21 במרץ 2008

משלוח מנות: מיקסטייפ פורים קבוצתי

רגע לפני העונג שבת…

בין אם אתם יודעים זאת או לא, כולכם מכירים את המשחק "הגווייה הנפלאה" (או "הגווייה האנינה" או "היפה"). זה משחק דאדאיסטי שבו משתתף אחד כותב שורה על נייר ומעביר לבא בתור, שכותב שורת המשך ומקפל את הראשונה, כך שכל משתתף רואה רק את השורה האחרונה ומוסיף לה שורה משל עצמו.

אז לפני יומיים החלטתי לערוך משחק גווייה נפלאה מוזיקלי בין כמה חברים ובלוגרים, כי מה מתאים יותר לרוח העדלאידע מאשר הרוח הפראית והאנרכיסטית של הדאדא? כל משתתף קיבל רק את השיר של קודמו, ובחר בצורה אסוציאטיבית לחלוטין את השיר הבא בשרשרת. השרשרת לא תמיד קוהרנטית, אבל תמיד משמחת!

האוסף שיצא מוגש לפניכם בשמחה ובגיל, הורידו אותו כקובץ זיפ שלם ונוח, או כקבצים נפרדים, והאזינו בשמחה, ושתו לשוכרה!


(cc)

**כל משתתף כתב בעצמו (בלי עזרה!) את הטקסט שמצורף לשיר שלו

01 The ting tings – Great DJ [גיאחה]
אפשר לומר, בעצם, שאת משלוח המנות הזה התחיל מורי ורבי יאדו, לשעבר מנהל השרת העיוור וכיום מנהל פורום טלוויזיה המעולה בנענע, כששלח לי במייל את השיר הזה עם התואר "הלהקה החדשה הכי מגניבה שקיימת כרגע ביקום כולו, קרוב לוודאי". הרבה פעמים אני לא מסכים איתו מוזיקלית ואז לא נותרת לו ברירה אלא להשליך לעברי נעליים (של כדורגל, עם פקקים), אבל אחרי האזנה וחצי לא נותר לי אלא לשתוק בהסכמה, בעודי מקפצץ כשועלון על ספידים בכל רחבי החדר לצלילי השיר הכל-כך-משמח-שבא-למות הזה.

02 The View – Same Jeans [קנדיMy morning candy]
ה-View הם להקת אינדי מסוטלנד,שהתחילו לא פחות ולא יותר כלהקת קאברים לשירי ה-Ssex pistols. הם עבדו על האלבום האחרון (ממנו מגיע השיר) עם המפיק של ה-Verve ושל אואזיס. הסינגל עצמו הצליח להגיע למקום 3 במצעד הבריטי, ומהשאני אוהבת בו, נוסף על המילים המשוגעות, הוא הקצב שלו והיכולת שלו להרים אותך מהספה ופשוט להתחיל לזוז. ככה צריך לחגוג פורים!

03 Quasar Wut-Wut – Enola Gay [פופטארטPoptart]
זה לא קאבר לשיר על הפצצה, אלא שיר מקורי של להקה עם מצברוח פורימי למדי. דמיינו שפרנק זאפה מנחה את החבובות, אם אנימל היה מתופף של להקת כלייזמרים. מומלץ לצרוך במנות קטנות.

04 Beer For Dolphins – Potato [אור ברנעynet מוזיקה]
הצלילים הראשונים בשיר שנשלח אליי אכן הזכירו מעט את זאפה. הפלואו של השיר כיוון אותי למשהו דומה – אבל אחר לגמרי. להרכב הזה קוראים Beer For Dolphins ומנהיג אותו מייק קנילי, על גיטרה מובילה ושירה. קנילי, אגב, לתקופה מסוימת היה הגיטריסט של זאפה. אני מת על ההשפעות של זאפה שאפשר לשמוע בבירור באלבומים שלהם אבל לצד זה, ישנה מין תמימות אמריקאית בקולו ובלחנים של קנילי. אני סאקר של זה.

05 France Gall – Hippie Hippie [אביעדהאייפוד רעב]
באופן צפוי למהדרין, ברגע שמישהו מציב לפניי תפוח אדמה – מיד אני חושב על כרוב. כבוש, חמוץ, עם מיונז, בלי מיונז – זה לא באמת משנה לי. שנים של ארוחות אצל סבתי הברלינאית לימדו אותי פשוט, שתפוח אדמה לא יכול לחיות בלי כרוב לידו. אז אם כבר כרוב גרמני, אז עד הסוף.
לפני שנתיים וקצת יצא אוסף משעשע של שירי סליז גרמניים מסוף שנות השישים ותחילת השבעים, The in-Kraut שמו, שהוא פחות או יותר הדבר הקליל ביותר שהולידה האומה הזו חוץ מסוכריות האריבו. קבלו את השיר המענג ביותר משם, עליו חתומה הכוכבנית הצרפתייה הדגולה פראנס גאל, שהפעם מרביצה בגרמנית.

06 Super furry animals – Hermann ♥'s Pauline [נמרודTapas n' tapas]
ברגע ששמעתי על פרוייקט משלוח המנות, ידעתי איזו להקה תוכל לספק את השיר עבור המעמד – מה יותר טבעי מלבחור בסופר פארי אנימלס, הלהקה שאצלה כל יום פורים – בין אם מדובר בתחפושת הייטי המפורסמת, גראף בתחפושת פאוור ריינג'ר, או סתם עליה שגרתית לבמה על גבי טנק.
כשגיאחה הדוור הניח לפתחי את השיר הסליז הגרמני שבחר אביעד, מיד נזכרתי בבחור גרמני צעיר בשם הרמן ובבחורה בשם פאולין, שהמפגש ביניהם הוליד את האיש של המאה העשרים וגם את אחת העטיפות הכי חמודות לסינגל במאה העשרים.

07 Massive Attack vs. Mad Proffesor – Radiation ruling the nation [שגיא בשגיא נאור]
אסוציאציות חופשיות? אני מת על אסוציאציות חופשיות!!! ועוד בפורים. איזה כיף…
וכך, בשעת לילה מאוחרת (או בוקר מוקדמת… תלוי איך אתם קוראים לשתיים בלילה), גיאחה שיגר לעברי את משלוח המנה של נמרוד, שכלל את השיר "Hermann loves Pauline" של הסופר פרי אנימלז, והותיר אותי עם קצת דמיון חופשי.
הרמן אינשטיין ואשתו פאולין הם כמובן הוריו המוצלחים של אלברט הצעיר, כנראה הכי גאון שהסתובב על כדור הארץ, האיש שהמציא את תורת היחסות, שהביא ליסודה של מכניקת הקוונטים, שהמציא את הלייזר ואת הנשק הגרעיני ו… סירב להיות הנשיא של כ-ו-ל-נ-ו.
אינשטיין ללא ספק היה הפרוספור המשוגע האולטימטיבי, האיש שאמר "אני רק רוצה לדעת מה אלוהים חושב. השאר הם פרטים קטנים" וגם "אי אפשר להתכונן למלחמה ובו בזמן למנוע אותה". ולכן בלתי נמנע שאקדיש לו שיר מתוך האלבום הרמיקסים שעשה ה-Mad Professor, הלא הוא ניל פרייזר, מפיק הדאב המפורסם, ל-"Protection", האלבום השני והכל-כך נהדר של מאסיב אטאק.

08 Rodriguez – Climb On My Music [דויד פרץיוצר השיר]
כמה ששמחתי לקבל את השיר משגיא-B, אבל אוף כמה שאני מתעב רמיקסים! הרעיון ששיר אחד יכול להיות חומר גלם לשיר אחר הוא נפלא בתאוריה, הבעיה היא הביצוע. קחו את השיר האומלל, תכניסו אותו למחוך וחזיה מבליטה, איפור ומסיכה, הרבה יותר מדי קצב והכי חשוב אפקטים שינצנצו כמו נורות אזהרה בראשי הדלוקים. טוב, הבנתם את הרעיון.
הגרסא של מאד פרופסור למאסיב שלחה אותי אל השיר הזה של רודריגז. כתבתי די הרבה על הסיפור המוזר של הזמר האמריקאי מתחילת הסבנטיז שהפך לכוכב ענק בדרא"פ של האייטיז ללא ידיעתו. בגלל האנומליה שממגנטת אותנו למוזיקה הבריטית-אמריקאית, מעט מדי אנשים במחוזותינו נחשפו לשירים שלו וזה ממש חבל.
מי שחולה בנגיף המוזיקה יבין מיד את הפארדוקס הטראגי שמונח בבסיס השיר הזה. "האם אי פעם חטפת קדחת, מפזמון חוזר, נישקת את קרני השמש…" שואל רודריגז ומייד מבהיר את הפרדוקס עד תומו – "ובכן טפס לי על המוזיקה, ומשם תקפוץ איתי… " כל מי שאוהב מוזיקה יותר מהחיים עצמם יודע שרק החיים עצמם יכולים להיות כל כך מוזיקלים. לאן בעצם אפשר ללכת כשהגעת לקצה הרחוק ביותר של החויה הכי מוזרה ומוזיקלית שישנה? רק אל תוך הכחול הגדול הזה שמחכה לך מעבר. בדיוק לשם מציע לנו רודריגז ללכת ולשם אני שולח את כל מי שמאזין לשיר הנפלא הזה.

09 Paolo Conte – Shoe Shiner [ערן כ"ץלטאת האמבט]
השיר הקודם של רודריגז הזמין אותי לעלות על המוזיקה שלו ולקפוץ משם, אז כך עשיתי… פאולו קונטה האיטלקי בשיר תמוה ודי פורימי באוזניי, מפציר בפני מצחצח הנעליים לחזור לצ'יינה-טאון. כן, מה שנשמע כמו "שושנה שושנה שושנה!" זה בעצם Shoe shiner shoe shiner shoe shiner. שיר שעושה חשק לעלות על וספה נוצצת בצבע תכלת ולשייט חסר דאגות ברחובות רומא. ואז להזכר שאין ברומא בכלל צ'יינה-טאון. אז מי מתחפש למה?

10 Apsole of Hustel & Huskeys – 24 Robbers [איילרדיו פרימיום להמונים]
בשיר הקודם פאולו קונטה מטריד מצחצח נעלים. אתם חושבים שהוא נודניק, ובכן תשמעו את הילדים האלה מטרידים אישה אחת. זה שיר אינדי לילדים המתאים ביותר לפורים. כן, יש דבר כזה. חבורה של ילדים משחקים משחק אסור של שודדים… בסוף הם גם לא סיפרו למורה מה הם עשו.

11 The go! team – Fake ID [הארגו אפונים בחלל]
חוץ מהקשר האינדי המובן מאליו (אם כי מי לא מתהדר בנוצות אינדי היום?), הלכתי בעיקר על הקשר מוזיקלי. כך מצאתי את עצמי מבקרת בתיקייה של ה-Go! Team ובוחרת ב-Fake ID שלהם, שהוא גם מתאים לקו שהיתווה קודמי, גם מתאים לאווירת החג, וגם מאפשר לי לסיים את המיקסטייפ בברכה שאני גונבת ממספר בעלי בלוגים, אתרים, ופרופילים במייספייס ופייסבוק:
!McLOVIN, Not War

תודה עצומה בגודלה לכל מי שהשתתף ביממה וחצי האחרונות, כולל בשעות הלילה הקטנות ביותר. מקווים שנהניתם, ופורים שמח!!!

11 תגובות על “משלוח מנות: מיקסטייפ פורים קבוצתי”

 1. קסטה הגיב:

  חג שמח
  הבאנר המחופש חמוד לאללה

 2. איימי הגיב:

  גם לכאן הגיעו קרוקס?
  (McLovin רולֶז!)

  חג שמח

 3. תמר [כלשהי] הגיב:

  יש מצב לקובץ זיפ עם המיקס? אני עצלנית

 4. גיאחה הגיב:

  חג שמח!

  תמר, קובץ זיפ יעלה כנראה רק בשבת… אני אץ לרקוד ולפזז לכבוד החג. 🙂

 5. תמר [כלשהי] הגיב:

  תודה וחג שמח!

 6. נמרוד הגיב:

  מה, אני היחיד שבחר בפארי אנימלס? חשוד מאוד! בכל מקרה, אחלה מיקסטייפ! ולמען מגגלי העתיד – נפלה טעות (או שתיים) בשם הלהקה בשיר 10 – השם הוא Apostle of Hustle

  חג שמח!

 7. גיאחה הגיב:

  תודה על התיקון, נמרוד, אצתי לתקן את הטעות. ועלה קובץ זיפ להורדה, מעל התמונה!

 8. איציק הגיב:

  תודה תודה תודה.
  חג שמח!

 9. ליירה בלאקווה הגיב:

  מעולה!
  אוסף מקפיץ.
  הקשבתי באיחור מה..

  תודה

 10. עומר הגיב:

  כיף טהור ומלוכלך בפורים.
  מצב רוח פיוטי מה.
  תודה רבה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *