12 בנובמבר 2008

תקשיבו רגע, חורף – אוסף תקופתי להורדה

"רציתי לכתוב מכתב, והתרחקתי מהמחשב אל המיטה כדי לחרוץ חריצים בדף עם עט של דיו ולא ללחוץ על כפתורים. הגשם נקש על זכוכית החלון, התריסים היו פתוחים. אגלים היא מילה יפהפיה, כמעט כמו הדבר עצמו. העט חרץ וחרץ אבל שולי הדפים נרטבו וקיפלו את עצמם פנימה עד שהפכו לכדור מקומט שהושלך בתסכול לרצפה. אז פניתי לשפה שאני דובר בשטף, ומוצא בה את המילים הנכונות מהר יותר מבכל שפה שאפשר לכתוב: מוזיקה".

אם האוסף הזה היה פסקול לספר, ככה הוא היה מתחיל.

תצלום: Rudolph Buchner, מתוך , State Library of New South Wales, תחת רשיון Creative commons

לאוסף החמישי בסדרת "תקשיבו רגע" אין מספר, כי הוא לא נתפס אצלי כחוליה רשמית בשרשרת (אף כי הוא אכן, בעצם, תקשיבו רגע 05). כל האוספים בסדרה נולדו אצלי מהלך רוח ומחשבה דומים, ונערכים במשך כמעט חודש. האוסף הזה נערך ביומיים ונולד ממחשבה שונה לגמרי, מהצורך שלי לערוך פסקול מיידי לקור ולגשם שנחתו עליי פתאום, מציפים לא רק את שולי המדרכות אלא גם את חלקות הזיכרון שלי (לפני שבועיים – ואז האוסף חיכה שבועיים בשמש עד שיטפטף שוב). כמות עצומה של מוזיקה מעולה יוצאת לאחרונה, עכשיו, ברגע שבו אתם קוראים. מתוכה אספתי וערכתי יומן, מסמך רשמי שמדווח בשירים על המצב העונתי מחוץ לחלון ובתוככי בית החזה. לאו דווקא שירים מינימליים של גיטרה יחידה או פסנתר יחיד (אם כי יש גם כאלה), אלא שירים שהשתקפו נפלא בתחושה שלי. תיהנו, רצוי ליד חלון רטוב.

הפעם לא מומלץ לשמוע את האוסף בסדר שירים אקראי כפי שאני ממליץ בדרך כלל. הפסקול הדמיוני הזה נע מהשקט הדרמטי שלפני הסערה (שירים 1-2), אל היבנות הסערה ולב-לבה (שירים 2-7), אל הרגעים הקודרים בהם הגשם פוסק אך העננים והרוח עדיין מכסים הכל (שירים 8-10), ובחזרה לשמש הכתמתמה שחודרת כשהעננים מתחילים להתפזר (שירים 11-13). נסו את הסדר המוצע כאן לפני שתלחצו על Shuffle. האזינו רק כשיש גשם, או לפחות כשקר מאוד.


לא מצליחים לפתוח? הורידו את 7zip, תכנה חינמית ופשוטה (אופן סורס!) לפתיחת כל סוגי הארכיבים

1. Holler, Wild Rose! – Promise braid
השיר הזה כל כך צלול, שאפשר לראות בו למרחקים, למעמקים. הוא מזכיר לרגעים את "Nude" (בגלל ההדהוד) או את "Street spirit" (בגלל השירה) של רדיוהד, או את ג'ף באקלי (בגלל הבנייה הקטנה של התופים שקורסת שוב לשקט). אבל זה לא חיקוי, זה אמיתי, וזה כל כך יפה שבא לי להצמיח ורדים בגינה רק כדי שיום אחד תנצנצנה עליהם פניני מים של אחרי הגשם. תודה, תודה, תודה, תודה לקורא ולידיד הנאמן תמיר שהכיר לי את הלהקה הזו. ולו רק בשל השיר הזה, אם לא בשל כל האלבום המצוין כולו.
מתוך Our Little Hymnal [$]

2. Shearwater – So Bad
בייבי די (לא להתבלבל עם הרכב הדאנס Baby D מתחילת הניינטיז) היא דמות מסקרנת. טרנסג'נדר שפצח(ה) בקריירת זמרת-יוצרת, הוציאה חמישה אלבומים בשנים האחרונות והפכה לאגדה בחוגים מסוימים, בעיקר בסצינה הקווירית האמנותית של ניו יורק (היא הופיעה עם אנטוני והג'ונסונז, לדוגמה). שירווטר, ההרכב הנפלא של ג'ונתן מייבורג מאוקרביל ריבר שדיברתי עליו לא מעט בחודשים האחרונים (כי אלבומם האחרון של שירווטר מעולה, וגם זה של אוקרביל) הקליט קאבר לשיר הזה, שנכתב ובוצע במקור על ידי בייבי די, והוציא אותו ב-EP חדש.
מתוך The snow leopard EP [$]

3. Bowerbirds – Dark Horse
יש לי חלונות אטומים בדירה החדשה, ואני מאוהב בזה. האור חודר בלי תמונה, אפשר לראות איך על קיר החדר נופל אור חזק ובהיר בצהריים או רפה ועדין לקראת הערב, גם בלי לראות בבירור מה נעשה בחוץ. זה עדיין חדש לי, ובכל פעם זה מזכיר לי את הרגע שבו יורד גשם כל כך חזק, שכל החלון רטוב ואי אפשר לראות דרכו דבר מלבד אור חיוור וכהה של חורף (חיוור וכהה אינם בהכרח מנוגדים, מסתבר). השיר הזה על הסוס הכהה מזכיר לי תמיד את הרגע הזה. התופים שרועמים הרחק ברקע, הגיטרה שמכה כמו טיפות בחלון, והקול של פיל מור כמו אור יפהפה ונקי של ערביים גשומים.
מתוך Hymns For A Dark Horse [$]

4. Matt Elliott – Bomb the Stock Exchange
מאט אליוט עשה תואר במדעי הצמרמורת. באלבומו הראשון תחת שמו האמיתי (אחרי שקרא לעצמו Third eye foundation וגם Flying saucer attack) הוא עשה לי צמרמורת כל כך ממושכת שחוט השדרה שלי נסדק ועכשיו כואב לי שם בכל פעם שהחורף מגיע ואני שומע שוב את אלבום המופת ההוא. הוא הספיק להוציא מאז שני אלבומים (שירי שתייה, שירי כישלון) וכעת מגיע השלישי, שירי יבבה. הצמרמורות עדיין כאן, רק שבניגוד לצמרמורות האימה של האלבום הראשון, הפעם אלו צמרמורות אחרות. זו לא אימה של ענפי עץ גרמיים שלופתים אותך בחשכה והנשמה שלך הופכת ברגע לנציב קרח. זו בעתה מרוחקת, חרדה מתחת לעור שלא תוקפת אלא רוחשת בשקט ובהתמדה מתחת לכפות הרגליים. זו צמרמורת של יופי.
מתוך Howling songs []

5. Cold War Kids – Against Privacy
בצירוף מקרים באמת לא מתוכנן, חלק מהשירים התאימו עצמם לא רק לתחזית מזג האוויר בסוף מהדורת החדשות, אלא גם לכותרות שבתחילתה. בורסת המניות מוזכרת הן כאן ("We don't do the stock exchange") והן בשיר של מאט אליוט. האלבום החדש של קולד וור קידס זכה לביקורות פושרות בחלק מהמקומות, ולחלוטין לא ברור לי מדוע. זה אלבום שכורך וסוחט את הקרביים אפילו בלי להבין את מילות השירים (לא תמיד אני מקשיב).
מתוך Loyalty to Loyalty [$]

6. The Middle East – Beleriand
הנה התגלית הגדולה שלי השנה, או לפחות בחודשים האחרונים. במידל איסט נתקלתי בבלוג אלבומים כלשהו. הקשבתי במייספייס, נדלקתי. הורדתי, התאהבתי. קניתי, ומאז אני לא מפסיק לשמוע את האלבום המדהים הזה, בהחלט הדבר הכי טוב ששמעתי מאוסטרליה מזה שנים. הם משווים את הרף עם להקות כמו באנג גאנג, סיגור רוס, רדיוהד ואחרות, תלוי באיזה שיר. האלבום המלא שלהם (שכרגע הוא סולד אאוט, הם מדפיסים עוד ויהיה ניתן לרכוש דרך המייספייס) הוא ההתמכרות האחרונה שלי, והדרך היחידה שלי להסביר כמה הוא יפה היא לשתוק ולהשמיע אותו אחד אחד לכל חבריי. אני מתחיל אתכם.
מתוך The recordings of The Middle East [$ עתידי]

7. The Twilight Sad – Here, It Never Snowed. Afterwards It Did.
אפילו כותרת השיר לבדה די בה כדי לשבור אדם לשניים מכובד משקעי החורף הרגשיים. קר בסקוטלנד, קר ועגמומי. אני אוהב את המילה עגמומי, היא נשמעת בדיוק כמו התחושה החורפית הזו, כשקר לך ואתה מחזיק משהו רטוב ביד וכל דבר שתיגע בו יהיה עכשיו קצת צמיגי ממים. עגמומי. ג'יימס גרהאם ומשובצי החצאיות שלו הוציאו השנה (בקיץ, צחוק הגורל) EP קטן ומשונה. משונה כי הוא כולל ארבעה עיבודים חדשים, רכים ועדינים יותר, לשירים מאלבום הבכורה המדהים שלהם, קאבר לדניאל ג'ונסטון, ושיר חדש יחיד בלבד (זה שכאן). עצבות הדמדומים היא-היא לבו של החורף.
מתוך Here, It Never Snowed. Afterwards It Did [£, $]

8. Library Tapes – The Sound Of Emptiness Part II
"חרישי" היא המילה שאתם מחפשים. מנגינה היא הדבר שכלי המיתר האלה מחפשים כמו ילד אבוד ביער, אך לא מוצאים. ריקנות עושה דברים כאלה – חוסמת, תוקעת. סממן חורפי מובהק.
מתוך A Summer Beneath The Trees [£]

9. The Drones – Penumbra
לא, זה לא ניק קייב. אבל גם הסולן של הדרונז הוא אוסטרלי, והאלבום האחרון שלהם נשמע ברגעים רבים מאוד, אולי אפילו מדי, כמו אלבום מחווה לניק המבריק. אפשר להבין אותם, מדובר באילן טמיר וראוי להיתלות בו. הלכתי לברר באמת מה פשר כותרת השיר. גם בעברית, התברר, משתמשים במושג פנומברה, שפירושו איזור או שטח מוצל חלקית, כמו זה שבין צל מוחלט לאור מוחלט. דוגמה נפוצה היא הצל החלקי בליקוי חמה או לבנה. אני זוכר לילה קפוא ובודד בו יצאתי מהבית, מחבק את עצמי במעיל, ושעה ארוכה מנשוא הכאבתי לצווארי בקור מקפיא כדי לבהות בירח מתכסה ומתגלה.
מתוך Havilah [$ אוסטרלי]

10. David Blau – Though it's nice
זה מפ3 באיכות עלובה של 128, וזה בכלל גירסת מונו (!), אבל גם אם ינוגן מגרמופון שבור דרך קו טלפון מאלסקה השיר הזה עדיין ינצנץ. מי שביקר בעונג סשן עם בלאו ולהקתו, או ראה את בלאו בהופעה לאחרונה, בטח זוכר בעיקר את הדיסטורשן. אבל כשבלאו לבדו הוא מקליט שירים אישיים, פרטיים, עדינים.
לא שוחרר בדיסק רשמי, ככל הידוע לי. [מייספייס] תודה לדיוויד שהסכים לכלול את השיר באוסף.

11. Guy Blackman – Black Eyes
אם אנחנו כבר יושבים מול התנור ומעמידים פנים שעכשיו חורף 1972 באנגליה ויש לנו כובע כמו של באדלי דרואן בוי, אז גאי בלאקמן הוא הפסקול המושלם. הבריטי הענוג בלאקמן לא מתבייש להשתמש בעיבודים והגשה ווקאלית מהימים הטובים ההם, והוא עושה זאת במיומנות ובחן. אפשר לומר, במובן מסוים, שהוא סוג של ריצ'רד האוולי של 2008 – אמן שמשחזר לגמרי במודע גישה נוסטלגית של כתיבה, עיבוד, הגשה והקלטה. אוסטרלי שלישי באוסף הזה.
מתוך Adult Baby [$ אוסטרלי]

12. Apollo Sunshine – Fog And Shadow
הגשם פסק. שקט מתגנב לתוך הנפש, שמים לב אליו רק אחרי שהוא כבר התיישב עמוק והלב רגוע ושוקט. מבלי משים הכתפיים מזדקפות, משא בלתי נראה נעלם מעליהן. אנחנו פותחים חלון להכניס אוויר נקי, לו היה לנו אומץ היינו שולחים את היונה. השיר הזה אמנם מדבר על ערפל וצללים, אבל הוא בהיר וצלול כמו שמיים מפויסים, כשהעננים השחורים עוזבים והלבנים נחים במקומם, צופים בשלווה מתוך התכלת.
מתוך Shall Noise Upon [$]

13. Jenny Lewis – Godspeed
דרך צלחה, ואל תורידו את העיניים מהמגדלור בסוף המנהרה. זה כל מה שצריך כשנכנסים או יוצאים מהחורף הזה. תנו לעננים להתפזר בסוף, עצמו את העיניים אל השמיים ותנו לשמש הצעירה ללטף את הפנים. דרך העפעפיים תראו את המגדלור.
מתוך האלבום Acid Tongue [$]

מאחל לכולכם חורף מעולה, ופנקו את עצמכם לקראת הקור: אם אהבתם משהו ממה ששמעתם כאן, קנו עותק מקורי של האלבום!
[נסו את מוזיקה נטו או את CD Connection, או פשוט את eMusic אם אתם רוצים רק קבצים דיגיטליים]

נהנים מעונג שבת?
אוהבים את האוספים, הלינקים והמדורים השונים? מעריכים את ההשקעה? שקלו לתרום כמה שקלים שילכו ישירות ובלעדית לכיסוי עלות האיחסון של האתר (שמסתכמת בכמה מאות שקלים בשנה). כל תרומה תתקבל בברכה, גם 1 וגם 6000 דולר. היו בטוחים שאודה לכם מאוד מאוד מאוד. מאוד.

24 תגובות על “תקשיבו רגע, חורף – אוסף תקופתי להורדה”

 1. candy הגיב:

  איזה טיימינג מעולה שיש לך!!!

  עשית לי את הערב.מורידה ומחכה לגשם שיבוא על תל אביב.

 2. סטיבי הגיב:

  מעיון זריז – נראה מצוין. בוודאי גם נשמע (תרתי משמע).

 3. איפי הגיב:

  לא מכירה [כמעט] אף אחד מהשירים. מה שמבטיח הנאה 🙂

 4. עומר הגיב:

  גם אני כמעט לא מכיר אף אחד מהשירים, אבל אני מוכן למכור את הכליות שלי בשביל הדיסק של The Middle East. גיאחה, בבקשה תדווח מתי הם מוציאים אותו שוב!

 5. פילוסוף רדום הגיב:

  אני רק מצר על דבר אחד – אי אפשר לשמוע את כל הדיסק כשיורד גשם….
  מקסימום זמן גשם רצוף בארץ – אורך שיר אחד.

 6. גיאחה הגיב:

  עומר – אני מקווה שאשים לב. הם לא מעדכנים את הבלוג שלהם במייספייס, אז הדרך היחידה לגלות היא רק ביקורים תכופים שם. הכן את כליותיך.

 7. נעה זד הגיב:

  האמת, שאתמול בלילה התחיל לרדת קצת גשם לא אסרטיבי. אני אישית לא שמתי לב לזה, אבל בבוקר, הבוץ הסגיר אותו.
  אני מכירה את חלק מהשירים אבל מה שבאמת יפה זה הסיפור שאתה מספר על השיר. זה הופך את זה ליותר מעניין, יותר אישי, לקרא את מה שיש לך להגיד, איך הרגשת כששמעת את זה- במיוחד אם זה על שיר ששמעתי כבר, כי אז יש לזה את אפקט ה"וואלה, לא שמתי לב לזה אף פעם".
  אז אני מורידה את זה, אני אשמע את זה, ואני מקווה שאני אשים לב כשירד גשם.
  למרות שגשם מביא חשופיות וחשופיות זה הדבר הכי דוחה בעולם.

 8. עמירE הגיב:

  יפה, אבל איפה החורף קביני…

 9. סער הגיב:

  עונג אמיתי,
  תודה על המלצת האוסף החורפי הזה..
  סער:)

 10. גלעד הגיב:

  תודה !!

 11. אבאי דה אביג'ואן הגיב:

  כדאי לך לבדוק את חוקיות עניין התרומות שאתה מבקש, במיוחד לאור העובדה שאתה מקשר בצורה לא חוקית לקבצי מוזיקה.

 12. גיאחה הגיב:

  אבאי – עניין התרומות הוא חוקי לחלוטין, ומגיע מחברת האכסון החוקית לחלוטין שלי, Dreamhost. בין אם אני מקשר לקבצים בצורה לא חוקית או לא, זה לא רלוונטי. לא על זה משלם מי שיחליט לתרום.

 13. תמיר הגיב:

  מדהים! מדהים! מדהים!

  גיאחה ידידי עשית לי את הסוף שבוע!

  אמנם מלנכולי, אבל היי זה חורף!

  (:

 14. אבאי דה אביג'ואן הגיב:

  גיאחה – מי שמחליט לתרום משלם על ה – "אוספים, הלינקים והמדורים השונים" כמו שאתה כותב בפוסט שלך. האוספים (וחלק מהקישורים), מהנים ככל שיהיו, אינם חוקיים, ולכן, בעקיפין אמנם, אתה מעודד אנשים לשקול תמיכה בפיראטיות, מה שדי מפתיע כשזה בא מדמות שחורטת על דגלה אהבה למוזיקה אמיתית, כזו שלא שבעה כלכלית ונלחמת על קיומה.

  אני מודע לכך שאתה לא הראשון ולא האחרון שעורך כאלה מיקסטייפים וחולק אותם עם אחרים, ושקרוב לוודאי רוב האמנים שכלולים באוספים שלך בטח היו מברכים אותך על כך, אילו היית טורח לבקש את רשותם, מה שלא עושה את העניין ללגיטימי בשום דרך.

  נקודה למחשבה.

 15. גיאחה הגיב:

  מבחינת החוק היבש והבעייתי, לינק להורדת שיר ללא רשות הוא לא חוקי. מבחינתי ומבחינת כל מי שגולש כאן, שלא לומר כל הדור הזה, לינק כזה משול לטריילר לסרט חדש: קח טעימה. אהבת? עכשיו זה בידיך כגולש אם אתה הולך לקולנוע, שוכר DVD או מוריד בצורה לא חוקית.

  אני ממש לא חושב שבקשה לעזרה באחזקת האתר (שקישורים להורדת מוזיקה הם חלק מזערי בו, בסופו של דבר) היא בקשה לתמיכה בפיראטיות. בטח לא כששורה קודם לכן אני מפציר במאזינים לקנות בצורה חוקית את מה שהם אוהבים, ומקשר לצד כל שיר לינק לרכישת האלבום המלא. אם כבר, אני מעודד רכישה חוקית.

 16. אודי ניב הגיב:

  גיאחה- אני מאחוריך, אבל יש משהו בדברי הבחור כי חשיפה אפשר לתת על ידי סטרימינג.
  בכל מקרה, למען ההגינות, אוסיף שגם אני התענגתי כל חמשת האוספים
  ועכשיו ברשותם – ללא כל קשר לרכישת דיסקים

  גם השנה כמו בכל שנה קול הקמפוס נרתמת לטובת יום ללא קניות ומפיקה יום שידורים מיוחד לטובת הנושא. אם גם אתם רוצים לקחת חלק פעיל (ג'ינגל,הקלטת שיר, טקסט, או כל דרך מקורית שתעלה בראשכם) נשמח אם תצרו איתנו קשר בהקדם. הנושאים יכולים להיות רבים ומגוונים. החל מתרבות הקניות והקניונים, דרך אקולוגיה, זכויות אדם, (טורבו)קפיטליזם, אקטיביזם חברתי ועד ההשפעה על התרבות וחיי היום יום. כמו בכל קמפיין – כל תרומה (שאינה כספית) היא מבורכת וכל תוכן יעשיר אתכם ואת יום השידורים כולו.

  נשמח אם תשתתפו ו/או תבואו להתארח ו/או תשלחו חומרים מוקלטים שלכם הקשורים בנושא ופרטים נוספים
  udiniv@gmail.com

 17. דנה הגיב:

  וואו, פשוט מדהים!
  הלוואי שכולם היו שומעים מוזיקה כזאת, כזאת מופלאה…
  אני פשוט מעריצה את הבלוג שלך. תמשיך ככה, ולעולם אל תפסיק
  חורף..חורף

 18. אבאבון הגיב:

  מעולה מעולה מעולה

  תודה! 🙂

 19. בנימין הגיב:

  אני חייב לומר שלצערי אכזבת הפעם, גיאחה. שמעתי את האוסף, וממש הכל לא מצא חן בעיניי, אולי קצת חוץ מהשיר האחרון.

 20. גיאחה הגיב:

  לא נורא, בנימין!
  You can't please all of the people all of the time 🙂

 21. davlav הגיב:

  אני חייב לציין שחסר לי איזה שיר מהאלבום האחרון של Midlake.
  אולי Braches או In This Camp.
  אלבום חורף קלאסי…

 22. בעז הגיב:

  הי גיאחה,
  תודה על האוסף! בשדה בוקר מספיק קר הבוקר כדי לשמוע אותו…
  היה יכול להיות מגניב אם היית מצרף קובץ טקסט עם תאורי השירים שלך, ככה גם בעוד תקופה כשמקשיבים למיקסטייפ אפשר לראות מה כתבת בלי לנבור באתר,
  רק מחשבה.

 23. גיאחה הגיב:

  davlav – איכשהו, מידלייק לא עושים לי כלום. אבל קטונתי.

  בעז – רעיון טוב, אולי להבא. מצד שני, באינפו של הקבצים יש לינק ישיר לפוסט הזה…

 24. רנרט הגיב:

  לא הכרתי אף שיר.כולם נהדרים.תודה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *