21 במאי 2008

עונג מדף: אל תפני מבטך לאחור

לשלומי צ'רקה, מאייר ועורך, היה רעיון יצירתי ומצוין: לבקש מזמרים ישראליים טקסטים שנמקים אצלם במגירה מבלי שהולחנו, ולהעביר אותם לטיפולם של מאיירים וקומיקסאים ישראליים שיאיירום (יאיירוהם?). התוצאה שצ'רקה חלם עליה הייתה ספר קומיקס מוזיקלי כל כך מיוחד, ששווה לחגוג רק בשבילו את שבוע הספר.

כנגד כל הסיכויים בנוף התרבותי הנוכחי, שבדרך כלל דוחה בשאט נפש רעיונות טובים, החלום של שלומי התגשם.

בתיאום מופלא עם יום הולדתי ה-26 ועם פתיחת שבוע הספר, ב-28 בחודש יכה את החנויות הספר אל תפני מבטך לאחור בהוצאת כנרתזמורהוכלהשאר – ספר שירים בקומיקס.


במהדורה הראשונה הודפסו 2,500 עותקים בלבד, והמחיר בחנויות היקרניות הוא 89 ש"ח (באינטרנט זה בטח פחות, ובשבוע הספר בטח תמצאו מבצעים).

קשה לי להמעיט בהתרגשותי מהספר הזה, ולא רק בגלל שלקחתי בו חלק זעיר. אני פשוט חושב, לאור רשימת המשתתפים הנהדרת שבו, שכינוס 49 שירים ממיטב יוצרינו בפרשנויות גרפיות של מיטב יוצרינו זה, נו, זה פשוט אדיר, אוקיי?

רוצים את השמות, אה?

בספר תמצאו טקסטים גנוזים ונהדרים של – הנה הרשימה המלאה!ג'וני שועלי, חוה אלברשטיין, אריק ברמן, גלעד כהנא, יהלי סובול, שלומי שבן, ג'נגו, דן תורן, עמיר לב, גבריאל בלחסן, שאנן סטריט, אלון אולארצ'יק, שלומי ברכה, דני סנדרסון, דני רובס, אסף אמדורסקי, אסף ארליך, חמי רודנר, בני בשן, סיון שביט, ברק גביזון, שי נובלמן, יוסי בבליקי, אריאל הורביץ, צ'יקי ארד, טל גורדון, נעם רותם, ישי קיצ'לס, ערן וייץ, אהד פישוף, איגי וקסמן, יובל גורביץ', מאור כהן, מיכה שטרית, שי גבסו, קובי אוז, רם אוריון, דודי לוי, תמי ענבר ויוני גנוט – וואו!!!

האיורים מגיעים מעטיהם, עפרונותיהם, מכחוליהם ומחשביהם של – שוב, הנה הרשימה המלאה – מירב שאול, עפרה עמית, יובל כספי, איה דודאי, אורי רוזביץ', יוני שלמון, ליהי אשר, אהד אלימלך, שחר קובר, גלעד סליקטר, מיכל צורי, ניר גולן, שי צ'רקה, יאיר ורדי, רוני פחימה, יוסי גוון, נינו ביניאשווילי, אליהו משגב, יפעה מיטלמן, אפרת חסון, גיא חרל"פ, אלון בורודה, אריאל סלע, עידו רבין, מאיה וייצמןיותם גבעון, הילה שרעבי, רחלי פלאוט, אורה שוורץ, אורי פינק, שלומי צ'רקה, איציק רנרט, צחי פרבר, מיכל ברוך, אורית עריף, שירז פומן, יערה בוכמן, יונתן שוחט, אורית שמעון, רחלי רוטנר, אלית אבני, קרן תגר, נעם נדב, אהד שמר, קישקה, הילית שפר, אילה טל ומנחם הלברשטט – וואו שבעתיים!

טעימה ראשונה: "סוכה". כתב דן תורן, אייר שחר קובר. (מיד אחרי הקומיקס: הקדמת הספר ועוד טעימות)
מילים: דן תורן, איור: שחר קובר
מילים: דן תורן, איור: שחר קובר

לפני כשנה שלומי פנה אליי עם הרעיון המדהים הזה. כמישהו שאוהב הן קומיקס, הן מוזיקה והן לכתוב, הוא שאל, אולי תרצה לכתוב הקדמה? אחרי שהרגעתי את ברכיי המשקשקות – מימיי לא כתבתי הקדמה לספר, ועוד כזה נפלא – שלחתי לו שתי סקיצות שונות (ממש כמו מאייר), אחת אישית יותר, שמתרכזת יותר באיור שיר כמקבילה של הלחנתו, ושנייה רשמית יותר, שמעמידה את כל הספר הזה בהקשר התרבותי-היסטורי שלדעתי מגיע לו. וביחד ערבבנו וקיצצנו. עכשיו, שנה אחרי, התחשק לי לשכתב הכל אבל ככה זה, כנראה, עם כתבים ישנים. הנה ההקדמה מתוך הספר, ואחריה לינקים לכמה וכמה עמודי פריוויו, בשביל התיאבון ( שלא תגידו שלא מפנקים אתכם כאן בכנרת-זמורה-העונג-שבת-האינטרנט-החופשי-הזה-זה-משהו!).

נדמה לי שהיה זה יוני רכטר, מהמלחינים הנפלאים ביותר שידענו בארץ, שאמר כי כדי להלחין שיר כתוב צריך קודם כל לפצח את המנגינה הפנימית שלו, ואז הכל פחות או יותר נבנה מעצמו. בשנות השישים והשבעים היתה זו כמעט נורמה אצלנו להלחין שירי משוררים ב"סגנונות החדשים" שנקראו פופ, רוק, רוק מתקדם ואפילו רגאיי. חבורות צעירות ומוכשרות כמו "קצת אחרת" העזו לקחת את הטקסטים הכתובים ולהביא אותם לקהל חובב תרבות פופולרית, שלא התעניין דווקא במורשת תרבותית "גבוהה" כמו שירה כתובה. אמנים כמו רכטר או שמוליק קראוס מצאו דרך לעקוף את הממסד התרבותי, לקחת את התרבות המתיישנת של שירי המשוררים ולהטיס אותה לאוזני צעירים חובבי רוק.

אז, לפני כמה עשורים, הרוק והפופ היו תרבות חדשה שפלשה אלינו מחו"ל, צברה פופולריות וערערה את ההגמוניה התרבותית המקובלת דאז. היום, בספר שאתם מחזיקים בידיכם ממש עכשיו, מתרחשת הברה תרבותית דומה, מהפכנית לא פחות מזו שהתרחשה כש"אחרית הימים" הפכו את חנוך לוין, עמוס קינן ודליה רביקוביץ' לפופ, רוק פסיכדלי ובלוז, ואילן וירצברג עשה שפטים (טובים) ביונה וולך. בסופו של דבר, התרבות החדשה נטמעה בלבבות והפכה למיינסטרים, שבינתיים כבר התרסק והפך לכוכבני אינסטנט, המוכרים רינגטונים ומגיעים לאוזני ההמונים רק אם הם עוברים את סלקציית הפלייליסט – מסננת הגמונית לא פחות מהרדיו לפני ארבעים שנה.

והנה זה קורה שוב. יוצרים מבריקים כמו עמיר לב, גבריאל בלחסן, יוסי בבליקי וטל גורדון לא מגיעים למדורות שבט של תרבות המונית כמו ערוץ 2. יוצרי רוק מרכזיים כמו אסף אמדורסקי, חמי רודנר או נעם רותם נשארים לרוב מחוץ למעגל תכניות האירוח ומופעי הענק בניצנים. התרבות הישראלית לועסת את עצמה, כי הפורמטים של שירי רוק או פופ כבר נמצצו עד שלא נשאר בהם שום דבר אמנותי מלבד הקליפה הסגנונית. אבל המילה הכתובה קמה שוב כעוף החול בפורמט חדש, תרבות חדשה, שגם היא, כמו הרוק בשעתו, פולשת אלינו מחו"ל, צוברת פופולריות ומאיימת על ההגמוניה התרבותית המקובלת של עיתוני חדשות וערוצים מסחריים. קומיקס.

כמו המלחין, גם הצייר מפיח חיים בטקסט השירי, ומעביר אותו מהדף היבש אל החושים המיידיים שלנו. המלחין, כמו הצייר (שהוא גם המעבד והמפיק, במקרה הזה) יכול לבחור סגנון, כלים וקצב ש"יביימו" את המילים במדיום אחר. כל מה שצריך לעשות הוא לפצח את המנגינה הפנימית של השיר הכתוב, והפאנלים ייערמו, קווי העיפרון יחוזקו בדיו, והקומיקס יושלם.

ענף הקומיקס בארץ לוהט מתחת לפני השטח כבר כמה שנים, מבעבע עם עשרות יוצרים חדשים ומוכשרים, מאות בוגרי בתי ספר גבוהים לאמנות ואלפי אנשים שקוראים המון קומיקס – ברשת, בחוברות או בספרים. נדמה שהבעבוע הזה מגיע לרתיחה רשמית בספר שלפניכם.

עמודים מתוך הספר – במלואם!
אלית אבני – איגי וקסמן (כולל סקיצות!)
אורית עריף – טל גורדון
גלעד סליקטר – עמיר לב (דוגמית בלבד)
יאיר ורדי – שלומי ברכה
איציק רנרט – יוסי בבליקי (חלק ב')
אילה טל – תמי ענבר

עוד ועוד אפשר למצוא כאן, ואת הכל אפשר למצוא, כמובן, בספר אל תפני מבטך לאחור. אני באמת באמת חושב שזה פרויקט מדהים, מהרעיון הראשוני ועד הביצוע הסופי, ואני חושב שלכל הפחות עליכם להרים את הספר ולדפדף בו בדוכני שבוע הספר הבא עלינו לטובה. אם תקנו או לא, לי זה לא משנה, את ההקדמה כתבתי בהתנדבות. אבל לדעתי, זה ספר חובה למדפיו (ועיניו) של כל חובב מוזיקה וקומיקס ישראליים.

שבוע ספר שמח!

30 תגובות על “עונג מדף: אל תפני מבטך לאחור”

 1. שי הגיב:

  נשמע כמו יופי של ספר (:

  וגם אחי מתחתן ב – 28 !

 2. שני הגיב:

  באמת באמת נשמע מגניב,מבטיחה לבדוק!

 3. חמוטל הגיב:

  וואו, איזה יופי

 4. עודד הגיב:

  הי,
  עוד לא יצא לי להגיד שלום, למרות שיצא לי לקרוא אותך כבר כמה פעמים… אז שלום וסחטיין, אני באמת נהנה לקרוא.
  רק רציתי לכתוב שכתבת על חמי רודנר שהוא נשאר מחוץ לניצנים, ודווקא הוא מכולם ארגן שם ערב רוק ישראלי ואם אני לא טועה גם ניגן עם חלק מהם על הבמה.

 5. במבינה הגיב:

  אחד מהפרויקטים המעניינים שנתקלתי בהם.
  מזדהה לגמרי עם היצירה כיישות שמעבר למילים וללחן. יישות ויזואלית-מדומיינת הנישאת למרחבים שונים…

  נהדר!

 6. אילן הגיב:

  חבל שלא יוצא כמה ימים קודם 🙁

  מתיישב לי בול על מתנה ליום הנישואין שלי ב 24… שוב פעם המכונת זמן מקולקלת בדיוק שצריך אותה.

 7. giladt הגיב:

  רגע, ומה אני עושה אם לא ישאר לי. אני לא מהזריזים לשבוע הספר.

 8. yaddo הגיב:

  אני לא מבין למה אני צריך להיכנס לאתר עלום (סתם, נו) וללמוד ממנו לראשונה שגיסי – בעל השם הבלתי אפשרי מנחם הלברשטט – השתתף בפרויקט הזה כקומיקסאי. איפה הבושה? הפרויקט הזה נשמע מבריק והדוגמה המובאת פה (עוד אין לי זמן לבדוק עכשיו נוספות) מקסימה לחלוטין. אני לגמרי הולך לקנות את זה.

 9. גיאחה הגיב:

  אילן, היום הסתבר שהספר יימצא בחנויות כבר ממחר (בעיקר בת"א), אך תאריך היעד להגעתו לכ—ל החנויות הוא ה-28. כך שייתכן ותצליח עם מתנת הנישואין (ומזל"ט!).

  גלעד – אתה ממהר!

  • Chelsi הגיב:

   adeer aad ayaan idin salamaya dadwaynaha qaliga ah ee meshan ku wada xidhiidhaya…wax badan waan idinka fa382aystay&#82a0;&#id30;maanta waxan idin su,aala ma ii sheegi kartaan sida uu qofka loyar ku heli karo halkuuse ka heli kara arintaasi iga so jaahil tira waa oday adeerkin ah??????????????????????U codee: 1  0

 10. יערה הגיב:

  נשמע נהדר!

 11. Candy הגיב:

  זה פרויקט מ ה מ ם.

 12. קסטה הגיב:

  ההקדמה טובה מאוד לדעתי, פשוט ולעניין ועושה חשק
  מקנאה בכל מי שלקח חלק בפרויקט

 13. לטאת העם הגיב:

  אדיר, חשוב וכל-הכבוד-לכולם
  סחטיין עליכום חג'ג'

 14. ליירה בלאקווה הגיב:

  מקסים!
  אהבתי את אורית עריף – טל גורדון

  • Rosalinda הגיב:

   ADEM ÖZTÜRK diyor ki:merhaba;kızım 10 aylık 9 kilo hemogram sonucuWBC 16,3RBC 4,3HGB 10.6HCT 32,0MCV 75,3MCH 25,0MCHC 33,3RDW 14,02PLT 339,0MPV 8,5NE% 460M4%2,7YO%1L.7EO% 0,1BA%0,5NE 7,5LY%7,0MO 1,8EO 0,0BA 0,1BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

 15. עכשיו נשאר רק להלחין,
  את הטקסטים על פי התמונות
  או רק את התמונות

 16. סטיבי הגיב:

  נהדר.
  מתי אתה מוסיף באנר בצד להופעה של Low?
  (לא היה גם בלונדי וסטרנגלרז? :-))

 17. June הגיב:

  נשמע (ונראה) מעולה!

 18. גיאחה הגיב:

  והנה עדכונים:

  א. המחיר הוא 79 ש"ח ולא 89 ש"ח.
  ב. מסתבר שהחלק האהוב עליי ביותר בהקדמה נלקח לתקציר הספר על הכריכה האחורית!
  ג. ב"ספר לכל" ברעננה מצאתי את הספר אפילו ב-59 ש"ח.

 19. פלג הגיב:

  נראה מדהים… בהחלט שווה בדיקה…

 20. איימי הגיב:

  סחטיין, גיאחה. יופי של הקדמה. [אני מנחשת שהתקציר הוא החלק המתחיל במילים "כמו המלחין, גם הצייר…". סחטיין פעם שניה]

  הספר גם נראה טוב, במיוחד אני אוהבת את הפרשנות השונה של המאיירים, לפי השיר והסגנון האישי, לשיר ולקונספט הקומיקסי. (איזו פלצנית אני, שיש)

 21. גיאחה הגיב:

  גרסיאס, איימי. החלק שנכנס לתקציר בכלל לא נמצא בהקדמה, הוא חלק שהושמט ממנה כשערכתי אותה, לצערי (וגם באשמתי).

 22. Noa Liberator הגיב:

  נפלא! אני אקנה את זה.
  אבל זה לא פייר, זה אחד הרעיונות שאני מתחבטת איתם לפרוייקט הגמר העתידי שלי…

 23. איילת וינעם הגיב:

  שלומי, ברכותנו על הספר!!!
  מחכים בקוצר רוח לראות אותו! (תמר הבטיחה לשלוח)

 24. nini הגיב:

  שירים טובים

  עבודה מעולה של הקומיקסאים

  אבל השילוב ביניהם…. איזה רעיון מדהים……

  כל הכבוד שלומי……..

 25. אביה הגיב:

  קצת גרוע מצידי לשים לינק לפייסבוק.

  בכל אופן, רציתי להודות לבעל הבית על ההשראה שהוא נתן לי לקניית הספר באינטרנט שכן המחיר בחנויות הספרים מופרך משהו. זאת קניית האינטרנט הראשונה שלי ומה שווה היא! 50 ש"ח בלבד.

  איזו יוזמה נהדרת מר שלומי תפס. איזה כיף לי.
  יום טוב

 26. מומי הגיב:

  משום מה שכחת ברשימת הקרדיטים למאיירים את אליהו משגב שקימקס את שירה של טל גורדון " קלישאות " בצורה מקורית ומדהימה.

 27. גיאחה הגיב:

  אופס! אוסיף בשמחה מיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *