21 באוגוסט 2006

ספירת העונג: Suzanne Vega

[כותב: אורן]
מה זה ספירת העונג? הסבר בראש הבאר השמאלי.

שימו לב: דיון על עתידה וגורלה של ספירת העונג: בתגובות לפוסט זה

סוזן וגה היקרה,

אני יודע שכבר היית פה. זה היה בדיוק לפני 8 שנים, ואני לא הייתי בארץ דווקא באותו שבוע. עבר כבר מספיק זמן מאז, אני חושב. אני יודע שגם לא היה לך אלבום חדש כבר הרבה זמן. זה לא משנה. אחרי ששה אלבומים ועם שני אוספים, יש די והותר להופיע איתו. יש לך שירים עצובים, שירים פשוטים, שירים מעוררי מחשבה, ובעיקר שירים שמתארים בצורה כל כך מדוייקת את החיים העירוניים ואת האפרוריות שמכסה עליהם. שירים שהם למעשה סיפורים מעוררי מחשבה ומלאי כשרון על הנערות המוזרות בשכונה, על התגברות על הפיתוי שמציב אהוב ישן, על נערים שלומדים מוקדם מדי את חוכמת החיים.

אבל בעיקר, שירים על הבדידות שהיא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו. בדידות שכל אחד חווה, בין אם כשהוא רואה אותה על סף חלונו עם ידה שלוחה, אם כשהוא מסתכל מהצד על אהובו שנמצא במרכז, ואם בבוקר, בדרך לעבודה, במסעדה בפינת 112 וברודווי. אנחנו צריכים מישהי כמוך, שתזכיר לנו שדווקא הבדידות הזו היא מה שמאחד אותנו.

השיר שבחרתי הוא עוד דוגמא ליכולת כתיבת השירים המופלאה שלך. הוא לכאורה בלדה פשוטה, אבל אפשר לראות בו גם משל על שדה הקרב של האהבה.

להורדה: Left of center"

[ביקורות בשרת העיוור | קנייה במוזיקה נטו | אתר בית]

22 תגובות על “ספירת העונג: Suzanne Vega”

 1. גיאחה הגיב:

  הדיון

  קודם כל – מי שלא קיבל את ההודעה במייל: הודעות במייל יישמרו מעכשיו רק לפוסטים של עונג שבת, ולא לספירת העונג.

  ובכן, למרות שספירת העונג אמורה להסתיים גם כך בסוף השבוע הבא, אני מרגיש: א. שהיא קצת נמאסת ונמתחת יתר על המידה. ב. שהיא מפריעה מאוד לעונג שבת, שאמור להיות העונג העיקרי באתר הזה.

  לכן, אני תוהה מה לעשות איתה. האם לצמצם אותה לפחות ימים בשבוע? האם להפסיק אותה בכלל? להמשיך כרגיל? לא לפרסם בראשון-שני כדי לתת לעונג להדהד כראוי? לפרסם רק אחת בשבוע? מה עושים, אלים נורדיים רבי מעלה, הושיעוני!
  (אגב, מעצב ווב נחמד אחד אמר לי השבוע שהכל היה נפתר בקלות לו הייתי מקצה לספירת העונג מקום נפרד, גרפית, באתר. אבל זה דורש יותר מדי עבודה וזה כבר מיותר בשלב הזה).

  בכל אופן, חשוב לי מאוד לשמוע את דעתכם בכל העניין הזה. אז הרגישו חופשי לשפוך את מחשבותיכם, רגשותיכם, ופנטזיותיכם הכמוסות ביותר. בין העונים יוגרלו כרטיסים להופעה של מאיה בוסקילה נגד מכבי אשדוד.

  גיאחה.

 2. discord הגיב:

  אני אוהבת את ספירת העונג. לא הכל אני קוראת, אבל הורדתי ושמעתי הרבה מהשירים, וזה היה נחמד.
  לדעתי, מי שמציק לו לא חייב לקרוא, ומי שרוצה למצוא את העונג עצמו ימצא אותו.
  יש משהו אחד שאולי אפשר לעשות (אני לא יודעת כי אני לא מבינה בזה ממש), וזה לצמצם את הפוסטים של ספירת העונג לרק כותרת ושורה (אתה יודע, כמו שעושים חיפוש), ואז אם מישהו רוצה לקרוא שייכנס, וגם אחרי חמישה ימים עדיין יראו את העונג.

 3. גיאחה הגיב:

  היי, דיסקורד, זה יופי של רעיון!

 4. undertow הגיב:

  אני גם מחבבת מאוד את ספירת העונג. זה הצצה מצומצמת לעולמם של הכותבים ולגלות מחדש אמנים שונים מבלי לקרוא איזה ביקורת פי 14 בגודל בשרת (השרת אימפריה!). הפורמט ממש נחמד וההצעה של דיסקורד היא איזון מצוין בין לאלה שמתענגים על הספירה לבין אלה שנמאס להם מזה.

 5. דור.א הגיב:

  לפי דעתי הצנועה, כדאי להמשיך עם ספירת העונג עד שאחד מהאמנים שהופיעו בספירת העונג יגיע לארץ.
  (או עד שיגמרו הביקורות. מה שיבוא קודם)

 6. בשרית הגיב:

  אני חושבת שספירת העונג נהדרת-וחושפת את כולנו-(או לפחות בורה מוסיקלית שכמותי) להמון מוסיקה חדשה.
  דיסקורד-הרעיון שלך נהדר! את יכולה להיות מעצבת ווב נחמדה בעצמך:))-זה מין בקטע של: רוצה-קרא! לא רוצה-לא מוכרח!
  אני חושבת שאפשר להמשיך במתכונת רגילה של ספירה אחת ביום זה עוד משהו נחמד לצפות לו במשך היום.
  אני באופן אישי חושבת שהספירה רק מגבירה את הציפיה ל(ספירת ה) עונג הבא.
  ואם יש מישהו שחושב אחרת-יאמר נא דעתו-או שיידום לעד.
  אה, ותודה על ההתחשבות. מעריכים את זה כאן במחוזותינו.
  שלכם, שרית.

 7. גיאחה הגיב:

  בתור התחלה, אנסה את הצעתה של דיסקורד. אבל תמשיכו את הדיון, מעניין אותי מאוד לשמוע את דעתכם על כל הפרויקט הזה.

 8. rose הגיב:

  אני גם מהתומכים. הספירה נותנת לי משהו לצפות לו כשאני חוזרת הבייתה מהעבודה. היא חושפת אותי לאמנים שלא הכרתי קודם, ולפעמים גם מזכירה לי אמנים ששכחתי כבר כמה אני אוהבת אותם. אני אצטער מאוד אם לא תמשיך אותה לפחות עד תאריך היעד (שהוא בסך הכל עוד די מעט זמן…).

 9. המתנחל הגיב:

  אפתח בשורה התחתונה: אסור!פשוט אסור להפסיק את ספירת העונג.בתור אחד שמחפש מוזיקה חדשה בנרות, חורש כל בלוג ומוריד כל דבר שזז,אני חי בהרגשה מתמדת שאני מוצף בהמון מוזיקה וששום דבר לא ממש עושה לי את זה ,וכאן מגיעה ספרית העונג.אני יודע שזו לא המטרה הרשמית אבל ספירת העונג הפכה להיות בשבילי פינת ההמלצות השווה ביותר באינטרנט.בדיוק שחשבתי שאני כבר שמעתי הכל ונגמרו הדברים הטובים ,בהמלצת פרנק זעתר הורדתי את Soulwax וממש התלהבתי,חשבתי שאני מכיר את Badly Drawn Boy בזכות ספירת העומר(מצטער לא זוכר את שם הכותב)החלטתי לתת לו עוד הזדמנות וגליתי מה פיספסתי(כן, אני יודע,לא הגיוני שאני חורש הכל וככה פיספסתי אותו )בקיצור בשם כל אלה שמחפשים(נסחפתי) תמשיך את ספירת העונג עוד קצת ,עד שממש ימאס לך.

 10. המתנחל הגיב:

  ואוו,הגזמתי.

 11. יוני הגיב:

  גיא, רציתי רק להאיר את עינך לגבי פן אחר של "ספירת העונג" שאולי לא ברור מאליו: העובדה שבכל יום אני יכול להוריד קטע שנבחר בקפידה, לפעמים מתוך מבחר של עשרות אפשרויות, ע"י מישהו שממש ממש אוהב את אותו אמן/להקה היא מה שעושה את הספירה לכ"כ טובה בעייני.
  בגלל קוצר זמן באיזשהו שלב הפסקתי לקרוא את הטקסטים עצמם (ויסלחו לי הכותבים), אבל באף יום לא סירבתי להוריד את הקובץ המצורף. ההרגשה היא כמו שאתה בבית של חבר שמנסה לשכנע אותך שה- X הם הכי טובים בעולם (ואתה לא שמעת מעולם על X), וב- 5 דקות שנתת לו הוא צקיך לבחור שיר שהוא מצד אחד קליט מספיק כדי שיעשה משהו בשמיעה ראשונה, אבל מצד שני מספיק קרוב לו ללב. שילוב מנצח.
  בקיצור – אם אני הייתי צריך להחליט – בלי קשר להופעות בארץ או טקסטים נוגעים ללב – "a song a day", זאת הדרך.

 12. קסטה הגיב:

  1. אוהבת את הספירה אבל חושבת שצריך להשאיר טעם של עוד, ולהחליט למשל שזה משהו שחוזר פעמיים בשנה – חודש לפני "גל" הופעות הקיץ וחודש לפני "גל" הופעות החורף (נגיד שיש כזה דבר..)

  2. מסכימה עם גיאחה שעונג שבת זה המוקד העיקרי. שלחתי אנשים לאתר הזה פעם ראשונה והם היגיעו לספרית העונג ולא כל כך הבינו…לכן אולי צריך לאמץ את הרעיון של דיסקורד

  3. גיאחה, נא להקפיד על הכללים! הרעיון היה לכתוב על אומנים שמעולם לא ביקרו בארץ (בגלל זה ויתרתי לכתוב על פיג'יי הארווי!) וחלק חרגו מהכלל. הפואנטה היא שבאמת נכיר אומנים חדשים או לחלופין נדע משהו חדש על הופעות של אמנים שלא זכינו לחוות.

 13. GentleGiant הגיב:

  אני חושב שצריך להמשיך את ספירת העונג לעולמי עד! (או, עד שיגמרו הכותבים).
  זוהי דרך נפלאה להכיר מוזיקה חדשה, זה לא מפריע בכלל לאתר זה רק מוסיף לו ואני באמת לא רואה טעם להפסיק פרויקט כל כך מוצלח.

 14. צ'פרק הגיב:

  אני עם הרוב הגורף כאן.
  עברתי מלחכות עוד יום ועוד יום בשבוע ארוך ולצפות שתעלה את עונג שבת החדש – לעינוגון קטן מדי יום לקפה ולסיגריה של סיום עוד יום בעבודה.
  לא שזה מחליף את העונג שבת – אפילו לא קרוב – אבל זה לחלוטין משפר את הערב (אצלי עונג שבת זה טקס שישי בערב – מתקלח, מתלבש באיזה בוקסר קל, מכין קפה חזק, איזה נישנוש, מדליק סיגריה וצולל פנימה לכמה שעות טובות , מבקר בכל קישור, קורא כל כתבה.. פשוט כיף)

  מה גם! שספירת העונג היא לא סתם עוד ביקורת מוזיקה. הרי הבקשה היא מכל אחד לבחור אומן אחד שהוא היה רוצה לראות בארץ. כשמבקשים ממשהו לבחור משהו כזה, הוא חייב להקדיש לזה מחשבה עמוקה כנ"ל לגבי השיר הנבחר, ואני כל כך מתחבר לתאור של יוני.

  לגבי הפורמט – ההצעה של דיסקורד נשמעת לעניין – אני תומך.

  אני חושב שהספירה צריכה באמת להסתיים מתי שהגדרת שהיא תסתיים ושתחזור בקיץ הבא או משהו כזה. אני כן חושב שצריך לחשוב על איזה רעיון אחר לעונג היומי באותו הסטייל.

  זהו.

 15. אספש הגיב:

  להמשיך לפחות עד ל"ג בעונג.

 16. צ'פרק הגיב:

  ראיתי שאימצת בפועל את הרעיון של דיסקורד, אבל חבל שלא מופיע ה"קדימון" כמו שמופיע כשלוחצים על מגירת ספירת העונג..

 17. גיאחה הגיב:

  איזה כיף של תגובות 🙂 תודה לכולם, וגם למי שהגיב במייל (תמשיכו!).

  לצ'פרק והענק העדין – אני לא מתכוון להמשיך את ספירת העונג לעולמים, וגם לא להחזיק פה פינה יומית אחרת. זה היה מבצע מיוחד (שדווקא האמנתי שיתגייסו אליו רק איזה חמישה אנשים, והסתבר שאפשר למלא בעזרתו חודשיים שלמים), והוא נגמר ונחזור לשגרה. יש מדורים כמו "עונג מדף" שרק מחכים לחזרתם בתום ספירת העונג, ואולי אוסיף עוד משהו מגניב. הנקודה היא שזה לא בלוג מפ3 יומי.

  עם זאת – סיטימיול אוהב מאוד שכותבים אצלו המלצות וביקורות, וגם אני אוהב לקבל המלצות, רעיונות, דעות ושירים אהובים ולהכניס אותם לעונג השבועי (כשהן קצרות יותר מהפוסטים בספירת העונג).

  בהחלט ייתכן מאוד שנרים פה עוד פרויקטים יומיים ו\או מיוחדים כמו ספירת העונג, אבל לא על בסיס שיתוף שיר מפ3 יומי. בשביל זה יש את פופטארט.

  אספש – ל"ג בעונג עבר מזמן… 🙂
  צ'פרק – המנגנון הוא אחיד ולכן אני לא יכול לתת פוסט מלא לחלק מהפוסטים (כמו העונג) ורק תקציר לחלק אחר. אני יכול לתת את ההתחלה, עם לינק לעוד (כפי שנעשה בעונג שבתים בעמודים קודמים, או בצורה טיפה שונה בספירות העונג אחרי השינויים). צר לי.

  וקסטה – בנוגע לאמנים שהופיעו כבר בארץ – את צודקת לחלוטין, התרשלתי מעט, ואני מבטיח שזה לא יקרה שוב! (don't spank me hard, mama!) 😉

  גיא.

 18. צ'פרק הגיב:

  גיאחה – רציתי לציין שה"מחטף" שעשית לאורן הוא לא הוגן! אין פה אפילו תגובה אחת על העונג שלו, ולכן רציתי להגיב – הכתיבה שלך, והפנייה האישית לסוזן – פשוט נהניתי מכל רגע.
  לגבי סוזן עצמה.. בעיני היא די פרווה (לא של החיות, אלא זה שבין בשר לחלב).

 19. אדר שלו הגיב:

  ראיתי הופעה שלה ולא היה שם שום פרווה. נהפוך הוא.

 20. George W. Bush הגיב:

  אל תשלח ידך אל העונג!

  הרעיון הזה, לא רק שהוא מקורי מאוד ונותן הצצה אותנטית למשאלותיהם המוזיקליות של הכותבים כאן – דבר שבפני עצמו שווה את הטרחה – אלא שמנקודת מבט אנוכית לחלוטין הכרתי כאן שני אמנים שהתחלתי להקשיב להם בתשומת לב רבה – Woven Hand ו- Neutral Milk Hotel, בזכות המפ3 שמצורף לכל פוסט קצר-ולעניין שכזה. זה עובד מצוין, וממילא הולך להסתיים בקרוב, אז תן לזה להסתיים בכבוד (ואפילו תאריך את זה עוד!), ואל תשלח ידך אל העונג.

  בתודה,
  המפקד העליון שלך,
  ג'ורג' ו. בוש.

 21. .... הגיב:

  אתה לא באמת צריך לדאוג…
  אף אחד לא שוכח את עונג שבת
  גם אם יהיו הרבה פוסטים אחריו,
  אנחנו נמצא אותו!

 22. סיון צ הגיב:

  הלו,

  אני מאוהבת בסוזן וגה, והמכתב הזה נפלא ומדוייק, ומתאר את הגוונים של היצירה שלה בדיוק כמו שאני חווה אותם.

  לעניין ספירת העונג- אני בעד להמשיך אבל בלי ספאם לגבי זה. אם זה היה נפסק- איך הייתי קוראת את המכתב הנפלא הזה לסוזן וגה, ונזכרת שלפני 8 שנים ישבתי באוטו במפרץ חיפה עם החבר שלי דאז, הוא מנסה לפשר באיזה ריב שהיה לנו, ואני מקשיבה ברדיו להופעה שלה בשידור חי וכ"כ מצטערת שלא הלכתי (תודה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *