6 ביוני 2010

כמה מילים על הביטול של הפיקסיז

הכי חשוב – תנו את דעתכם בתגובות. זה שהדעה שלי מתפרסמת פה בגדול והתגובות שלכם משורשרות אליה לא אומרת שהיא טובה יותר. אני רוצה לשמוע גם אתכם.

"מזל טוב. אנחנו הפקנו את ערב הפיקסיז הגדול ביותר לשנת 2010. ביי דיפולט" – יובל בורשטיין, ממפיקי "טוחנים פיקסיז", ערב המחווה האדיר שהרמנו לפיקסיז באוזןבר בחמישי האחרון

בואו לא נשלה את עצמנו.

הביטול של הפיקסיז שונה מאוד מהביטולים הפוליטיים שראינו עד כה (גיל סקוט-הרון, אלביס קוסטלו). אפשר להניח די בבטחה שלא מדובר בביטול שהוא פוליטי במישרין, אלא בעקיפין.

שני סיבובי האיחוד של הפיקסיז הם מיזם כלכלי נטו. לא סתם הם קראו ל-DVD ההופעה שלהם מ-2004 The Pixies Sell Out. זה לא היה משחק מילים, זו הייתה כותרת כנה: החבר'ה האלה לא סובלים אחד את השני (כפי שיודע כל מי שצפה ב-loudQUIETloud או סתם קרא ראיונות איתם מהשנים האחרונות), בקושי מדברים, לא זזים על הבמה, ומסתובבים בכל העולם עם השירים שהפכו אותם לאחת הלהקות הכי חשובות ברוק אך ורק כדי לעשות קופה. אחלה קופה, ואולי גם קופה מוצדקת (מי לא רוצה לראות את הפיקסיז כל עוד הם יכולים להרים גיטרה?), אבל המניעים אינם אמנותיים אלא כספיים. שזה סבבה.

אין בכך כדי לצייר אותם כתאבי בצע, לפחות לא יותר מכל להקת עבר אחרת שכבר לא יוצרת מוזיקה ומתאחדת כיום לסיבוב עולמי. פשוט לפיקסיז יש מספיק ביצים כדי להודות בכך בריש גלי בלי להתבייש. We're only in it for the money, ואם יש לך בעיה עם זה, לבריאות.

הפיקסיז דואגים לכיס. עיניהם פקוחות והם רואים היטב לאן נושבת הרוח ועמה המזומנים. המגמה הנוכחית בעולם היא צביעות: האשימו את ישראל בכל, גם אם היא לא אשמה, גם אם יש מדינות רבות שמבצעות פשעים נגד האנושות או סתם כובשות ופולשות (ארה"ב, טורקיה…), גם אם העובדות מצביעות אחרת. מלחמת ההסברה היא המלחמה האמיתית כאן, ובינתיים אנחנו מפסידים. הפיקסיז יודעים שאם יופיעו כאן הם עלולים להפסיד מעריצים אירופיים רבים שמחכים להם בהמשך הקיץ בפסטיבלים ובערים אירופיות, ומקבלים את המידע הפוליטי והחדשותי שלהם דרך חרך צר ומגמתי. אבל הם מחזיקים יורו, וזה חישוב כלכלי גרידא. הפיקסיז חיברו וחיסרו והבינו שמשתלם להם לבטל ביקור בישראל (השמועות מדברות על כ-15 אלף רוכשי כרטיסים) מאשר לחטוף ביטולים או להפסיד מעריצים בפסטיבלי הקיץ הענקיים באירופה.

זה לא אישי, זה ביזנס. ואני לא יודע אם זה הופך את זה לגרוע יותר או פחות. בינתיים, עוד דבר שמאכזב ומרגיז אותי הוא שלפיקסיז היו מספיק ביצים כדי להכריז מראש שהם באים להופיע בשביל הכסף, אבל הביצים האלה נעלמו כשהם הכריזו על ביטול ההופעה בלי לתת סיבה מעורפלת פחות מ"אירועים שמעבר לשליטתנו פעלו נגדנו". לפחות מגיע לנו שתגידו לנו את האמת בפנים.

"למה טרור נחשב לנוראי כל כך? כי הוא פועל נגד אזרחים ולא נגד ממשלה או צבא. ומה הפיקסיז עושים? הם פוגעים תרבותית בצעירים, באזרחים שאוהבים מוזיקה, ולא בממשלה או בצבא" – ציטוט לא מדויק מהזיכרון של יונתן "קיצה" רוזן. ברור שלא מדובר בטרור תרבותי, אבל צריך לזכור במי בדיוק פוגע ביטול הופעה כזו. לא בקובעי המדיניות.

והנחמה פורתה? בראיון שערכתי עם דבנדרה בנהארט השבוע (ויפורסם מחר, יום ב', ב-Ynet), נראה שהוא לא מתכנן לבטל משום סיבה: "עבורי, מה שאנחנו עושים נמצא מחוץ לפוליטיקה. אולי יש מסר פוליטי, אבל אני בא לנגן לאנשים שאוהבים מוזיקה, בלי קשר למה שקורה. האם אני תומך בכך שמתו תשעה פעילים? לא, ברור שלא. אבל זה עניין אישי שלי, ואני בא בלי אג'נדה פוליטית, אני בא כדי לנגן לכם".

עוד בעניין הביטול של הפיקסיז
עידו כהן על מחאת הנגד החיובית שלו | דן-יה ויובל על הביטול של הפיקסיז | לעזאזל – יעל רגב באפילו עז על הביטולים | מוות לפיקסיז – עידו שחם על הביטול | מפיקים ישראלים מגיבים לביטול ב-Ynet | מפיקים ישראלים מגיבים לביטול בוואלה! | טור דעה של נמרוד צוק בנענע

94 תגובות על “כמה מילים על הביטול של הפיקסיז”

 1. יותם הגיב:

  נו, אבל ברור שהביטול פוגע במעריצים- הם היחידים שאכפת להם. חרם תרבותי [לא שייך למקרה הספציפי הזה, בו נראה שהשיקולים אכן כלכליים גרידא] לא משפיע על הממשלה באופן ישיר, אלא על האזרחים שלא נפגעים מהכיבוש/ מצור/ אפרטהייד/ מדיניות. זו הדרך של אמן להגיד למעריציו "אתם נותנים יד, ולו כעניין שבשתיקה, למעשים שלא מקובלים עלי- אז הנה אני מזכיר לכם מה זה כשנמנע מכם משהו באופן שרירותי. עד שתפעלו לשינוי המצב, אני לא מעוניין לבוא להופיע בפניכם".
  יומרני? בהחלט. אבל לא "טיפשות-הרי-לממשלה-לא-אכפת-מי-מופיע-פה", כפי שזועקים הקולות אחרי כל ביטול.

 2. אמיתי ס הגיב:

  אוי, ישראלים מסכנים! מפעילים נגדכם "טרור תרבותי"!
  אני מתפלא שעוד לא קם הישראלי שטען שזהו משבר הומניטארי, כי בסוף נשאר רק עם האיחוד של משינה וקובי פרץ.

  הביטולים האלה משיגים את מטרת החרם באופן אפקטיבי כמו ששום אירוע חדשותי פוליטי לא עשה: הם מאלצים אפילו את אחרון הסטלנים האסקייפיסטים להכניס לתודעתו את המציאות הפוליטית.

  תודה פיקסיז! אמשיך לשמוע אתכם בכיף בעודי בולס בורקס טורקי, שותה איירן טורקי ו – רגע, איפה החשיש הלבנוני שלי?

 3. סנש הגיב:

  פשוט דיכאון, וזהו. עייפתי מוויכוחים, טיעונים וטיעוני נגד. חרא.

 4. עירא הגיב:

  מה שבאמת עצוב הוא אין מקום לאמת. מה שעצוב הוא שאינטרסים צרים [כבוד, כסף, טיפשות..] הם שמובילים את ההתנהגות האנושית. ומה שהכי עצוב הוא שהעולם מתנהל ככה כל כך הרבה זמן כך שהבעסה שלנו על כך שהפכנו לילדים המצורעים של העולם היא בו בזמן מוצדקת אבל גם כל כך ילדותית….

 5. candy הגיב:

  קודם כל אני מקווה בשביל דבנדרה שהוא לא יבטל.
  דבר שני, המעריצים היו מוכנים ללכת להופעה שהם יודעים שהיא "רק בשביל הכסף" ושללהקה כבר אין נשמה ולא מערכת יחסים עם המוסיקה שלה (שוב,מלבד עשיית עוד כסף).אז ככה שזה לא צריך להפתיע אף אחד.
  כמו הביטול של דפש מוד במלחמת לבנון,כמו הביטולים האחרונים בפסטיבל פיקניק, וכנראה כמו עוד ביטולים עתידיים שיקרו כאן בגלל המצב הפוליטי.
  אם אמן עושה שיקול כלכלי מלכתחילה אם לבוא לכאן,והוא מגלה ברגע האחרון שזה לא ממש כלכלי (מהסיבות שציינת), זכותו.
  מעצבן כמה שיהיה (וזה מעצבן), אולי המעריצים צריכים לבדוק שוב את מי הם מעריצים- את הפיקסיז של היום או את אלה שלפני 15 שנה.

 6. את דעתי תשמע הערב ב17:00 בערוץ 1

 7. בלאק פרנסיס הגיב:

  חכמה גדולה. תן לי גם כמה נחמות פורתות עם נטלי פורטמן וגם אני לא אבטל משום סיבה.

 8. פלונטר הגיב:

  אני לא רואה שום סיבה להניח שהביטול הוא ממניעים כלכליים יותר מכל ביטול אחר שראינו כאן (להוציא כמובן אמנים שהתבטאו באופן ברור לגבי סיבותיהם כמו גיל סקוט הרון ואלביס קוסטלו). זה שהפיקסיז אומרים בפה מלא שהם בעסק בשביל הכסף, לא אומר שאחרים, שלא אומרים את זה, איכפת להם פחות מהכסף. אני גם לא רואה איך זה לא כלכלי עבורם להופיע בארץ. לא נראה לי שמישהו היה מחרים אותם בגלל זה. הרבה יותר סביר בעיני שהביטול הזה נובע מאיומים שהם קיבלו, למשל.
  בקיצור, ההבדל היחיד בין הביטול הזה לביטולים הקודמים הוא שהוא מעצבן הרבה יותר אנשים (שזה הבדל חשוב בפני עצמו, כי התקשורת תתייחס אליו יותר).

 9. עידו שחם הגיב:

  ממש לא ברור מה קרה שם עם הפיקסיז. שמעתי טענות מכיוון אחר שהם קיבלו כל מיני איומים על חייהם או חיי יקיריהם, אבל אני לא יודע אם זה אמיתי. חלק מהבאסה זה שלא אומרים לנו את האמת, אלא סתם מורחים אותנו באמרות חסרות טעם על סיבות הביטול, הפוליטיקה שבמוזיקה.

  כך או כך, להלן שני הסנט שלי על ביטול הפיקסיז והביטולים בכלל:
  http://bit.ly/cZVvjy

 10. מסכים עם רוב המאמר שלך.

  יודע מה הקטע הכי מעצבן?
  שעם כמה שאני כואב עכשיו את הביטול, ושבא לי להגיד שאני לא יכול יותר לשמוע את המוזיקה שלהם בגלל הקטע המסריח הזה – ברגע שהם (אמן!) יבטלו את הביטול או יחליטו שהם מגיעים בעוד X זמן לישראל אני אהיה מהראשונים לקנות את הכרטיס.
  ממש כמו סקס עם האקסית.
  אתה יכול לדבר כמה שתרצה על זה שאתה לא רוצה עוד, ושהמשכת הלאה – בשניה שהיא תשלח לך סמס "ער?" באמצע הלילה אתה תרוץ אליה כמו כלב.

 11. גיאחה הגיב:

  עומר ועירא – אני בהחלט מסכים עם דעתכם. עצוב ונכון.

  עידו – אתה דן מרגלית?!?!?!?! סתם, שמעתי כבר שתככב הערב. מקווה לזכור ולראות (למעשה אדליק כבר עכשיו את ערוץ 1!).

  יותם ואמיתי – אני מסכים עם כך שהביטולים אכן גוררים לדיון הפוליטי גם אנשים שמנסים להתכחש לו או להתנער ממנו, ובכך הוא אכן תורם. אבל אני לא חושב שהם יצליחו להביא את השינוי שהם מייחלים להביא. אני לא חושב שהם יצליחו ליצור לחץ ציבורי על הממשלה לשנות משהו. אני גם חושב שזה לא מעניין לפיקסיז את האשך. מעניין אותם איפה הכסף. ואני באמת חושב שאנחנו מפסידים בעיקר במלחמת ההסברה, הפסד הרבה יותר קשה מאשר בכל זירה אחרת.

 12. עמית הגיב:

  לא כל כך משנה מה הסיבות – אידיאולוגיות, חצי אידיאולוגיות (קוסטלו נניח), או כלכליות נטו (פיקסיז).
  מה שמשנה זה שאנחנו כעם צריכים ללמוד שלמעשים שלנו יש מחיר. רוצים לשלוט על עם אחר במשך 40 שנה+++, רוצים להחליט עבור כל אחד מהם אם תהיה לו עבודה ואוכל וכבוד, רוצים לעמוד בלב ים ולעשות סלקציה במקום בינלאומי – זה המחיר. העולם מוקיע אותנו.
  בצדק או לא זה כבר עניין לויכוח אבל כרגע זה המצב.
  וכמו בדמוקרטיה שאנחנו כל כך מתגאים בה – הרוב קובע. רוב העולם מוסלמי, רוב העולם רוצה מדינה פלסטינית, רוב העולם לא מבין אותנו – אז רוב העולם יקבע לנו. בין אם בצורה ישירה או בצורה עקיפה של חרם.
  וכמו שלנו מותר לעשות חרם על טורקיה כי ההתנהגות שלה לא מוצאת חן בעינינו, כך לשאר העולם מותר לעשות חרם עלינו כי ההתנהגות שלנו לא מוצאת חן בעיניו – בין אם בשל ניגוד אידיאולוגי ובין אם בשל פגיעה כלכלית.
  ולנו, אחרי 43 שנים שבהן לא מצאנו פתרון לבעיה הפלסטינית נותר רק להיות עצובים ממה שנהיה מאיתנו.

 13. מרדר הגיב:

  זה קצת "מצחיק" החרם עלינו האנשים שבאים לראות אותם בהופעה. אחרי הכל אם הם רוצים לבטל חרם על עזה- מדינה שבעצמה ביצעה ומבצעת רצח עם וכובשת מדינות מסויימות, מה שהם עושים זה חרם שהוא בדיוק באותה רמה עלינו. הרי האנשים שבאים לראות את האמנים האלה הם ברובם לא האנשים שהצביעו לממשלות שיושבות בראשינו. ממש כמו שחלקם של היושבים שם בעזה לא הצביעו בעד ממשלת חמאס….אני מבין את חוסר הרצון להגיע לכאן – אחרי הכל זאת לא בעיה שלהם – אבל אני מבטיח – לא שזה ממש ישנה להם , לא להגיע /לקנות/לשמוע שום דבר שקשור ללהקה הזאת יותר…פראנק בלאק הוא הסטוריה עתיקה בשבילי וכך הוא ישאר- סורי נמאסתם.

 14. Jim הגיב:

  מרדר, ממתי עזה היא מדינה?

 15. יניב דיין הגיב:

  Oh Well…
  אחרי הודעת הביטול של אלביס קוסטלו, עידן אלתרמן כתב לו שיר
  (http://www.notes.co.il/alterman/67349.asp).
  כתגובה, ציטטתי את השיר של הפיקסיז – אליסון.

  אירוני או לא, היום מילות השיר מופנות עליהם בחזרה באותה הציניות:

  keeps a smile
  around a while
  he took no fright
  and jettisoned
  we'll go tonight
  to hear him tell
  "oh well"

  שיהיה….

  (כשלוחצים עליי אני מבטל הופעות)

 16. מרדר הגיב:

  זה מה שקורה שכותבים בעבודה תגובה…לא שמים לב- הכוונה דיי ברורה בכל מקרה לא?

 17. ענת הגיב:

  מסכימה עם אמיתי ועמית ואולי אפילו יותר.
  מאד רציתי לראות את הפיקסיז, כבר כמה זמן שמדגדג לי לסוע לראות אותם בחו"ל וההודעה שהם מגיעים לארץ שימחה אותי מאד, את הכרטיסים קניתי ביום שבו התחילה המכירה.

  אבל יש בי גם קצת שמחה שהם החליטו לבטל. אנחנו לא יכולים להמשיך להסתתר מאחורי בעיות הסברה או לחשוב שהטורקים לא בסדר.
  הבעיה שלנו היא אנחנו, ומה שאנחנו עושים למי שנתון תחת השלטון שלנו ולא זוכה לחירות או זכויות אדם בסיסיות. אי אפשר להתכחש לזה יותר ואנחנו חייבים להתמודד עם מה שהבאנו על עצמנו ועד שלא נעשה את זה שלא נתפלא אם העולם שמסביב מקצה אותנו ולא מוכן לקבל את ההתנהגות הבריונית.

  עכשיו אני רק יכולה להצטער יותר שלא הלכתי להפגנה אתמול.
  לפיקסיז אני אלך אם הם יחליטו להגיע בעתיד, אני לא מוצאת סיבה להחרים אותם, מבחינתי הם צודקים ואם הם יפתחו את הראש לכמה אנשים פה שחושבים שהבעיה היא הטורקים אז זה רק רווח נקי.

 18. אמיתי ס הגיב:

  גיאחה, בוא נעשה את זה אישי.

  אתה מרוצה מפעולות הממשלה שלך?
  אם לא, מתי בפעם האחרונה אמרת או עשית משהו בנוגע לזה?

  אתה הרי כותב המון ברשת – בבלוגים, בפייסבוק בטוויטר.

  אם לא עשית, אולי אתה זה שאחראי לביטול של הפיקסיז?
  כן כן, אתה.

  אולי לאזרח במדינה דמוקרטית אין את הזכות לא להיות פוליטי אף פעם?
  אולי זוהי חובתך להתלונן ולהפגין ולבקר, ואם אתה לא עושה את זה, אז זאת אשמתך שככה המדינה שלך נראית וככה רואים אותה בעולם?

  במקום להתבכיין כמו ילד מפונק שלקחו לו את הצעצוע, קח אחריות על מה שהמדינה שלך עושה. כי ההתנחלויות הן באחריותך, ההרג במשט הוא באחריותך, והתאכזרות המדינה אל עובדי הקבלן חסרי הזכויות הם כולם באחריותך האישית.

 19. יעל הגיב:

  אני לא חושבת שהאקט הזה באמת מכניס איזו תודעה פוליטית בראשם של "הסטלנים האסקייפיסטים". סביר להניח שמי שלא היה אכפת לו מהמצב קודם עדיין לא מתעניין בו ופשוט מתבאס על אי קיומה של ההופעה (קרי, מכוון את העצבים שלו לפיקסיז, לא לממשלה או לעוולות הכיבוש). זה לא באמת מניע מישהו לפעילות כזו או אחרת.
  בנוסף, הביטול של הפיקסיז אינו כשל אלביס קוסטלו, כלומר, אינו מונע מאידיאולוגיה גרידא. גם בהודעת הביטול הם נזהרו בניסוח לא לומר שום דבר רע על ישראל, ולמעשה, לא לומר שום דבר באופן כללי.

  סך הכל, יפה שאמנים גדולים מנסים לנצל את כוחם התקשורתי לעשות שינוי ולפעול למען מטרות הקרובות ללבם, ולא רק לכיסם, וגם אני – אני מניחה שרובנו מן המגיבים – בצד השמאלי של המפה. אבל נדמה לי שהאמנים מפספסים בדרך שבה הם עושים זאת.
  קוסטלו למשל, נתפס בעיניי יותר כפרובוקטור בכך שהוא נזכר בעקרונותיו אחרי שהסכים לבוא ארצה, מכר אלפי כרטיסים ואף הוסיף הופעה שנייה. מאחר ועד הביטול לא אירע אירוע יוצא דופן, לא ברור למה מלכתחילה קפץ על המציאה להופיע בישראל ללא סייגים.
  ביטול הוא נשכח, במרוצת הזמן. הגעה לארץ ואז ניצול הבמה כדי לעורר מודעות או להביע דעה יהיו יותר אפקטיביים. או, למשל, קביעת מופע מקביל/חלופי בעיר פלשתינאית (או הקדשת כספים למטרה, כפי שעשה לאונרד כהן).

  כפי שכתבתי בעניין הביטול אצלי בבלוג, ניסיתי לשים את עצמי בצד של האמנים, ולדמיין מה אני הייתי עושה לו הייתי מתבקשת להופיע במדינה שאני מתנגדת למדיניותה, בורמה למשל (בכוונה לא חשבתי על ישראל, אני חושבת שדעתנו בעניין מושפעת מהיותנו אזרחיה). זו לא היתה הדרך שהייתי בוחרת בה.

 20. יובל הגיב:

  חבל שהם לא מבינים שעד פסטיבלי הקיץ באירופה כבר לאף אחד לא יהיה אכפת מזה. הזיכרון הקצר של התרבות המערבית וכל זה.

 21. מורפלקסיס הגיב:

  זה נחמד שאמיתי ועמית ועוד כמה פעילים פוליטיים נכנסו לנעליהם של הפיקסיז ומפרשים לנו מה הם היו רוצים שנחשוב ובכלל, הצורך במינוף הביטול של הפיקסיז לצרכים פוליטיים שמאליים מעלה ניחוח של פרופאגנדה בשקל.

  הפיקסיז ביטלו כי זה היה משתלם להם כלכלית.
  נקודה.
  הארנק של הישראלים פחות טוב מהארנק של נניח הבריטיים או הטורקים.
  לא נעים לשמוע את זה אבל אין כאן שום חוכמולוגיה מעבר לזה.

 22. תמר הגיב:

  תנו לי שניה להשמיע קול טיפה שונה בתגובות, שרובן ברוח ה"מגיע לי", ואגיד שלדעתי לא, לא מגיע לי. וגם אם נעשו טעויות, בגדול אנחנו לא עושים את זה בשביל הכיף שלנו אלא מתוך הנסיונות (הלא בהכרח מוצלחים שלנו) להמשיך להתקיים כאן. וכן, הפוליטיקאים שלנו לוזרים. מזל טוב. זה עדיין לא אומר שבא לי משלוח בטון טרי לעזה כדי שיוכלו לבנות איזה בונקר חדש להחביא בו את גלעד שליט (הי, אם לכם מותר להגיד כיבוש, לי מותר להגיד גלעד שליט).
  מעטים הדברים שמעצבנים יותר מביקורת של מישהו שלא נמצא בתוך העניינים אך עם זאת מרשה לעצמו לשפוט אותך מבחינה מוסרית על סמך מידע חד צדדי. אם הם עשו את זה רק בגלל הכסף, האם זה מעליב פחות? לא יודעת. נראה לי שזה פשוט מעליב אחרת.
  כמובן שרצף התגובות הנ"ל מעלה את המחשבה ש-מה אנחנו רוצים מהפיקסיז.. אם שלושת רבעי מהמגיבים כאן כל כך נהנים מאיזה גוד ספנקינג מגורם תרבותי מערבי נאור מי אנחנו שנעצור להם את הכיף, הא? יאללה ביטולים גורפים להעצמת תחושת הבוז העצמי שלנו. לביבי, דרך אגב, זה לא יזיז.

 23. גיאחה הגיב:

  אמיתי – אני לא מרוצה מהתנהגות הממשלה שלי, ועשיתי משהו רציני בנוגע לזה – הצבעתי בבחירות. זו בעיניי חובתו של כל אדם עם דעה. להפיץ את דעתי ברבים ולנסות לשכנע זו אופציה שאני לא אוהב, ולדעתי היא אפשרות ולא חובה.
  מכאן ועד "ההתנחלויות הן באחריותך, ההרג במשט הוא באחריותך, והתאכזרות המדינה אל עובדי הקבלן חסרי הזכויות הם כולם באחריותך האישית" המרחק רצוף בדמגוגיה די זולה.
  רק לשם העובדות (עניין זניח כזה שעומד בדרך להפגנה), ההרג במשט הוא באחריות הכנה צבאית לא נכונה, אבל בעיקר באחריות "פעילי השלום" שתקפו באלימות את החיילים וניסו להרוג אותם. זוכר? וזה כבר לא תלוי בדעה פוליטית.

 24. עמית הגיב:

  למורפלקסיס:
  בין אם אנו ימנים או שמאלנים אני חושב שזו עובדה שישראל לא אהודה היום בעולם.

  ברמה העקרונית זה הכל עניין כלכלי. לאומנים האלו שווה יותר לא להיות מקושרים בעיני העולם עם ישראל, וזה כולל להופיע. הנקודה שהעליתי היא הרבה מעבר לסיבה הנקודתית: אם לאומן מסויים מזיק להופיע כאן אין שום סיבה שהוא יופיע כאן.
  בין אם זה נזק אידיאולוגי או נזק כלכלי.

  ובהקשר הפוליטי: אנחנו צריכים לחשוב למה האומנים האלו לא רוצים ששמם ייקשר עם ישראל.
  יש לכך הרבה סיבות. אפשר כמובן לבטל כל אחת מהן בכך שהיא פרופאגנדה בשקל אבל אני חושב שבכך אתה עושה לעצמך הנחות – קל לזרוק הכל על כסף אבל דווקא בתור ישראלים אנחנו חייבים לנסות ולהתעמק קצת יותר.

 25. עמית הגיב:

  ולגיאחה: אם דווקא במצב כזה שבו, לפחות חלקית, אנחנו (ישראל כמדינה) באמת לא אשמים (רק חלקית לדעתי), ועדיין הדעה כלפי ישראל נהייתה כל כך שלילית והגיעה למצב שאני אישית לא זוכר (ולצערי אני כבר בן 35, אמנם לא מותיקי המדינה אבל בכל זאת המדינה כבר עברה עליות ומורדות בתקופת חיי) – זה גורם לי לחשוב בעיקר מה עשינו רע. לא ייתכן שכל העולם רואה את אותן התמונות כמונו (או לפחות העולם המערבי הדמוקרטי, ולאף מדינה אין שום אמפתיה כלפי אותם חיילים. או כנראה שזה כן ייתכן כי העולם רוצה לראות את הבריון השכונתי חוטף. וזה מה שנהיה מאיתנו – בריון שכונתי.
  אבל זה כבר לדיון פוליטי…הפיקסיז לא ממש חשבו על זה הרי. וגם לא אלביס קוסטלו. וגם לא כל אלו שעוד יבטלו.

 26. מורפלקסיס הגיב:

  הי עמית,
  להתעמק ולחשוב צריך תמיד – ולא רק בעקבות ביטול הופעה כזו או אחרת של אמן או להקה 🙂
  אני חושב שאנחנו לא צריכים להתרגש מזה מידי ובטח לא להכנס לפאניקה כפי שרבים וטובים מייעצים, להקה ביטלה כי לא התאים לה. זה הכל.
  זה לא הופך אותנו למפלצות.
  זה לא הופך את הפיקסיז למפלצות.

 27. גיאחה הגיב:

  עמית, אני לא חושב שידינו נקיות ואנחנו מלאכים תמימים. אבל אני גם לא חושב שהאשמה כולה עלינו. קל לזכור את הסגר ולשכוח את פעולות הטרור המוסלמי, את הטילים שהומטרו על שדרות (ועדיין מומטרים, אגב), את החמאס.

  הדרך בה העולם רואה אותנו כרגע מונעת כמעט לגמרי מהדרך בה המדיה העולמית מציגה אותנו. יש אג'נדות מאחורי הדרך הזו. בדיוק כמו ש"ישראל היום" ו"הארץ" לא יציגו הפגנה או תקרית באותה הדרך, כי לכל אחד מהם יש אג'נדה מסוימת. רוב המדיה בעולם מציגה רק חלק מהתמונות, חלק מהעובדות, ובעיקר מתעלמת מהרבה מאוד עובדות (למשל בעניין הסגר על עזה: למה אף אחד לא אומר מילה על המצרים, שסגרו את הגבול עם עזה לחלוטין? אנחנו לפחות מעבירים סחורות) שלא מסתדרות להם עם האמירה שהם רוצים להציג.

  לצערי, זה לא קונספירציה פרנואידית. זו הטייה תקשורתית שיוצרת דעת קהל.

 28. מורפלקסיס הגיב:

  ובלי שום קשר – אני חושב שצריך לפצות את להקת קרוסלה.
  אולי עכשיו הם לא יהיו להקת חימום אלא המופע המרכזי? הבמה, הרי, כבר שם!

 29. גיאחה הגיב:

  בדיוק אתמול חשבתי, בעודי עומד מול הבמה הענקית הזו, למה לא לנצל אותה באמת לאיזה פסטיבל ישראלי כביר? להביא את הדג נחש, ברי סחרוף, רמי פורטיס, הבלקן ביט בוקס, אסף אבידן… הרי יגיעו הרבה יותר אנשים, המחיר יהיה נוח יותר, ההפקה זולה יותר.

 30. מורפלקסיס הגיב:

  בחייאת גיאחה, זו תהיה תגובה ציונית הולמת 🙂
  אני ממש ממש בעד.

 31. חייש הגיב:

  בדרום אפריקה זה עבד יופי. זה לקח אי אילו שנים של חרם תרבותי מקיף, לא רק של להקות אינדי מגניבות, גם של אקדמיה. אבל בסוף האסימון נפל. העולם החופשי הולך ומקיא את ישראל על סך מעשיה. זה לא נעים, אבל זאת המציאות. עכשיו זה הופעות של פיקסיז ועוד כמה שנים זה יהיה גם שת"פים אקדמים וכלכליים. אולי אחרי שנים של חרם קיצוני משהו יזוז פה. ביטולים של הופעות זה רק סנונית ראשונה. תתרגל לזה.

 32. יעל הגיב:

  הבמה כבר לא שם, מורפלקסיס, היא פורקה בצהריים ביחד עם מצב רוחנו…

  אי אפשר להאשים את המדיה העולמית שרק היא אחראית למראנו בעולם. ההסברה הישראלית בקאנטים, ובכל מקרה קשה לאדם מבחוץ לתפוס את מורכבותו של המצב במזרח התיכון. בנוסף, מדובר במדינה ממוסדת הנתפסת כחזקה מול עם חסר אזרחות וארץ משלו, מה גם שאת המצב הזה היינו צריכים לפתור כבר לפני כמה עשורים.

 33. איתי קנדר הגיב:

  ככל הנראה צריך צריך לצעוק ממש חזק, ובכל הטונים, כדי שהישראלים יוציאו את הראש שלהם מהתחת ויתחילו להסתכל על הסבל שהממשלה מיצרת, סבל שדרוש יותר מפתק בקופסא כדי לגרש אותו.
  בינתיים הישראלים החכמים ייצרו אינסוף תירוצים למה שונאים אותם: קונספירציות, רציונליזציות ומה לא… הכל כדי לא להתעמת עם האפרטהייד, הכיבוש והמצור.

 34. אורי הגיב:

  "האשימו את ישראל בכל, גם אם היא לא אשמה, גם אם יש מדינות רבות שמבצעות פשעים נגד האנושות או סתם כובשות ופולשות (ארה"ב, טורקיה…)"
  הירשזון טען שכולם גנבו.
  איציק מרדכי טען שכולם הטרידו.
  כשעוצרים אותך על 130 קמ"ש אתה טוען שכולם עקפו אותך?
  מה הקשר לזה שיש עוד מניאקים? האם זה מזכה אותנו בעיני עצמנו? אנחנו יודעים שאנחנו מצפצפים על העולם ועל זכויות אדם אז לפחות לקחת אחריות.
  אז נכון שהעולם מפנה אלינו זרקורים ודן אותנו לחומרה אבל זו אחת הסיבות שאנחנו עדיין קיימים.
  מיום ההודעה על ההופעה חיכיתי לפיקסיז והביטול משביז לאללה אבל הוא לא גורם לי להרגיש שהם העדיפו כסף על עקרונות או שהם נגדנו.
  לא ברור כל כך איך המשט הזה גורם לביטול. הכיבוש ועוולותיו לא קיימים פה כל הזמן? אולי זו הייתה להם רק תזכורת למה שניסו להדחיק.
  תמר, האם 4 שנים ללא בטון שיחררו את גלעד שליט? האמת שלא כי כשהמצור התחיל גלעד שליט עדיין היה בטירונות. תנסי לדמיין את החיים שלך במצור כזה (מתוך מליון וחצי בטח יש אחד שראוי ורוצה חיים כמוך). תחת שלטון חמאס, ללא חופש דיבור ועם מחסור אמיתי (לא בהופעות) וללא אפשרות לעשות שום דבר לגבי זה.
  לדעתי להאשים את הכסף, האנטישמיות או את הטיפשות זו בריחה מכך שלרבים יש ביקורת לגיטימית כלפי ישראל. לכולנו אחריות על כך ולדעתי ללכת פעם ב-4 שנים להצביע זו לא עשייה אמיתית על מנת לשנות.

 35. מורפלקסיס הגיב:

  בדיוק איתי,
  המדינה שלנו מייצרת את הוצאות להורג בעזה.
  המדינה שלנו משקיעה את כל כולה בייצור קאסמים שנשלחים לעבר גני ילדים בשדרות.
  המנהיגים שלנו מכניסים למערכת החינוך הערבית תוכניות המקדשות את שנאת היהודים/ציוניים/ישראלים
  המדינה שלנו דואגת שנשים ערביות יוכו על ידי בעליהן

  מצחיק, אבל התגובות האחרונות כאן מוכיחות עד כמה שאפשר לשקר לשקר ולשקר עוד קצת במצח נחושה ויהיה מי שיאמין לזה. כמעט כל הדברים שנאמרו כאן הם ציטוטים מעלוני תעמולה של אש"ף מאמצע שנות השמונים וכעת כולם מדקלמים את זה ונשמעים נורא חכמים והומניים.
  אני חושב שאתם תקועים שוב ושוב באותו נרטיב: האחר הוא תמיד החלש, הפגוע, התמים – אנחנו לעומת זאת צמאי הדם, המדון, מחרחרי המלחמה.
  מסתבר שזה עובד על כמה.

  אבל אני מבטיח לכם לפיקסיז ממש, אבל ממש לא איכפת מזה 🙂

 36. אורי הגיב:

  גם הנאומים של מנהיגי הימין הם נאומים של חד"ש משנות ה80. שתי מדינות לשני עמים זה פתרון ברור וישן אך השלטון בישראל העדיף לבנות ולדכא (ולהכפיש את שונאי ישראל)לפני שיבחר בפתרון כשכבר מאוחר.
  לשקר ולשקר אפשר והרבה. ראה את אמינות הדוברים הישראלים. ברור שהאויב שלך הוא לא מלאך. האם יש פה מישהוא שחלק על כך?

 37. מורפלקסיס הגיב:

  אורי,
  שתי מדינות לשתי עמים הוא לא פתרון כל כך ישן ובטח שלא ברור, לא עבד בתוכנית החלוקה וגם עכשיו כנראה לא.
  אנחנו יכולים להמשיך בויכוח הזה הלאה, אבל מכיוון שזה ישליך אותנו הרחק ממוקד הפיקסיז שלשמו נתכנסנו כאן, אני מעדיף לעצור פה.

  אגב, אם תרצה להמשיך אתה יודע איפה למצוא אותי.

 38. דניאל הגיב:

  האמת, קצת מפחידים אותי אקטיביסטיים פוליטיים (מכל סוג) מיסיונריים. במדינה חופשית מותר גם להיות "אדיש" או אכול ספקות או סתם א-פוליטי.

  אבל אני מצפה מאקטיביסטיים מהשמאל להבין את עקרון החירות הזה יותר מאלה של הימין- אחרי הכל, הם אמורים להבין בזכויות אדם- הכוללות, בין היתר, את זכותו של האזרח הקטן לבקש את אושרו בכל דרך בה יחפוץ, ולהימנע מהפגנות ומחאות אם הוא מרגיש שאין הן מסבות לו אושר או תחושת מימוש.

  מזכיר לי את ימיי הראשונים באונברסיטה, כשלמדתי שהאוייב הגדול ביותר הוא לא אחר מאשר הבורגני. עוד באותו היום נסעתי הביתה ואל מול עיניה המשתאות של אימי, קרעתי את זוג הכרטיסים להצגה בקאמרי שתיכננה לראות באותו ערב. הא לך, אויבת האנושות!

 39. אורי הגיב:

  מורפלקסיס,
  צודק, באמת חילול העונג. תמיד יש הרגשה מטעה ששותפות במוזיקה היא שותפות עמוקה וכוללת וגיאחה כבר כתב הרבה על הבלבול הזה.
  במופע דבנדרה ננוחם

 40. בעז יניב הגיב:

  יש איזה קטע כזה אצל הרבה ישראלים שהם לא מבינים למה צריך לערב פוליטיקה ב… השלם את החסר. למה לפגוע בחובבי מוזיקה, למה לפגוע בתרבות, באזרח הקטן, וכו' וכו'. הפוליטיקה הישראלית רומסת 3.5 מיליון בני אדם את המוזיקה שלהם, את הבגדים שלהם, את זכויות התנועה שלהם במרחב. זאת מדיניות כל ממשלות ישראל מאז קום המדינה וממשלות ישראל הם נבחרות העם. אז כן הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם. ואם הכיבוש הישראלי יקבל פחות פחות לגיטמציה ממי ששולט פה (ארה"ב ואירופה) מצדי שזה יהיה גם מלהקות שאין להן חצי מושג בפוליטיקה המקומית.

 41. מורפלקסיס הגיב:

  אורי – הי! אנחנו עדיין תחת שותפות עמוקה וכוללת, פוליטיקה היא החלק הזניח והפחות חשוב כאן 🙂

 42. אלעד הגיב:

  טוב, ובזאת יצא כל זרזיף חשק להגיב לפוסט הזה. יצירת אנטגוניזם כחלק מדרך שכנוע בדעות פוליטיות היא נוסחא מוכחת? פסיכולוגיה הפוכה שכזה? שיהיה לכם טוב, עם או בלי הופעה ועם או בלי מדינה. הפיקסיז התחייבו לבוא להופיע כאן וביטלו ברגע האחרון ללא כל נימוק רשמי – אין לי שום סימפטיה להחלטתם, רק ביאוס כולל שלא תתקיים בסוף ההופעה.

 43. לירון הגיב:

  אז ככה:
  קודם כל אני כועס. זאת התגובה הראשונית והאמוציונלית שלי.
  אני לא מנסה לראות את הדברים מהצד שלהם, לא מענין אותי אם זה מוצדק או לא ובטח ובטח שאני לא לוקח על זה אחריות. את הכרטיס שלי קניתי מייד עם תחילת המכירות בשביל שלא יווצר מצב של ביטול ההופעה על סמך מכירות דלילות (כאילו שזה באמת יכל לקרות… אבל לא רציתי לקחת סיכון).
  ייקח לי עוד קצת זמן לפני שאני אוכל לדבר על "ביטול הופעות" במובן היותר תיאורתי.
  לגבי כל המצב עם עזה אני די קרוע וחצוי – מחד, אני זוכר את פיגועי ההתאבדות, הטילים והפחד; העובדה שהיום (טפו טפו טפו) הרבה יותר בטוח בארץ היא לא משהו שאני לוקח כמובן מאליו.
  מאידך, אני חושב שהמחיר שאנחנו משלמים על הבטחון הזה הוא גבוה מאוד מבחינה מוסרית והוא ללא ספק מקהה אותנו כבני אדם.

  מה שהייתי רוצה לראות זה נסיון תמידי לשנות את הדברים.
  אני לא חושב שצריך מחר להסיר את כל הסגר מעל עזה וכו' אבל אני כן חושב שצריך כל הזמן לנסות לראות איפה ניתן להתגמש, כיצד אפשר להקל על האוכלוסיה האזרחית, להיות יותר ממוקדים במלחמה בחמאס. לפעמים נצליח יותר, לפעמים פחות ותמיד קיים הסיכון שמשהו לא יצליח וזה יעלה לנו (גם ביותר ממה שאנחנו מוכנים לשלם).
  אבל הנסיון הוא לדעתי מה שמבדיל בין עם שוויתר, שנואש ושנאטם לעם שמאמין שכן קיימת אפשרות לרוגע בלי כיבוש וכו' (מצטער על הרטוריקה הזאת…).

  ואתם יודעים מה – אולי טוב שהפיקסיס לא יבואו כי ככה הם לא יוכלו להרוס לי את הזכרון המתוק (והלא אמיתי) שיש לי מלשמוע את האלבומים שלהם בלבד.

 44. yaya הגיב:

  אני חושבת שקוואמי ניסח את זה יפה בפתיחת התוכנית שלו בגלגלצ כשאמר שהבוקר אוהבי המוזיקה התעוררו לבוקר מבאס. כן, אני חושבת שארגון מהיר של פסטיבל אלטרנטיבי ישראלי היה יכול להיות מגניב, אבל עדיין אי אפשר להשוות את הדבר האמיתי – ההופעות מחו"ל. אני מודה, אני חיכיתי יותר לאדיטורז, אבל לפספס גם את הפקיסיז זה מבאס. גיאחה- הצלחת להשאיר אצלי זיק של תקווה שהאדיטורז יגיעו ויפנקו אותנו במופע מעולה כשעדיין לא מחקת אותם מלוח ההופעות השוות. ואני מקווה שהם והאמנים האחרים על הלוח (שום מילה על רוד סטיוארט או אלטון גון) יגיעו גם הם.

 45. אביטל הגיב:

  עמית- הדבר הראשון שקפץ לי לראש כשקראתי את התגובה שלך היה סינדרום האישה המוכה. מילה במילה, by the book.

  תמר- את מלכה.

 46. דרור הגיב:

  לכל אותם שמאלנים: השמש נמצאת במקומה ומאירה על כדור הארץ. העובדה שאתם עושים צל עם כף היד ובוררים את העובדות שמתאימות לדעות שלכם, לא אומר שמה שבצל לא קרה ולא קיים. משום מה יש לי תחושה שחלק נכבד מכם לא היו ולא פגשו באנשים מהעבר השני. ושלא תבינו לא נכון – גם ימנים קיצוניים פגשתי ואני ממש לא מעריך את המעשים שלהם.

  להזכירכם שהסגר יותר חמור בצד המצרי, להזכירכם שאת הסגר התחילה מפלגה שנקראת "קדימה", להזכירכם שהניסיון מלמד שככל שאנחנו מתגמשים – ככה אנחנו משלמים ביוקר (אוסלו? התנתקות? שחרור מחבלים כסוג של מתנה? נסיגה מלבנון? וכו'), להזכירכם שהפלסטינאים לעולם לא דרשו הכרה ומדינה עד לאחר עצמאות ישראל, להזכירכם שהחמאס מונע סחורות (גם כאלה שהגיעו מ"משט השלום"), להזכירכם גלעד שליט.

 47. עמית הגיב:

  לאביטל – אני חושב שגם הפלשתינאים, הפשוטים לא ההנהגה, מרגישים ככה.
  מוכים.
  אולי לא אישה.
  אבל מוכים.

 48. מישהו יכול להגיד לי מה בדיוק הקשר שלנו לעזה?
  לא יצאנו משם?

 49. קסטה הגיב:

  מורפלסיס,
  לגבי ההערה (הצינית) שלך "המדינה שלנו דואגת שנשים ערביות יוכו על ידי בעליהן"

  שיהיה ברור שנשים יהודיות מוכות על ידי בעליהן במספרים שאתה לא מתאר לעצמך. זה קורה בכל העדות ובכל מעמד סוציו-אקנומי (כמובן שבתקשורת אתה שומע על האתיופית ולא על אשת הפרופסור שהשיגה כסף לעזוב בשלב מוקדם)

  ואם אתה מדבר על יחס כללי של חברה לנשים, אז אפשר ליסוע ליבנאל ולראות נישואי קטינות שאתה ואני מעלימים מהם עין ולא דורשים מהמשטרה ליישם את החוק, קרא דוחות שנתיים של האו"ם כדי לראות איך ישראל מדורגת שלא במקרה גבוה מאוד בסחר נשים.
  יחס לנשים בחברה שלך ושלי אפשר לראות גם במה שקורה "במסיבות רווקים" או במה שאלפי ישראלים עושים בתאילנד. אלה אינם מקרים בודדים אלא תופעות חברתיות שמלמדות עלינו כחברה.

  בשורה התחתונה ללמוד בלי לחשוב זה בזבוז, אבל לחשוב בלי ללמוד זה מסוכן.
  ככל שתחקור תגלה שאלימות פיזית או מינית של גברים כלפי נשים אינה תלוית דת ולאום.

  מפלגת טאליבן באפגניסטן שרוצה לדכא נשים בוחרת לנפנף באיסלאם כדי לעשות את זה, ובישראל סחר הנשים בליגת-על עולמית כי הוא נעשה בחסות שלטון החוק שלך ושלי:
  http://www.vanleer.org.il/Data/UploadedFiles/Publications/TUV/24/1.pdf
  (אפשר לדלג ישר לעמוד 24)

  במשך אלפי שנים של מלחמות נשים היו הראשונות להיאנס, רק לפני עשר שנים 1995 מרכז אירופה הירוקה הבוסנים "האירופאיים" המתורבתים עושים טיהור אתני למוסלמים כמובן דרך הנשים.
  ובעתות שלום, כמובן שגוף האישה צריך להתגונן ולהיות על המשמר גם בבית. לפעמים זה באום אל פחם ולפעמים זה בקיבוץ שמרת או בתיכון אלון ברמת השרון.

  לא ימין ולא שמאל, לא ערבים ולא יהודים, לא מר מוחמד ולא מר כהן.
  חוץ מהנשים עצמן, ההיסטוריה וההווה לא ממש מוכיחים שמישהו יכול לנפנף בשמן במוסריות שעדיפה על פני צד אחר.

  ———————–
  ולגבי הפיקסיז-

  i am un chien andalusia

 50. עדי ס. הגיב:

  מצד אחד, למרות שאני מאוד שמאלנית, עליי לומר שאני לא מאמינה ביכולת של חרם תרבותי לשנות את המצב, כי מדובר במשטר צבאי. אגרסיבי. הפגנות לא הולכות להזיז את האצבע של שום אלוף בהקשר כזה רחב. אז זה כן נשאר בגדר נקיון הכפיים הנאור והעונש הקולקטיבי (יופי, קצת נקמה- מה זה עושה? מה זה מזיז? זה לא פשוט להמשיך לשחק את המשחק המפגר שהממשלה שלנו משחקת?) אותי הורג שיש אוניברסיטאות שלא מקבלות תלמידים ישראלים. אתם רוצים שאנשים יישארו תקועים כאן באותה סביבה שמרנית? ימשיכו לחשוב ולראות בדיוק אותו דבר?

  מצד שני, תראו איזה דיון נהיה לנו כאן.

 51. הדס הגיב:

  עצוב לי : (

 52. מורפלקסיס הגיב:

  קסטה יקירתי – אני מבין שפגעתי באיזה עצב חשוף, אבל יש לי רק שאלה:
  האם בסביבה המיידית בה את חיה נשים נישאות בגיל 12? 13?
  האם באותה סביבה מיידית, באותה שכונה או עיר, נשים נוהגות להסתגר בבית?
  לא לעבוד?
  להסתיר את גופן פן רמז גופני כל שהוא יבצבץ?

  אנחנו מדינה בעלת פנים רבות, חלקן חילוניות, חלקן דתיות, חלקן ממזרח וחלקן ממערב – נכון שלא תיקנו עדיין את כל העוולות ועוולות עדיין קיימות בכל מקום – מסתבר שזו תכונה אנושית, אבל עובדה שיש לנו גם מקומות כמו מכון ון-ליר. האם קיים מוסד דומה בצד שכנגד?
  אבל בין זה ולבין להגיד שמצב הנשים כאן הוא כמו מצב הנשים בעזה או באיזור הגדה הוא דמגוגי סתם.

  אפילו מכון ליר

 53. מורפלקסיס הגיב:

  הכוונה, אגב, במה שכתבתי הוא שלא מדובר בנורמה כאן.

 54. יעל הגיב:

  אני מסכימה עם עדי ס.
  אחד המגיבים טען שהנה, החרם על משטר האפרטהייד עבד (ממש דוגמה שייכת לנושא…). בעיניי, חרם יכול לעבוד כשהוא כלכלי, אבל חרם תרבותי בדרך כלל חוטא למטרתו.
  קודם כל, פעמים רבות תרבות – ספרים, הצגות, מוזיקה, טלוויזיה, שיח תרבותי ובוודאי מחקר אקדמי – גורם לך לחשוב, לראות צד אחר, ללמוד, לשאול שאלות ולהטיל ספק. ככזו, תרבות יכולה לשמש כלי לשינויי ולהעברת מסרים למאזין/קורא/צופה. המניעה שלה סוגרת את הדלת הזו. עובדה היא שחרם על תרבות זרה היא הרבה פעמים כלי של משטרים המפחדים מערעור מעמדם על ידי השפעות מבחוץ או השכלה (ע"ע חמר רוז').
  בנוסף, חרם כלכלי הוא יותר אפקטיבי לשינוי מדיניות, כי הוא באמת משפיע באופן נחרץ על חיי היום יום של כלל האוכלוסייה ומקבלי ההחלטות. הפיקסיז וקוסטלו לא יגיעו לארץ? אכזבה גדולה לכמה אלפי אנשים מתוך מיליוני האזרחים פה, וגם עליהם אפס השפעה בטווח היותר רחוק. יהיה לי מדכא להאזין להם בחודש-חודשיים הקרובים, ואז זה יעבור, כדרכו של עולם.

 55. ארז הגיב:

  כמה דיבורים על פוליטיקה…ומשהו אישי בסוף.
  אם הפיקסיז ביטלו בגלל כסף, אז הם מכרו אותנו די בזול.
  אם זה בגלל הכיבוש, אז אנחנו ביוני 2010 ולא ביוני 1967, נראה לי שכל אמן שהגיע לארץ אחרי 1967 ידע גם ידע על הכיבוש. גם הפיקסיז.
  אם ההומניזם שלהם ורגש המצפון שלהם גאה בעקבות המשט והם רצו להביע את זה אז לפחות שיראו שיש להם ביצים ואמת שהיא נר לרגליהם ויגידו לנו את זה בפנים.
  ומעל הכל: צביעות גדולה. לא מפריע להם אולי להופיע בבריטניה שחייליהּ הורגים אזרחים עיראקיים ואפגנים וכנראה שגם לפעילי זכויות אדם בריטיים זה לא כל כך בוער בעצמותיהם לגרום לביטול הופעות בבריטניה (ודוגמאות למדינות אחרות "מערביות" ו-"חופשיות" ו-"הומניסטיות" לא חסר..).
  ומילה לשוקי וייס, אם אתה קורא את זה:
  תודה שניסית, הכאב שלך הוא גם כלכלי, גם מקצועי וגם אישי. באמת שחשבתי לוותר על ההחזר הכספי של הכרטיסים אבל גם מצבי הכלכלי הוא לא משהו…
  תמשיך לנסות גם בעתיד, כל אדם שפוי היה מוותר על המקצוע שלך, מזל שאתה לא שפוי.

 56. חבר'ה, עזבו הכל. תרימו גיטרה או קסילופון. אם באמת בא לכם לשמוע משהו טוב, תכתבו אותו. נשבר לי מהבכי והחוסר עונים שכולם מגלגלים מאחד לשני. היום שבו תבוא גאולה הוא היום שבו ישאלו אמנים ישראלים למה הם ביטלו. וככה זה צריך להיות לגבי כל דבר שהעולם מנסה למנוע ממני (או ממך), לא נותנים לנו – נעשה משלנו ואפילו טוב יותר!

  נ.ב.
  מסכים עם כל מילה בכתבה. במיוחד מילה 56.

 57. אבישי הגיב:

  השמועות אומרות שהביטול הוא בגלל שהם קיבלו איומים על חייהם מגורמים מוסלמים קיצוניים

 58. איה הגיב:

  היום נפגשתי עם אישה מאוד נחמדה מקנדה, אחרי שיחה של כמה שעות הוא אמרה "אני נורא שמחה שנפגשנו, כי את מישראל ובכל זאת את נחמדה". ניסיתי להסביר לה שיש בישראל עוד המון אנשים נחמדים והיא אמרה "אולי את כבר לא גרה בישראל בגלל שאת שונה מרוב הישראלים", אז הסברתי שוב.

  לא יודעת מה נכנס, ולא יודעת מה עבר בראש של הפיקסיז כשהם ביטלו את ההופעה.

  אני חושבת שהרבה מזה נובע מכך שכרגע ושראל היא לא מדינה שנחמד לבקר בה, ושכמו שדברים מצטיירים כרגע, זאת לא נראת כמו מדינה שיהיה כיף להופיע בה.

 59. רון הגיב:

  סופסוף כתב תרבות שמעז להגיד שהעולם מתנהג בצביעות לישראל ולא מאשים בעיוורוןאוטומטי את ביבי וליברמן. זה לא שאנחנו צדיקים אבל אנחנו לא דרום אפריקה ולא צפון קוריאה ואפילו לא רוסיה וארצות הברית וזה חשוב שכותב מחונן כמוך שמגיע מתחום התרבות כותב את זה ולא עיתונאי מתנחל.
  בקשר לעושים את זה בשביל הכסף – הפיקסיז הם אגדה וכמות השירים הגדולים והטובים שלהם היא כל כך גדולה שמותר להם גם אם הם סטאטים על הבמה (לא זכור לי שבלק פרנסיס וקים דיל היו חיות במה גם כשהיו פעילים ).
  פיקסיז הם לא WHY ו LCD SOUNDSYSTEN (אומנים מצויינים) ,בואם לארץ הוא חלום ילדות של אלפי אנשים אפשר להשוות זאת להופעה של מוריסי בארץ לפני שנתיים, בזמנו היה לי מטבע לשון שכאשר היו אומרים לי דברים לא הגיוניים ופראדוקסליים שאומר "כן בטח והפיקסיז יתאחדו ויבואו להופיע בארץ לפני כן".
  הקיצר גם יום אחרי הביטול עדיין קמתי עם הרגשה מרירה ורצון לבכות והדבר היחידשניחם אותי הוא צפייה בתמונות של הילדים שלי.

 60. עמית הגיב:

  לאיה – תקני לאישה הקנדית את "איתמר פוגש ארנב".
  בעצם לא יזיק לכולנו לקרוא את הספר הזה, יש בו הרבה מאוד תבונה שמתאימה למצב הנוכחי.

 61. אופיום הגיב:

  כל השיט הזה על "הם בכלל לא ביטלו מסיבות פוליטיות, זה הכל הכיס שלהם" לא ברור לי לחלוטין. מי מאיתנו, פיקסי או לא פיקסי, יכול להניח לדאגות הכלכליות לחלוטין ולעשות דברים רק כמו שהוא רוצה ומאמין? רק שרי אריסון וחבריה. הכיס הוא פוליטי, כמו שלא להגיע לכאן (או כן להגיע לכאן, במטוס פרטי, כמו אדון הטפילד וחבריו מנפסטר) זה פוליטי, כמו שלהתבכיין ולא לעשות כלום לגבי המצב שאנחנו נמצאים בו זה אחושרמוטה פוליטי.

  אז הפיקסיז קיבלו החלטה. היותה קשורה ישירות לכיס שלהם לא הופכת אותה לרגע לפחות פוליטית. וכמה שחרא לי שהם לא מגיעים, אני חושב שאי ההגעה שלהם הוא חשוב מאד. הטיפות האלה הופכות בסוף לאוקיינוס שאי אפשר להתעלם ממנו.

 62. גיאחה הגיב:

  האדיטורז מגיעים בכל זאת, ומופיעים בבארבי בתאריך המקורי – יום רביעי הקרוב!
  http://e.walla.co.il/?w=/6/1683746

 63. יוחנן המהלך הגיב:

  כואב הלב!
  ההופעה הזאת הייתה מגדלור של תקווה בתוך השעמום הכללי של היומיום מאז ההודעה על הגעתם (וקניית הכרטיס באותו יום).
  למרות שהם זקנים, שמנים ועושים את זה בשביל הכסף, ואולי פאתטי להגיד את זה בבלוג מוזיקה, אבל אין להקה (חיה) אחרת שיותר רציתי לראות מהפיקסיז. ואני לא אנסה לפרוט עכשיו לפרוטות (אם אני בכלל יודע) מה בדיוק הם עושים לי.
  אבל בעיני השאלה היא עקרונית: האם יש חוזה לא כתוב בין להקה לקהל המעריצים שלה והאם להבריז 4 ימים לפני מופע שמתוכנן כל כך הרבה זמן מפר את החוזה הזה. אולי זה מגוחך אבל יש משהו כמעט אישי באופן שבו נפגעתי מהעובדה שהם לא יבואו לכאן.
  אני חי ת'מציאות הפוליטית ומציאות החיים המורכבת והמחורבנת הזאת יומיום שעה שעה מבחינתי מוזיקה אמורה להוציא אותי מהמקום הזה ולהתחבר לעולם אחר וזה לא חייב להיות קשור למיקום שלי על המפה הפוליטת המזויינת. וכל היפי נפש הצדקנים המחורבנים ששלחו מכתבים לפיקסיז לא לבוא יכולים לדחוף את האג'נדה הנפוחה שלהם לתחת.
  בצער רב. this mokey ain't going no where

 64. עמית הגיב:

  ליוחנן – יש כביכול חוזה בין אומן לקהל שלו. אבל יש קוד הרבה יותר חזק בין אדם לאדם.
  ואם מישהו מחליט לבטל כי הוא חושב שישראל, דמוקרטיה שבחרה בשלטון ימני קיצוני, לא ראויה לו זו לא רק זכותו אלא חובתו.
  אמר לי פעם חבר על הבילויים ועל שיר מס' 5 ב"שכול וכישלון" שהם הגזימו ושאסור היה להם להביע דעה כ|כ קיצונית בשיר כי כל העולם (כביכול) שומע את זה.
  ולדעתי זו חובתו של אומן ללכת בעקבות מצפונו כמו שזו חובתו של כל אדם.

 65. אמרתי ואומר את זה שוב. הפיקסיז לא ביטלו כי אכפת להם מהמצב בעזה, הם ביטלו כי ארגונים פוליטיים עם אג'נדה חדה וברורה לחצו עליהם לבטל.

 66. מאודה הגיב:

  הסבר, לבקשתו של "אייל מרדיו פרימיום להמונים"
  אכן "יצאתם" מעזה אך העיר נמצאת במצור יבשתי, אווירי וימי, כמו כן באופן תדיר מבצע צה"ל פעולות בשטח הרצועה.
  בנוסף לכך שירותי הביטחון של מדינת ישראל תוחבים ידם עמוק לתוך המרקם החברתי ופוליטי של החברה ברצועת עזה ע"מ לשרת מה שנתפס על ידם כאינטרס ישראלי.
  על כך יש להוסיף אחריות כללית הנובעת ממעל 40 שנות כיבוש אשר אחראי במידה כלשהי למצב הרצועה.

  בכך מסתכם הקשר "שלכם" לעזה.

 67. יוחנן המהלך הגיב:

  עמית,
  ראשית, אני בספק כמה הפיקסיז חושבים "שישראל, דמוקרטיה שבחרה בשלטון ימני קיצוני, לא ראויה" להם. כמו שאתה מתאר את זה, יתרה מכך לאור ההכרות החלקית מאוד שכנראה יש להם עם המציאות הישראלית המורכבת נראה לי שההחלטה מושתת על האימא'ג הלא מחמיא שלנו בעולם ולא על עובדות. (אבל איך נצפה מהם לדעת עובדות אם אתה מתעלם מהם בעצמך)
  שנית, אם הם שמאלנים יפי נפש, צדיקים וצודקים – כמוך אז שיגידו, לפחות נדע!
  ולבסוף, באופן מפתיע או שלא, אנחנו חלוקים באשר למידת קיצוניותה של ממשלתנו.
  הנה הצלחת לגרור אותי לסחי ומאוס השנואים עלי של פוליטיקה – כל הכבוד.

 68. יוחנן המהלך הגיב:

  ועוד שתי קטנות:
  לעניין הבילויים, שיבואו ויביעו דעה: מצידי שהפקיסיז היו עולים ומקדישים את ההופעה ל"פעילי השלום, חסידי אומות העולם, נרצחי הטבח במרמרה" (עאלק) וכותבים שיר חדש "תקוע בלי גז ברצועת עזה במצור של ישראלים חסרי רחמים" אני גוף א-פוליטי ולא אכפת לי מהאידאולוגיה שלהם. לא כל להקה היא הוגה דעות דגול (וגם הוגי דעות דגולים נוטים אחר טרוריסטים (ראה ערך חומסקי)
  ואם היא מאוימים חבל שאין דרך לדעת מזה ולהאיר את יופיו של האיסלאם הנאור והסובלני

 69. אופק הגיב:

  די מתעלם מהרב-שיח ומתייחס יותר למאמר:

  הייתי רוצה לדעת מהיכן ההנחה שהפיקסיז ביטלו בגלל שמעריצים שלהם באירופה לא יצפו בהם אם אלו יופיעו בישראל. האם זו הנחה מבוססת? אישית, אומר שלי לא יפריע אם הפיקסיז היו מופיעים יום לפני כן בטהרן ויום אח"כ בפארק בדמשק, ועצוב לי לראות כיצד מוזיקה, שאמורה לקרב בין אנשים, משמשת כעוד אמצעי לחרמות ואיומים. אני מוצא קהל ש"לא יצפה בלהקה שהופיעה בישראל" כיותק שטוף וחמום מוח ו"פחות ראוי" להופעת רוק גדולה מאשר ישראלי שוחט ערבים להנאתו כמוני. עם כל ההומניזם והכוונות הטובות – לצביעות הזו יש מחיר יקר בהרבה מ-430 השקלים שעלה הכרטיס וכן, גם יותר מתשע גופות של מי שמתקראים "פעילי שלום". אם בעבר יכולתי למצוא המון נקודות של הזדהות והסכמה עם מישהו, אזרח חו"ל, שאמר לי "משהו ממש מסריח במדינה שלך ואתם לא עושים מספיק" , כשאני מבין היום באילו אמצעים הוא מדבר ומהן ההנחות שלו (שאותן לא אפרט, כי זה לא המקום לפוליטיקה ודמגוגיה) אני רואה שמבחינתו אני, כל אזרח במדינה הזו כנראה, לא ראוי לחיים כמו שלו. זה כבר לא הומניזם, זו דה-הומניזציה.

 70. אסף הגיב:

  ובכן, אולי זה לא מזיז לפרנק בלאק את הביצה השמאלית שלו
  אבל הביצה השמאלנית של ארגוני זכויות (האגו של) האדם (ה"נאור") יכולה להיות מאוד מרוצה
  תראו איך איך הם גרמו לחבורת קוראי בלוג תרבות שוליים לדבר על המצב הפוליטי במדינה שלהם

  חבר'ה – אם למישהו הייתה פה מטרה, הדיון הזה הוא ההוכחה שהוא הצליח.
  ומצב הרוח של ביבי הוא לא המדד היחידי לשינוי. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית. יש לכם כוח והוא לא נגמר בקלפי.

  ולעניין הפוליטי:
  ההופעה של הפיקסיז היא לא העניין
  גם המשט לא
  הרי מדובר במצור על עזה
  למה יצאנו ועדיין מצור?
  כדי שהחמאס לא יתחזק
  למה לא?
  כי אנחנו רוצים לשמור את האויבים שלנו כמה שיותר חלשים
  כדי שנצטרך להקריב מינימום אפשרי במערכה באה על החיים הנוחים שלנו פה
  איך אני בטוח שאנחנו לא מוכנים להקריב כלום?
  גם הופעה של להקה ששיאה לפני 20 שנה אנחנו לא מוכנים להקריב
  גם את האדישות שלנו ואת ה"זכות" לא להיות מעורבים בסביבה שלנו אנחנו לא מוכנים להקריב, כמו שראינו בכמה מהתגובות למעלה.

  אנחנו יכולים להאשים את ההנהגה שלנו במחדלים ההומניטריים וההסברתיים (תלוי מאיזה צד פוליטי אנחנו מדברים), אבל צריך לזכור שאופי הכיבוש התעצב לאור חוסר נכונותם של היהודים להמשיך ולהקריב את חייהם בשביל המדינה. המלחמות האחרונות שלנו התנהלו לאור המטרה הזאת – כמה שפחות הרוגים, כמה שפחות פצועים (ע"ע ההצלחה הפנומנלית של עופרת יצוקה).
  ואנחנו מוכנים להרוס כל סיכוי להסכם כלשהו, ואת המוסר שלנו והתדמית שלנו בעיני כל עולם (שזה הדבר האחרון שמעניין אותי אישית), למען המטרה הזאת.
  אז פאק איט – עכשיו תקריבו גם הופעה של הפיקסיז. לפחות לא יהיו הרוגים.

   

 71. אביטל הגיב:

  עמית- מה שכתבת חסר משמעות לחלוטין, וזאת אף על פי שחילקת אותו
  לשורות
  באופן מעורר
  הערצה.
  משום מה זה לא הוסיף
  תוכן לדברים.

  כל עניין החרם הוא בכל מקרה אנטי דמוקרטי ולא הגון. ישראל היא דמוקרטיה מערבית והבחירות מבטאות את רצון העם, על אפם ועל חמתם של כמה מגיבים פה, ואין מקום לנסיונות להפעיל לחץ חיצוני דרך גורמים זרים כדי להפיל ממשלה נבחרת.
  הרי מובן שמטרת החרם אינה לעורר דיון פוליטי או לעורר אנשים לפעולה (איזו פעולה זו בדיוק?) או כל קשקוש פוטוגני אחר. מובן מאליו שהמטרה שלו לכוון את ההצבעה של אזרחי ישראל בבחירות הבאות, מתוך מחשבה שהפעלת לחץ עכשיו תמנע עלייה של ממשלת ימין נוספת. אישית אני מקווה שהאזרחים שלנו :
  א. קצת קצת יותר חכמים ושארי רוח מהלכנע ללחץ בעקבות ביטול הופעות, גם אם הן של הפיקסיז, וימשיכו להחליט בעצמם למי להצביע בבחירות בלי עזרת אלביס קוסטלו או תורכיה.
  ב. מבינים שאם חלקי העולם שמזדהים עם הבעיה הפלשתינית יותר מאשר עם השרדות המדינה היהודית מנסים למנוע מהם להצביע שוב לביבי- כנראה שהממשלה שלנו בכל זאת עושה משהו נכון.
  ועכשיו אני רק תוהה מה יקרה אם הלחץ אכן יגרום לפתיחת המצור, ואם כן כמה זמן ייקח עד שנאלץ לצאת לעוד עופרת יצוקה לעזרת תושבי הדרום.

 72. רונרון עכברון הגיב:

  שתי הלירות (התורכיות) שלי לכל העניין:
  א. אני לא מבין למה גיאחה אמור להתבטא בצורה פוליטית בבלוג הזה. הבלוג הזה עוסק במוזיקה ובתרבות פופולרית. ככותב הבלוג, גיאחה שומר על עמימות (יחסית) לגבי דעותיו הפוליטיות ושקיפות מוחלטת לגבי דעותיו המוזיקליות והתרבותיות. האם יש משהו שפספסתי?

  ב. הפיקסיז עיצבו אצלי חתיכה ניכרת מהאישיות. הייתי בן 14, מדוכדך, עגמומי ומחוצ'קן כמו חולה שחין. הייתה לי קסטה של 45 דקות שבצד אחד לד זפלין 4 ובצד השני דוליטל ששמעתי עד שהטייפ כיסח ובלע אותה. מהרגע הראשון ששמעתי את הגיטרות בהתחלה של דיבייסר ידעתי בחוש עליון שהם שרים עליי, איתי. פתאום כל העולם הסתובב התעקם ונשבר (הייתי דתי אז). חבורת הלוזרים הלא חיננית הזו אמרה לי משהו מאוד ברור דרך המוזיקה הלא ברורה שלה: "אל תשים עליהם זין, אתה לא מעניין אף אחד וממילא לא אכפת להם ".
  בגלל זה אני כל כך עצוב – כי בסוף מסתבר שהם כן שמים זין על מה שאומרים עליהם.

  ודי כבר עם הויכוח הפוליטי פה – תשאירו את זה לאתרי החדשות.

 73. קאז הגיב:

  הטיעון של גיא לא מחזיק מים. מסיבה פשוטה ששנאת האיסלם בעולם גדולה יותר משנאת ישראל. כמובן שישראל שחושבת שהיא כמובן מרכז העולם ושכולם נגדה לא רואה את זה , אבל מפה, ארצות הברית, איפה שפיקסיז עושים הופעות ומלא כסף ( אגב, ההופעה שלהם כיפית לאללה, הם נהנהים וצוחקים אחד עם השני – אל תאמינו לתקשורת ) , בסופו של דבר, במיספרים גורפים , האסלם שנוא יותר והעובדה שהם לא מופיעים בישראל לא קשורה להכנסות עתדיות שלהם.
  צביעות או לא – (שבאמת נו, מתי פוליטקה ודיפלומטיה לא היו נגועים בצביעות דחיל רבאק ??) יכול להיות שקים לא רוצה לבוא למקום שבו חילים עם אפוד יורדים מהלקיפוטר לספינה שרואה בזה משהו לגטימי ויכול להיות שפרנק בלאק מוכן לוותר על הטירטור בנסיעה לישראל ו ומוצא תירוץ.
  אבל סבבה – אפשר להאשים אותם בצביעות ובבצע כסף . ככה זה שרואים את המציאות דרך החרך הקטן שמאפשר ערוץ שתים ושחושבים שישראל כל כך מענינת את העולם. תכלס, הנפט שמשיך לנזול מציק הרבהי ותר – שזה אגב , באמת צביעות …..

 74. UNCLE JOE הגיב:

  חברים איך הצליחו לגרור אתכם לוויכוח פולטי משעם ועקר
  הלו זה בלוג של מוסיקה
  אני התגייסתי ב93 וב94 פגשתי בחברים מופלאים (עד היום) שפתחו לי שער לעולם מוסיקלי שלא הכרתי עד אז. הדודבן שבקצפת היו הפיקסיז
  גם היום (והיום שמעתי את כל דוליטל אחרי איזה 15 שנה)אני מכיר כל ריף גיטרות או תיפוף באלבום. וזה פשוט חבל מאוד שהם לא באים
  ככה, פשוט מבאס
  חפיף גיאחה כבר יביא אותם לאוזןבר להופעה בפני 40 איש דחוסים
  נשיקות לכולם
  הדוד

 75. אודי רז הגיב:

  אני חושב, כפי שאמרו במלים אחרות כמה מהמגיבים, שהכל פוליטי. כמובן שגם מוזיקה וכסף.
  בתור מוזיקאי נקלעתי לא פעם למתחים והתלבטויות פוליטיות סביב הופעות, ואף פעם לא חשבתי שצריך להפריד את הצלילים והמלים מהמקום וההקשר בו הם מנוגנים. זה לא אומר שההחלטות קלות, או שאין חוסר הסכמה אפילו בתוך להקה כשצריך להחליט אותן…

  זה דיון הטוקבקים השפוי והקשוב ביותר בנושאים האלה שפגשתי עד כה – באמת יש בו שיחה חלק ניכר מהזמן. תודה לכם.

  אבל, עצוב לי לקרוא כאן, ובכלל, עוד ועוד תגובות מתקיפות ומתגוננות, מתווכחות בלהט מי האשמים ולוקחות כמובן מאליו את המשך המצב הנורא של מלחמה וסבל שבו אנחנו (האנשים החיים בישראל ופלסטין) חיים. מה יפסיק את מעגל הכאב, הכעס והשנאה? איך נשיג סוף סוף שלום קר, שייתן לכולנו חיים ראויים, ויהפוך עם הזמן לשלום עמוק ומבוסס?

  יש לי תחושה ששינוי כזה עשוי להגיע מתוך נסיון למצוא פתרון, ולא אשמים. (אולי הפתרון הזה מתחבא בכלל בתחום האינטרסים הכלכליים ולא בתחום המוסר?)

 76. Jack-In-Box הגיב:

  למרות שאני מאוד מאוכזב מהביטול, ויש סיכוי טוב שהוא כלכלי או מפחדנות, לטעמי החרמות כאלו, כמה שזה לא נעים להגיד את זה, דווקא משיגות את מטרתן. הביטול של הפיקסיז הוא כמעט הדבר היחידי שבאמת פגע באזרחים הישראליים (חוץ אולי מכאלה שהיו אמורים לנסוע לטורקיה – אין לי מושג אגב למה שמישהו יירצה לעשות זאת מרצונו :-)). הביטול גורם להאזרח הקטן חובב המוזיקה להיות מעורב בלית ברירה בסכסוך הזה, ולשאול את עצמו שאלות.
  לי אישית הביטול הזה גרם לדווקא להגברת האהבה שלי לפיקסיז, ולא כי אני מסכים איתם, אלא סתם כי אני מזוכיסט 🙂
  נקווה לתפוס אותם בהזדמנות.

 77. קרן הגיב:

  מתוך 76 תגובות: 64 נכתבו ע"י גברים ו 12 ע"י נשים.
  15% מהתגובות נכתבו ע"י נשים.
  מה זה אומר על השיח של העונג? האם, שוב מדובר בפועלו של הגבר הלבן?
  איך זה שגם פרויקט (מבורך) זה לא מצליח לשלב נשים?

  אגב, מורקפלקסיס, גם במדינת ישראל, הלא היא מדינת היהודים,יש בנות דתיות שנישאות בגילאי 15-16: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1153924.html

 78. דנה הגיב:

  הנה אני מעלה את אחוז הנשים שמגיבות פה:
  אז כסף מניע את העולם? מקורי.
  לא יודעת, לפני כמה חודשים ראינו אותם בשיקגו במסגרת סיבוב לכבוד 20 שנה ל"דוליטל". נראה שהם נהנו לגמרי לנגן ביחד. למראית עין על הבמה, לפחות, האוירה בינהם היתה חמימה.
  מבחינתי, מהשורה החמישית בקהל, ההופעה היתה אדירה (החזיר אותי לגיל 14 ואף נרשמה דמעת התרגשות). היו אנרגיות, השואו היה פחות הקטע , בהחלט המוזיקה היתה שם העיקר. לכן, כמו שהיחסים בינהם לא מעניינים אותי – כך הייתי מצפה שהפוליטיקה והכסף לא יעניינו אותם. לא יודעת מה הולך בעו"ש של כל אחד מהם אבל לא נראה לי שהם רעבים לאוכל (התקבבו עם השנים). מה שהיה מוזר זה שהפלייליסט היה, פשוטו כמשמעו – לפי סדר השירים של האלבום. אפילו באמצע קים צחקקה שהם עכשיו מעבירים לצד B של הקסטה (!). בסוף הם קצת פינקו עם שירים נוספים.
  הפיקסיז יודעים שמי שבאמת רוצה לראות אותם יסע אפילו עד לאירופה. בינינו – מוזיקלית הם שווים את זה.

 79. יוסי הגיב:

  ערב הביטול הראתי לשני ילדי בהוט את הפיקסס הסברתי להם כמה הם גדולים ושאני הולך לראות אותם…
  אני איתם גמרתי, לא בכוח , אבל בסיבוב הבא שלהם שיחפשו אותי בסיבוב.. לא מתבייש בעצם זה שאני יהודי וכד' .. אין לי כוח לזה….
  למען האמת הדרייב לקנות את הכרטיסים להופעה היו האדיטורס, אני בטוח שהם יפצו אותי…

 80. אמיתי ס הגיב:

  אני לא דורש מאף אחד להפגין בבילעין, גם אני לא מפגין בבילעין.

  אבל העובדה היא שעשרות אלפי ניהיליסטים שקוראים לעצמם שמאלנים מדברים על פוליטיקה רק כשפוגעים בהם אישית.
  … See More
  לא בעופרת יצוקה, לא במשט, לא כלום.

  הדבר היחיד, היחיד, שגורם להם לדבר על פוליטיקה, זה הפיקסיז.

  לדעתי דמוקרטיה זה לא רק להצביע בבחירות.

  לדעתי כל אזרח צריך לממש את זכותו להביע את דעתו על מעשי השלטון.

  לא חייב בבילעין, פייסבוק זה לא פחות חשוב לדעתי.

  ואם הפעם היחידה שאתה פוצה את פיך בעניין פוליטי זה כשהלהקה שאתה אוהב מבטלת, אז וואללה, לא רק שאתה ראוי לביטול הזה, אתה ראוי לחיות בתיאוקרטיה הפאשיסטית שבה אתה חי, והיא ראויה לך.

  הייתה לך הזדמנות לצעוק, להשפיע.
  לא ניצלת אותה?
  אתה אשם, את אחראית.

 81. גיני הגיב:

  פשוט מאכזב.
  גם אם הסיבה כלכלית נטו, מאכזב.

  אני לא חושבת שאפשר למנוע מאמן לבטל את הדעות או האמונות שלו, זה שיקול אישי. בדיוק כמו שאני בוחרת את חבריי או הסביבה בה אני נמצאת ע"פ אמות המידה והשיקולים האישיים שלי, אני לא מצפה מאף אחד אחר לעשות אחרת. מה גם שזו תמיד נראתה לי דרישה מגוחכת להפריד בין האומנות לפוליטיקה. שכל אחד יעשה את ההפרדות שלו, גם אמנים הם בסה"כ אנשים מוכשרים מאוד, אבל אנשים.
  ויחד עם זאת, מאכזב. ממש כמו שמאכזב לגלות בכל פעם מחדש באיזו צרות עין מתוארת כל התרחשות כאן, ועוד יותר מאכזב לגלות שיש מי שמוכן לשתות את המיץ המגעיל הזה כאמת. וכאילו אין מה לעשות, לא יעזרו כל ההצטדקויות וההנמקות, כל עוד אנחנו ה"דמוקרטיה החזקה במזרח התיכון" תמיד נהיה האשמים. המסננת התקשורתית תמיד תוציא אותנו ככוחניים וזה כבר בכלל לא משנה מה קרה שם באמת. אין ספק, לפתוח את המצור בעזה, ובכלל את כל הגבולות – שנה שנתיים והפיקסיז חוזרים להופיע כאן. איפה אני אהיה? כנראה שלא בארץ חמדת אבות.

  וכן, הייתי מאוד שמחה אם היו מעלים הופעה חלופית עם כל הטובים -הייתי לוקחת את כל המשפחה לשם כולל הדודה רבא שלא שומעת. קדימה, מי פותח קבוצה בפייסבוק?

 82. AP הגיב:

  "זה לא היה משחק מילים, זו הייתה כותרת כנה: החבר'ה האלה לא סובלים אחד את השני (כפי שיודע כל מי שצפה ב-loudQUIETloud או סתם קרא ראיונות איתם מהשנים האחרונות), בקושי מדברים, לא זזים על הבמה, ומסתובבים בכל העולם עם השירים שהפכו אותם לאחת הלהקות הכי חשובות ברוק אך ורק כדי לעשות קופה. אחלה קופה, ואולי גם קופה מוצדקת (מי לא רוצה לראות את הפיקסיז כל עוד הם יכולים להרים גיטרה?), אבל המניעים אינם אמנותיים אלא כספיים. שזה סבבה."

  הם מעולם לא סבלו אח את השני. הם תמיד בקושי דיברו. הם מאז ומתמיד לא זזו על הבמה. ואפשר להגיד על כל סיבוב הופעות שהוא ממניעים כלכליים בלבד, רק שהפיקסיז כנים בקשר לזה.
  על השורה הזו היא הכפשה וכיסתו"ח. אם זו היתה הדעה שלך לגבי הפיקסיז, למה לא כתבת את זה מלכתחילה? ואם אנחנו הולכים להעביר ביקורת על להקות כי החברים בהן לא אוהבים אחד את השני, כדאי שתפנו את הלו"ז שלכם לשנים הקרובות.

  "המגמה הנוכחית בעולם היא צביעות: האשימו את ישראל בכל, גם אם היא לא אשמה, גם אם יש מדינות רבות שמבצעות פשעים נגד האנושות או סתם כובשות ופולשות (ארה"ב, טורקיה…), גם אם העובדות מצביעות אחרת."

  אכן יש הרבה מדינות בעולם שעושות דברים יותר גרועים. כל הכבוד. אבל זה לא רלוונטי לנושא.

  "מלחמת ההסברה היא המלחמה האמיתית כאן, ובינתיים אנחנו מפסידים. הפיקסיז יודעים שאם יופיעו כאן הם עלולים להפסיד מעריצים אירופיים רבים שמחכים להם בהמשך הקיץ בפסטיבלים ובערים אירופיות, ומקבלים את המידע הפוליטי והחדשותי שלהם דרך חרך צר ומגמתי. אבל הם מחזיקים יורו, וזה חישוב כלכלי גרידא. הפיקסיז חיברו וחיסרו והבינו שמשתלם להם לבטל ביקור בישראל (השמועות מדברות על כ-15 אלף רוכשי כרטיסים) מאשר לחטוף ביטולים או להפסיד מעריצים בפסטיבלי הקיץ הענקיים באירופה."

  מעבר לכך שההסברה המיתולוגית של ישראל היא פיקציה מוחלטת שמיועדת אך ורק לישראלים עצמם, כל הטיעון הזה הוא ספקולציה. חוץ מההודעה הלא ברורה שהפיקסיז פרסמו, אנחנו לא יודעים כלום על הביטול הזה. יכול להיות שהם חושבים שזה יעלה להם במעריצים ממדינות אחרות. יכולל להיות שלא. יכול להיות שהם מקבלים את המידע שלהם דרך חרך צר ומגמתי (והאדיטורז?), יכול להיות שלא. כאמור, ספקולציה.

  "למה טרור נחשב לנוראי כל כך? כי הוא פועל נגד אזרחים ולא נגד ממשלה או צבא. ומה הפיקסיז עושים? הם פוגעים תרבותית בצעירים, באזרחים שאוהבים מוזיקה, ולא בממשלה או בצבא" – ציטוט לא מדויק מהזיכרון של יונתן "קיצה" רוזן. ברור שלא מדובר בטרור תרבותי, אבל צריך לזכור במי בדיוק פוגע ביטול הופעה כזו. לא בקובעי המדיניות."

  אני חושב שהשימוש הזה במילה "טרור" שהופך לכל כך פופולרי בציבור הישראלי, הוא מעליב ובהמי.

  מה שבאמת יפה בדיון הזה, ובכלל בכל הביטולים האלה, הוא שהם מראים בדיוק את הלך החשיבה של הימני הישראלי הממוצע. האדיטורז ופלסיבו באים? נהדר! ברור שהם עשו את זה אחרי תואר ראשון בהסטוריה של המזרח התיכון ואחרי מעקב צמוד ושקלול הוגן וחסר פניות של כל כלי התקשורת שמדווחים על המצב בישראל! הפיקסיז וקוסטלו מבטלים? פחדנים וצבועים! מה הם יודעים על מה שהולך פה בכלל? כל מה שהם מכירים זה רק מה שרואים באל ג'זירה! והם בכלל זקנים שלא יודעים להופיע!
  זהו הימין הישראלי: ג'ינגואיזם ושוביניזם אוטומטיים. מי שבעד ישראל נפלא ונשגב, מי שנגד ישראל רע וצבוע.

 83. AP הגיב:

  אביטל:

  "כל עניין החרם הוא בכל מקרה אנטי דמוקרטי ולא הגון. ישראל היא דמוקרטיה מערבית והבחירות מבטאות את רצון העם, על אפם ועל חמתם של כמה מגיבים פה, ואין מקום לנסיונות להפעיל לחץ חיצוני דרך גורמים זרים כדי להפיל ממשלה נבחרת."

  מצחיק, כל הדיבור הזה על דמוקרטיה. לא זכור לי ששאלנו את הפלסתינים אם הם בכלל מעוניינים לשחק.

 84. קובי הגיב:

  למר AP – דווקא זכור לי משחק דמוקרטי של ידידינו הפלשתינים, זה נגמר בחמאס.

 85. בנימין – זוכר איך שמענו את סרפר רוזה בקסטה(!!!!!!!!!!!!!!!!?!?!?!?!?!?!?)
  אני לא תיכננתי לרגע ללכת להופעה – אני מעדיף את הזכרונות הפרטיים שיש לי מהמוסיקה שלהם
  ככה שאני די שמח שהאופציה שהם הופיעו במרחק קצר ממני ואני לא הייתי שם נחסך ממני

 86. דניאל הגיב:

  גיא, אני מקווה שאתה לא מתרגש מהשמאל הרדיקלי כאן שצועק עליך שאתה אשם במצב. אתה חייב לעמוד איתן ולשמור את הפנינה השבועית כאן שמשמחת כל-כך הרבה אנשים מלהזדהם ולהפוך לפלטפורמה פוליטית מכל סוג שהוא.

  זכור שהשמאל הרדיקלי הוא קנאי, בטוח שהוא התגלמות המוסר והצדק המוחלטים, ובעל נטיות פאשיסטיות ממש כמו תאומו שבמראה- הימין הרדיקלי. לאנשים כאלה אין זכות להטיף מוסר.

  היום הם קוראים לך להיות אקטיביסט, אפילו אם זה רק בפייסבוק, כי זו חובתך המוסרית. מחר הם יקראו לך לדקור למען השלום כי גם זו תהיה חובה מוסרית. אופס… סליחה, זה בעצם גם קורה היום: http://1.bp.blogspot.com/__1OzjxCtHZI/TA2tMqTPEDI/AAAAAAAAEb0/8ZIjELeQks4/s1600/StabForPeace.jpg

 87. גיאחה הגיב:

  היי דניאל,

  א. לא, אני לא מתרגש 🙂 תודה על החיזוק.

  ב. התמונה ששלחת היא מצחיקה, כי לא מדובר באמת בפעיל שמאל רדיקלי אלא בפעיל ימין שהסתנן להפגנת השמאל. היו כמה כאלה עם שלטים ציניים (כמו We believe in blah blah blah) שהסתננו ואז הורחקו מההפגנה. אני חייב להודות שזה מצחיק למדי 🙂

 88. דניאל הגיב:

  אופס…לול..

  יש לך אולי קישורים שיוכיחו שאלה היו מסתננים? לא שאני לא מאמין לך (זה גם נשמע הגיוני ולמען האמת אפילו נשמתי לרווחה), אבל הייתי רוצה ליידע את בעל הבלוג בו מצאתי את התמונה.

 89. דניאל, בדוק באתרי החדשות הנפוצים, היה עניין גדול משתי ההפגנות האלה.

 90. דניאל הגיב:

  עידו, עם השבוע ה…הממ.. מעניין שעברנו חרשתי לעומק את אתרי החדשות הגדולים ולא הזכירו הסתננויות להפגנות השמאל במילה. אבל אני במילא צריך את זה באנגלית כי זו השפה של אותו בלוג- ואין כמו תמונות בשביל לספר סיפור. בכל מקרה- לא קריטי.

 91. פרנק בלאק הגיב:

  יש להקת טריביוט בשם "דוליטל". אם רק היו מרימים את הכפפה היינו נותנים בוקס בבטן למעריצים. עדיין כאן.

 92. דניאל הגיב:

  תודה עידו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *