1 במאי 2006

עד הקצה | פוסט חירום

אוהבים אותך, קוואמי מאמי היום קיבלתי מייל ובו נודע לי באכזבה גדולה מאוד על קיצוץ ימי השידור של "הקצה" בגלגלצ ליום אחד בשבוע, יום ראשון בשעה 22:00.
יותר מזה: קוואמי התבקש שלא לשדר יותר בתכנית מוזיקה ישראלית, שהיוותה חלק גדול וחשוב בתכנית שלו, שם יכולנו לשמוע עד היום אמנים (לרוב עצמאיים) שלא שמענו בשום מקום אחר, בטענה כי "גלגל"צ סבורה שאומן יוצר וחלק מתעשיית המוסיקה הישראלית לא צריך לסקר את התעשייה שהוא חלק ממנה, ועל כן התוכנית תתמקד בכל שאר הנעשה בעולם".

כתבתי מכתב תלונה לגלגלצ, וחשוב לי מאוד לפרסם אותו פה לידיעתכם (ולעורר אתכם לתגובה, ראו בהמשך), כי הנושא חשוב מאוד לי, וצריך להיות חשוב לכל מי שאוהב מוזיקה ישראלית שהיא לא רק שי גבסו, ועיניו פקוחות למצב האנוש של קידום מוזיקה עצמאית בתקשורת הארצית.

אני מפציר בכם, אם יש לכם מה לומר בעניין, אנא כתבו בכנות ובתקיפות למייל הזה בגלצ, מהר ככל האפשר. אולי עוד נוכל להשפיע.

וזה המכתב ששלחתי לגלצ:

בכאב לב גדול ובהתרעמות גוברת שמעתי על ההחלטה לכרות עוד ענף חשוב בעץ המוזיקה האלטרנטיבית בארץ, ולקצץ את "הקצה" ליום אחד בשבוע.

הן בתור מאזין והן בתור מנהל אתר המוזיקה האלטרנטיבית הגדול בארץ ("השרת העיוור"), אני חושב שמדובר בפגיעה אנושה בקידום המוזיקה העצמאית והאטלרנטיבית, בעיקר זו הישראלית, ברדיו הישראלי. העשייה המוזיקלית בארץ לא מסתכמת בשירים הפופולריים שנכנסים לפלייליסט, אלא כמובן בהרבה מאוד אמנים עצמאיים ולא עצמאיים שפועלים ב"שוליים" ההולכים ומתרחבים. גם לשוליים האלה יש אוזניים צמאות ויעידו על כך המוני מאזיני "הקצה" הקבועים.

החלקות הרדיופוניות הקטנות שנותרו לאינדי הישראלי נדחקות לשעות ולתחנות כה קטנות (רובן הגדול ברדיו המקומי ובאינטרנט), עד למצב בו חובבי אינדי רבים (והם אכן רבים) צריכים לחפש בנרות אחר שעות רדיו שיספקו להם תפריט מוזיקלי ישראלי מגוון ומאתגר. תרומתה של "הקצה" לקידום המוזיקה הישראלית העצמאית הייתה עצומה. כשקוואמי משמיע שירים מאוספי המוזיקה העצמאית שאנחנו מפיקים באתר, אנחנו יודעים שהגענו לקהל האינדי והאלטרנטיבה הכי גדול בארץ, ובכך חשיבותם העצומה של התכנית ושל קוואמי עצמו בקידום המוזיקה הזאת.

באופן אישי, קוואמי הוא השדרן האהוב עליי אי פעם ברדיו הישראלי. הוא רהוט, מבריק ומגוון, שופע ידע ובקיאות, ואפשר לשמוע בכל תכנית ותכנית שהאהבה למוזיקה זורמת בעורקיו. מאז קוטנר לא יצא לי לשמוע שדרן שאני יכול לסמוך על כל מילה שלו בין השירים, כי אני שומע את הלהט שלו לחומרים שהוא משמיע (ולדעתי, מבחינת הגשה קולית, קוואמי עולה על קוטנר בהרבה). בהחלט הבנתי את ההחלטה לא לשדר ב"עסק שחור" כשהוא עצמו פנה לקריירה מוזיקלית בתחום המסוים הזה. זה היה צעד הגון שאופייני מאוד לקוואמי כשדרן עם יושרה.

שמעתי שנאסר עליו לשדר בחלקת הגינה הזעירה שנותרה לו מוזיקה ישראלית. מלבד הפגיעה החמורה בקידום המוזיקה הזו שדיברתי עליה קודם, אני חושב שמדובר באיוולת גמורה. קשה לי להאמין שב-88FM אסרו על אהוד מנור ז"ל להשמיע מוזיקה ישראלית, או שתכניותיהם של יהורם גאון או שלמה ארצי (שמשודרת אצלכם בגלצ!!!) מהווה ניגוד אינטרסים! הרי זה יהיה מגוחך לבקש משלמה ארצי לא לשדר מוזיקה ישראלית, נכון?

איכשהו, נוצר מצב אבסורדי: כשמדובר בזמר ותיק וידוע כשלמה ארצי, אין שום בעיה לתת לו מיקרופון ותקליטיה פתוחים לרווחה. אבל כשמדובר בשדרן שמתחיל לשיר, כורתים לו זרוע חשובה בתכנית. זה מריח מאוד, מאוד לא טוב.

אני מתכוון לפרסם דברים אלה גם באתר האישי שלי, ואשמח לפרסם שם גם את תגובתכם, אם תסכימו.

גיא חג'ג',
מנהל השרת העיוור
ואתר עונג שבת
ומאזין.

ערן אליקים מגל"צ כתב לי היום מייל תשובה (גנרי, כפי הנראה). ההדגשות במקור:


שלום רב,

ראשית, תודה על פנייתך.

איל קוואמי פרידמן מפנה מקום בסדר יומו העמוס על מנת לעבוד על אלבום חדש.

מיום ראשון, 14/5/06, גלגלצ מרעננת את לוח המשדרים בשעות הערב, והמוזיקה האלטרנטיבית (גם הישראלית) תבוא לידי ביטוי במסגרת התכניות החדשות:

הקצה (א' 22:00) – קוואמי (איל פרידמן), הסמכות הבלתי מעורערת לאיכות וחדשנות, מגיש ועורך תוכנית שבועית שתציג את החדש במוסיקה האלטרנטיבית הבינלאומית.

לינק (ב' 22:00) – תוכנית מוזיקה אישית בהגשתה ובעריכתה של טל פריצקר, הלוקחת את המאזינים למסע מוזיקלי דרך אסוציאציות פרועות, פרטי טריוויה נשכחים ואילנות יוחסין מוזיקאליים.

מדברים בשקט (ג' 22:00) – לילך ברנע מארחת בכל שבוע מוזיקאי יוצר ישראלי אחר ומשרטטת דיוקן עומק אישי שלו דרך שיריו והשירים שעיצבו אותו.

המקור (ד' 22:00) – מגזין המוזיקה הישראלית של גלגלצ בהגשת משה בונן. התכנית חושפת את דור העתיד של המוזיקה הישראלית, תוך סקירה של הסצנה המקומית לצד הצדעה ל"אבות המייסדים".

המסור (ה' 22:00 ) – נועה גראס, נערת הרוק האולטימטיבית, בתוכנית הרוק החדשה של גלגלצ. שעתיים רועשות במיוחד, שיסקרו את הז'אנר, החל במטאל, דרך אלטרנטיב וכלה בקלאסיקות האהובות, בעולם ובארץ.

"הופעת החודש" – הופעה חודשית נבחרת שתועבר בשידור חי בגלי צה"ל ובגלגלצ.

בנוסף לתכניות הקבועות, תתגבר גלגלצ את שידורי הספיישלים שיסקרו תופעות מוזיקליות רחבות ואומנים ספציפיים מהארץ ומהעולם. גם קוואמי ייקח חלק בתכניות מיוחדות אלה, ויערוך ויגיש ספיישלים בתחום המוזיקה האלטרנטיבית.

כמו לך, המוזיקה הישראלית על כל גווניה חשובה לנו מאוד.
בעתיד נשמח לקבל את תגובתך על התכניות החדשות.

——————–
בברכה,
ערן אליקים
סגן מנהל גלגלצ

38 תגובות על “עד הקצה | פוסט חירום”

 1. יאיר יונה הגיב:

  כמו שצריך.
  אני גם כן הולך לשגר להם מכתב רשמי בנושא.

 2. שרה הגיב:

  בהחלט

 3. עיר מקלט הגיב:

  גם אני כמובן אכתוב, למרות שבאמת כתבת פה הכל.

 4. Western Eyes הגיב:

  אלוהים אדירים.
  כשחשבתי כבר שגלגל"צ הגיעו לגבול הטיפשות, הם מוכיחים שטעיתי.

 5. גבי הגיב:

  צריך לצאת למחאות נוסח "הצילו את 88 אף. אם" בשיתוף האמנים המקומיים האלטרנטיביים שייפגעו מהצעד הנורא הזה.

 6. מיטל הגיב:

  Hear Hear.

  גם אני שלחתי.

 7. ער הגיב:

  גם אני שלחתי תגובה לגלגלצ…….
  חייבים ליצור באזזזז כנגד שתי ההחלטות האלה
  משהו כמו שהיה נגד הפלייליסט (הכוח בידיך עונג יקר)
  פשוט לא ייתכן שגלגלצ יהרסו את הפנינה האחרונה ברדיו שלהם
  אומנם יש את 106 אבל להזיכרכם הוא נקלט רק בתא…

  מחחחחחחחחחחחאאאאאאאאאההההההההההה!!!!!!!!!!!

 8. מיפו הגיב:

  שלחתי וגם שלחתי בעונג רב את תגובתי. איזה כיף להיכנס בהם קצת. החברה האלה נמאסו עלי כבר מזמן…

 9. מרדר הגיב:

  אני הולך לשבת ברגעים אלה ממש על מכתב

 10. ניימן הגיב:

  לא מזמן היה וויכוח בקהילת המד"ב, כשמישהו העלה טרוניה נגד כך שאנשי מקצוע בקהילה (סופרים, עורכי סדרות ספרים, בעלי הוצאות וכו'), מפרסמים ביקורות על ספרים של הוצאות אחרות. הרוח הכללית של התגובות שהוא קיבל הייתה שבארץ כל כך קטנה לא ניתן להימנע לחלוטין מעירוב אינטרסים של חלק מהעוסקים בדבר. בדרך כלל אין עם כך כל בעיה אלא אם כן יש חשד להטיית ביקורת או להעדפה לטובה (מה שלא היה). אני מאמין שההגיון פה מקביל לסיפור קוואמי והשמעת המוזיקה הישראלית.

  גלגל"ץ מנסה למלא פה את תפקיד השומר, אולם בעצם מזיקה לקהל עליו היא רוצה להגן – הן ליוצרים והן לצרכנים. גם עקרונות נעלים יכולים לגרום נזקים אם הם מיושמים בצורה מכנית ואווילית, ולא ברוח בו נושב העקרון. כמובן שהצבא תמיד היה מלך בלהוציא מכל חוק טוב את העיקר ולהשאיר רק את התפל.

 11. רותה הגיב:

  גלגלצ זה זבל של תחנת רדיו והם לא מחדשים כלום לפחות יש את קוואמי שכן עושה את זה אז הם רוצים להוריד אותו….קוואמי הוא מספר אחת וזה רק הפסד שלהם

 12. אני מודה, לא יצא לי מעולם לשמוע את התוכנית. הבנתי שרבים מקשיבים לה ואוהבים.
  אני רק לא מבין על מה המהומה. האם באמת אוהבי האינדי בארץ חיים משעה ביום של המוסיקה הזו? חסרים מקומות לשמוע? הופעות ללכת? דיסקים ודמואים לרכוש (שלא לדבר על קבצים להוריד…)?
  סתם אני תוהה. שנים שאני לא מקשיב לגלגלץ, מבחירה. בשנה האחרונה גם מתוך אילוץ – לא קולטים אותם פה (לפחות בחדר שלי).

  מה שכן, התרוץ שהמגיש לא יכול להגיש מוסיקה ישראלית כי הוא מוסיקאי מקומי עקום למדי. מצד שני, אם כל הערוצים יאמצו את הגישה הזו נזכה להרבה הרבה מקומות עבודה חדשים לאלו מבינינו שתמיד רצו לעבוד ברדיו…

 13. השרת הוא "אתר המוזיקה האלטרנטיבית הגדול בארץ ". הכצעקתה?
  זה בטח גם אומר משהו (ואני אוהב את האתר ומציץ בו די הרבה) על המוזיקה האלטרנטיבית בארץ, כמות הקהל שלה וכוחה.

 14. גיאחה הגיב:

  מרתפיש – כן, מבחינת גודל הקהל וכמות הכותבים, השרת הוא אתר המוזיקה האלטרנטיבית הגדול בארץ.
  לגבי חשיבותה של "הקצה" בסדר היום האלטרנטיבי בארץ – נכון, יש הופעות, יש דיסקים, ובהחלט יש אינטרנט. אבל "הקצה" היא המקום שמנקז את כל הדברים האלה ומביא אותם לקהל הכי גדול, ובכך חשיבותה. שום תכנית רדיו, פסטיבל הופעות או אתר אינטרנט בארץ לא חשף כל כך הרבה אנשים לכל כך הרבה מוזיקה שאליה הם לא היו נחשפים במקומות אחרים.

 15. yots הגיב:

  אבל לפני הכתוב מדובר על גל"צ!
  הבהרה?

 16. ocean הגיב:

  קראתי את המכתבים וההודעות בנושא שפורסמו ברשת ונדהמתי עד כמה שכולם מתעלמים מהעיקר – הקיצוץ. הרי גם אם יבטלו את הגזרה המטופשת לפיה קוואמי לא יוכל לשדר אינדי מקומי זה לא ישנה, שכן אם כל מה שיש לו הן שעתיים חד שבועיות הוא גם ככה לא יוכל לשדר יותר מידי מאף ז'אנר – לא אינדי מקומי, לא אינדי מחו"ל, לא אלקטרוני ובעיקר לא אלטרנטיבה אמיתית למיינסטרים.

  מה שחשוב פה הוא קיומה של התוכנית בניצוחו של קוואמי, שמצליח להחזיק קהל מאזינים כה נאמן ולוּ רק בשל אהבתו האמיתית למוזיקה *באשר היא* – בניגוד גמור לרוב השדרנים האחרים בתחנה. בואו נהיה גלויים, איש המרתף צודק בדבריו. לא רק שאפשר למצוא אלטרנטיבות אחרות שמשדרות אינדי ישראלי, אפילו גלגל"צ בעצמה מבקשת לשלב אותו במספר תוכניות חדשות ובכל זאת זה לא מתאים לכם. למה? כי זה לא זה בלעדי אייל פרידמן.

  לסיכום: אנא התמקדו בקיצוץ שעות השידור של קוואמי, ורצוי בלי יותר סימני קריאה ושאר סממנים מלודרמתיים מיותרים בעליל. בכל זאת, אני חושבת שכולנו מעוניינים שגלגל"צ יתייחסו למילים שלנו בכמה שיותר רצינות.

  ocean

 17. גיאחה הגיב:

  יוטס – מבחינה מנהלית גלצ אחראים על גלגלצ, ולכן הפנייה היא אליהם.

 18. רוזה הגולשת הגיב:

  המכתב תגובה הזה ממש מתסכל. לא אכפת להם בכלל ולא נראה לי שערן אליקים טרח לקרוא את המיילים שלנו. זה כמו לדבר לקיר.

 19. F1ReMaN הגיב:

  גם אני קיבלתי את אותו נוסח.

  איך אומרים? כשיש לך זמן איכות עם הילדים שלך כנראה שאין לך זמן איתם בכלל.

  אחלה. נשב לשמוע שעתיים של "המקור" עם כל הרוני סופרקקה למיניהם בשביל אייטם אחד על משהו מעניין.

  הגזרות האלה יותר נוראיות ממה שחשבתי.

 20. Ayreon הגיב:

  שלחתי גם אני מייל מהסוג ה"כועס אבל מאופק ומנוסח".

  כל מה שנותר הוא לחכות למייל עם העותק שלי של הקומיוניקט של הרצועה החדשה של גלגל"צ.

 21. טל הגיב:

  גם לטעמי קוואמי הוא איש הרדיו מס' 1
  גם לטעמי האיסור להשמיע מוסיקה ישראלית התוכנית הוא מטופש.
  גם לטעמי קיצוץ השעות של "הקצה" הוא אבידה גדולה.
  אבל אולי קוואמי באמת מעוניין בקיצוץ הזה?

 22. טל הגיב:

  ליתר ביטחון אני אשלח גם מכתב לגלצ.

 23. גיאחה הגיב:

  טל,

  קוואמי ממש לא מעוניין בקיצוץ הזה. הוא שלח מכתב מטעם עצמו למאזינים, וגם דיברתי איתו קצרות.

 24. יעל המקורית הגיב:

  מכתב התגובה מרגיז בהחלט, מעין נוסח אחיד של לצאת ידי חובה כדי לשלוח לכל "הנודניקים האלטרנטיביים" שמעזים לעשות רעש מהעניין, כולל חוסר התייחסות מוחלט לחלק מהותי במכתבי הפנייה (האיסור על השמעת מוזיקה ישראלית). "נועה גראס, נערת הרוק האולטימטיבית"?! מה לעזאזל הוא שאף?! עם כל הכבוד לסו-קולד לוח אלטרנטיבי חדש, יש צורך בהמשכיות, רציפות, כדי של"הקצה" יהיה אימפקט ממשי. שעתיים בשבוע אינם מספיקות.

 25. מאחז זמני הגיב:

  לטעמי, כל העניין הזה, אם לא יחזור לקדמותו, צריך ויכול להיגמר רק בדרך אחת- שהתוכנית תפסיק לחלוטין בגלגל"צ, ועימה כל אלו שהיו מקשיבים לתחנה גם בשעות אחרות מתוך איזשהי תקוות שווא שמשהו מהקצה ישתחל לשאר שעות השידור. אני בטוח שב88 ישמחו לקבל אותו.

  בכל מקרה, גם אני אשלח אימייל. וזה לא מספיק, צריך לעשות משהו גדול יותר.

 26. אכן מקומם שמכבים על מישהו שבסך הכל תורם הן לקהילה והן לעסקים של התחנה. מהיכרות ארוכה עם התוכנית ועם המוזיקה שקוואמי מחבב ומשמיע אין לי אלא להסיק שמדובר כאן בטיראניות מוחלטת של התחנה שנובעת מצרות מוחין של אחד ממנהלי התחנה.

  אני זועם, אני נזעק, אני רוצה לשבור משהו ברדיוס הקרוב אליי (כנראה את האגרטל שאימא שלי כל כך אוהבת). אני רוצה לדעת שאחרי יום ארוך בעבודה שלי אני יכול להתרווח לשעתיים ולעבור לעולם אחר של מוזיקה מעולה ותכנים נהדרים פרי מוחו הקודח של קוואמי ושות'.

  ואינני בא בתור מעריץ שרוף של קוואמי בתור אומן היפ-הופ ישראלי. כלומר, אני גם מעריץ את המוזיקה שהוא יוצר ואהבתי מאוד את אלבום הבכורה שלו. אבל מדובר כאן בתוכנית שהיא פריצה להמון קהל שצמא לקצת אינדי ואלטרנטיב. וקוואמי הוא הספק הכמעט בלעדי של תוכן כזה שקיים על הסקאלה.

  החזירו לקוואמי את השעות שלו, לא מעניינים אותי השדרנים האחרים שאתם רוצים לקדם על חשבונו.

 27. נשבר לי מגלגלצ!

  כצעד נקמה, חוץ משריפת התחנה, אני אקנה את הדיסק של קוואמי.

  כבר רציתי הרבה זמן, והנה יש לי סיבה מצויינת!

 28. ערן הגיב:

  לא הבנתי יש מכתב תגובה מגל"צ על הנושא?
  אם כן תעלו אותו שנראה מה יש להם להגיד

 29. Ayreon הגיב:

  טוב, כצפוי קיבלתי כתגובה למייל שלי את המילים האוטומטיות שכולם קיבלו אבל עם פסקה נוספת שלא הוזכרה קודם:

  "איל, כיוצר, הוא חלק מתעשיית המוזיקה.
  איש אינו מטיל ספק ביושרו של איל, אך כעורך ומגיש של תכנית "הקצה" קיים ניגוד בין שני התחומים.
  גם בגופי תקשורת אחרים מקובלת ההפרדה בין העשייה לתחומי הסיקור.
  ההחלטה התקבלה על דעת הנהלת גלגלצ ואיל כאחד"

  כן?

 30. רינג הגיב:

  אני קיבלתי את אותה התשובה עם עוד תוספת:
  "כמו לך, המוזיקה הישראלית על כל גווניה חשובה לנו מאוד.
  בעתיד נשמח לקבל את תגובתך על התכניות החדשות."

 31. גיאחה הגיב:

  Ayreon – זה מגוחך לגמרי. מובן שלקוואמי אין רצון במהלך הזה, קשה לי להאמין ש"ההחלטה התקבלה על דעת" שני הצדדים. אם כך זה היה, סתם היינו מקטרים על זה עכשיו בחוסר אונים.

 32. אוהד הגיב:

  גם אני כתבתי.

 33. ערן הגיב:

  קוומי פצה את פיך…..
  תגיד באמת מה אתה חושב בעניין

 34. crjukzbde הגיב:

  doksfcc jcuzdvlo rxwqpprito

 35. אבי ישי הגיב:

  סוף סוף מוסיקה !

 36. Assaf הגיב:

  מה המייל של התוכנית הקצה, שבה הם שולחים את הפלייליסטים שלהם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *