24 בדצמבר 2016

60 שירי השנה של קוואמי ל־2016


מצעד שירי השנה הדמיוני של קוואמי ל־2016

ב־2016 היה לי קשה הרבה יותר לבחור את שירי השנה שלי מאשר את אלבומי השנה. איכשהו באלבומים הפעם הכל יותר ברור לי, אבל בשירים – היו כל כך הרבה מעולים, מבחר פסיכי ואינסופי, ותחושה של כולם שירי השנה. כלומר איזה כמה עשרות. מודה שכשניגשתי להכין את הרשימה הזאת השארתי כמות מכובדת של שירי שנה שלי בחוץ בגלל שהבנתי שאתן להם ייצוג כחלק מאלבומי השנה, ברשימה נפרדת שאפרסם בקרוב, וגם ככה המבחר הוא משוגע אז עדיף לתת כמה שיותר מגוון מאשר לחזור על עצמי.

יש כמה שירים שהלינק אליהם קיים רק בסאונדקלאוד. ויש מעט שאין לא ביוטיוב, לא בסאונדקלאוד ולא בבנדקמפ אבל לשם הצדק ההיסטורי הפרטי שלי לא יכולתי להשאיר בחוץ. כן, "יש הכל ביוטיוב". בטח. אבל מכיוון שהכוונה היא בעיקר להתייחס לכמה נקודות אור שהיו השנה, ולא לשפוט או להחליט מי נשאר בחוץ, אז אתייחס לזה ברשותכם כאל מצעד שירים שנתי דמיוני שלי, כשאין באמת משמעות למקומות שניתנים רק בשביל הכיף, ומתוך ידיעה שכבר מחר הם יוכלו להשתנות בינם לבין עצמם עד כדי להיות מוחלפים בעוד ערימת שירים שהפכה את המוזיקה של השנה הזו לדבר האחד שבאמת האיר אותה. עם זאת, לא אעצור אף 1 פה מלבחור חלק ממה שיש פה למצעד השנתי המתקרב של הקצה והעונג אהמ אהמ לא אמרתי כלום. בואו נתחיל.

להצבעה לאלבומי ושירי השנה שלכם | לכל סיכומי 2016 בעונג | לכל סיכומי השנה ברדיו הקצה

60. Black Market Karma – Solari

בלאק מרקט קרמה היא להקה פסיכדלית-שוגייזית בריטית, שהוציאה השנה שני אלבומים. מתוך השמונה שהם הוציאו ב־4 השנים האחרונות. את כולם הם נותנים להורדה חופשית באתר שלהם. ממליץ מאד לבדוק אותם. זה מהאלבום Plastic Hippie.

59. Jelani Blackman – Repeater

ג'לאני בלאקמן הוא אמנם מפיק וראפר לונדוני, אבל משהו בשיר הזה זורק אותי בכלל לאיש שהפרידה ממנו פתחה את השנה – דייויד בואי.

58. The Besnard Lakes – The Plain Moon

פצצת אינדי-פופ-שוגייזית מושלמת.

57. Starwalker – Radio

יש לי חולשה לשירים על רדיו. וזה שיר הרדיו על רדיו של השנה שלי. מאלבום הבכורה של הצמד שמורכב מהמוזיקאי האיסלנדי Bardi Jóhannsson ומז'אן-בנוואה דאנקל מ-Air.

56. Portishead – S.O.S

זה אולי הקאוור הכי מכבד לשיר של אבבא אי פעם. גם פורטיסהד נשמעים בו כמו פורטיסהד, הם גם הפכו את השיר הזה למשהו מנבכי המאפליה, והם גם עשו את זה מבלי "לקרוץ" ולהסתלבט על המקור. וגם – פורטיסהד חדש גאדמיט!

55. Lush – Out Of Control

היה שווה שלאש יתאחדו, יספיקו להוציא השנה אי.פי קאמבק ושוב להתפרק, ולו כדי שנקבל את פנינת השוגייז מוחצת הלב הזאת.

54. Lauryn Hill – Rebel / I Find It Hard To Say

לוריין לקחה שיר שלה שלא התחברתי אליו במקור (מאלבום האנפלאגד שלה) והקליטה אותו מחדש, כשהיא הופכת אותו לשמש שמתפקעת מיופי וכאב, כתגובה לאלימות המשטרתית הגואה בעידן הזה כנגד אפרו-אמריקאים.

53. Unloved – Damned

השיר הזה של הלהקה החדשה של דייויד הולמס הוא כבר קלאסיקה על זמנית.

52. Descendents – Shameless Halo

לא הכל עובד באלבום שהוציאה השנה להקת הPאנק הותיקה, אבל כשזה עובד – זה בול. כמו השיר הזה.

51. NOFX – I’M So Sorry Tony

עם כל אנרגיות הלהט שבו, ואולי גם בזכותן, זה אחד השירים שהכי שברו לי השנה את הלב. NOFX כתבו אותו כפרידה מחבר שלהם, טוני סליי, הסולן של להקת Pאנק-רוק אחרת, No Use For A Name, שמת ב־2012.

50. Dodgy – What Are We Fighting For

אם השיר הזה היה יוצא לפני 20 שנה, כשהעולם היה קשוב ללהקות בריט-רוק שהיו גם "לא חשובות" כמו דודג'י, הוא היה נחשב לקלאסיקה בימינו אנו. עדיין מגיע לו.

49. Falty DL feat. Hannah Cohen – Infinite Sustain

אלקטרונאי עכשווי עם זמרת נהדרת הולידו שיר אבוד שמעולם לא נכתב עבור קטלוג האייטיז של 4ad.

48. Deakin – JUST Am

הלוואי שהחלומות שלי ישמעו ככה, כמו מה שעושה פה דיקין, לשעבר חבר האנימל קולקטיב, באלבום הסולו שלו – Sleep Cycle.

47. Heimat – Wieder Ja

בבקשה מסיבת דארק אייטיז אחת שבה ינגנו את השיר הזה 4 שעות ברצף עד שהוא יצא לכולם מהאוזניים ואז אפשר יהיה לנגן אותו בכל מסיבה כשכולם יהיו בטוחים שהוא משנת 88 בערך. מאלבום שהוציא השנה צמד צרפתי שמורכב מאוליבייה מ-Cheveu וארמל מ-The Dreams.

46. The Fat White Family – Breaking Into Aldi

המנון Pאנק/דאנס/וואטאבר מלולכלך ונהדר של חבורת המג'נונים הבריטית, שמארחת בו את שון לנון, זומי מ-K Holes וקול אלכסנדר מהבלאק ליפס.

45. Justice – Randy

תמיד משווים אותם לדאפט פאנק, אבל זה בעיניי הסינגל הכי טוב שה-Electric Light Orchestra טרם כתבו.

44. The Lemon Twigs – These Words

וולאק אם הם נראים כמו כאלה אבו-היפסטרים שלא סופרים אף אחד אז איך הם הביאו את הדבר הביטלסי הקסום ו(כמעט) נטול הציניות הזה? יום אחד עוד ילמדו את הבלבול בין תדמיות ויזואליות לבין הצלילים שהלכו איתן בשנים האחרונות וייתכן שב־2016 במיוחד. ועל כמה מוזיקה הפסדנו בגלל איך שהיא שווקה (או על כמה דברים לא משהו כן שמענו בזכות שיווק נכון, סמיילי עצוב לאללא).

43. sir Was – a Minor Life

מאיפה הגיעה חמת החלילים הזאת בכלל. תודה ל-sir Was השוודי, עם השם הזה שמקטין את עצמו, ועוד משהו לא באמת מוגדר ויפה כל כך.

42. Britta Phillips – Drive

לא ברור לי איך הקאוור הזה שהוציאה בריטה מלהקת לונה לשיר של The Cars לא הפך ללהיט ששוטף את המדינה והעולם. זה טיפה משמח אותי כי קצת רציתי שהוא ישאר סוד מרוב שהוא יפה. וזה יותר מבאס אותי כי הוא פשוט כל כך יפה.

41. Wakrat – Generation Fucked

דור מזוין? הבאסיסט של רייג' אגיינסט דה מאשין, טים קומפרפורד, הקים להקה ואיתה הוא מדגים בדיוק איך עושים את זה. *זה* שיר על דור מזוין.

40. Suicidal Tendencies – Clap Like Ozzy

המחווה הכי חמודה של השנה לצד שיר המחווה של Nerf Herder ל-Weezer. להקת ההארדקור הותיקה סואיסיידל טנדנסיז מציעה לנו למחוא כפיים כמו אוזי אוסבורן. ומי שיודע איך אוזי מוחא – ברור שזו הצעה מהטובות שיש. מה שהופך אותה לטובה אפילו יותר הוא דייב לומבארדו, לשעבר סלאייר, על התופים, ואמא'לה מה שהוא עושה להם.

39. Lizzo – Phone

מתגליות השנה ואיף איי רולד דה וורלד אזי המוזיקאית הזאת ממיניאפוליס היתה הופכת תוך שנה לגדולה יותר מביונסה. אז תנו לי לשלוט בעולם לאיזה שנה, מהכפת לכם? טראמפ עדיף יענו?

38. Fritzwa – Sittin’ Pretty

נדמה לי שב־2016 פחות ופחות מוזיקאים מתעסקים בלהגדיר את עצמם בסוג המוזיקה שהם עושים. כמו למשל המוזיקאית הניו יורקית הזאת, שבשביל מה בכלל לנסות לתחום אותה. היא מסמפלת פה את The Cinematic Orchestra, וזה קסם.

37. Pet Shop Boys – Twenty Something

לרוב אני מחובבי האלבומים המאוחרים של הפט שופ בויז. Super, שהם הוציאו השנה, הוא לא מהחזקים שבהם. אבל כמו תמיד – יש בו לפחות שיר אחד שאפשר יהיה לקחת שנים קדימה.

36. Shirlette Ammons ft. Meshell Ndegeocello – Dear Nora

מישל אנדג'אוצ'לו היא אחת האורחות ב־Language Barrier – האלבום היפהפה, מרובה השפות והז'אנרים שהוציאה השנה שירלט אמונס, מוזיקאית מצפון קרוליינה.

35. Moses Sumney – Incantation
התפילה העברית המצמררת של זמר הארנ'בי הקליפורני המקסים. אין יוטיוב/סאונדקלאוד/בנדקמפ. חפשו אותה באיפי שהוא הוציא השנה – Lamentations.

34. Macklemore & Ryan Lewis feat. Jamila Woods – White Privilege II

מדהים אותי כמה שאנשים ממהרים לחרוץ גורלות מוזיקליים על סמך ביקורת או שתיים באתרים אופנתיים. אוקיי, אז פיצ'פורק וסטריאוגאם שחטו לו את הצורה בכלל ועל השיר הזה בפרט. ואז ישר כולם הצטרפו לבעוט בגופה בשמחה. כל הבועטים בשיר הזה – בכלל הקשבתם לו? מההתחלה עד הסוף? מקלמור מדבר פה, גם, בלי בושה על הבושה שבלהיות פריווילג לבן שעושה ראפ ששייך במקור לשחורים. אין פה זיוף, אין פה עיוות, אין פה התחסדות. הוא עושה את זה עם פלואו מעיף לגמרי וביצירתיות מוזיקלית, שלא ברור לי מה מחרפן אנשים בזה שהיא לא בנויה על פזמון-בית-פזמון וכו'. אבל אולי יותר נוח לא להתמודד. בטוח בעצם. בטח כשזה לעשות מה שכולם עושים. וואחד שיר. שיקפצו כולם.

33. Fea – Feminnazi

המנון הPאנק הפמיניסטי של השנה

32. Owen Rabbit – Oh My God

עוד אחד בקטגוריית האיך לא כולם מכירים ושרים אותו. לא משנה. שיהיה שלנו עד ששאר העולם יגלה.

31. Shogun – Vulcan

שוגון הסקוטי, בן 19 השנה, העיף אותי עם הפלואו והמילים ואני מודה – גם עם איך שהוא עובר פה בקליפ. מתגליות השנה בראפ.

30. Nice As Fuck – Guns

המנון האינדי-פופ האנטי-מלחמתי של השנה. ובשנת הטראמפ הוא נחוץ ממש.

29. Common ft. Bilal – Letter To The Free

קומון חזר השנה להיות הראפר המשובח שכל כך אהבתי פעם. זה אחד משירי הראפ החברתיים המדוייקים של השנה, אחד מכמה כאלה מאלבומו החדש Black America Again.

28. LUH – I & I

שיר האינדי ההרואי של השנה. פשוט שמישהו יעשה כבר סרט רק כדי שזה יופיע ברגע השיא שלו.

27. Leo Kalyan – Fucked Up

אולי זה שליאו קלייאן הוא לונדוני, קוויר ומוסלמי לא אמור לשנות כששומעים את השיר, אבל שתדעו, כי גם הוא מתגליות השנה.

26. MDC – Born to Die 2016

גם MDC חידשו שיר של עצמם השנה, והפכו את המילים מ No war No KKK No fascist U.S.A.ל No Trump No KKK No fascist U.S.A..

25. Alsarah & The Nubatones – Ya Watan

זמרת ומוזיקאית סודנית שנמלטה מהמשטר בסודן לתימן, וכשפרצה שם מלחמת אזרחים היא נמלטה לניו יורק. פיסת היופי הזאת היא מ־Manara, האלבום השני שהיא הוציאה עם להקתה.

24. Archive – Sell Out

מודה שלא עקבתי כמו שצריך אחרי Archive בשנים האחרות, ונדהמתי לגמרי כשהקשבתי לאלבום שהם הוציאו השנה ובו מצאתי את השיר המרהיב הזה.

23. NOFX – Six Years On Dope

עוד אחד של NOFX במצעד הפרטי שלי. כי השיר הזה הוא פשוט אעעאעאעאעאעאעאעאעאעאעאעאעאע

22. Clobber – Britun First

המנון הPאנק האנטי-גזעני של השנה. קלובר מגיעים מרדיץ', בריטניה, והשיר הזה לועג לתנועה הלאומנית-גזענית הבריטית Britain First. הם כותבים את שמו בשגיאה מכוונת כדי לבוז לדפריות של חברי התנועה הזאת. מרגיש מוכר? ממליץ לבדוק גם את הקליפ, מאד מצחיק.

21. Emel Mathlouthi – Ensen Dhaif

לא חייבים להבין מילולית מה היא שרה כדי להרגיש כמה מהמם הדבר הזה. אמל מת'לות'י היא זמרת תוניסאית, שקולה הדהד למרחקים באביב הערבי, ושכתבה פה על התקופה הדיקטטורית המאד לא רחוקה בתוניסיה, עוד כששיריה נאסרו בה להשמעה. זה משנה, אבל מורגש גם בלי גם בלי להבין מילה.

20. De La Soul feat. Justin Hawkins – Lord Intended

לא קשה אלא בלתי אפשרי לבחור רק שיר אחד מ־And The Anonymous Nobody הכמעט מאסטרפיסי שהוציאו השנה דה לה סול. אז בחרתי בסוג של הטלת מטבע. כלומר בהנחת עין על האמפי3 הראשון שהופיע לי מול הפנים. בשיר הזה הם מארחים את ג'אסטין הוקינס מ־The Darkness. חפשו גם את שאר האלבום אם עוד לא נפגשתם איתו.

19. Emma Pollock – Intermission

In Search of Harperfield, האלבום השלישי שהוציאה השנה אשת ה-Delgados, אמה פולוק, לא ממש עשה לי את זה, אבל Intermission מתוכו הוא ממפילי הלב הגדולים של העשור. לא מצאתי את גרסת האולפן ביוטיוב, אז הנה גרסת הופעה משובחת לא פחות.

18. Nas & Erykah Badu – This Bitter Land

אחד המרגשים ביותר בשנה בה לפחות מוזיקלית, אמריקה התעוררה – חברתית, ובעיקר בהיפ הופ. אריקה באדו שרה, נאז עושה ראפ. השאר נמצא בשיר.

17. Ty Segall – Diversion

מה שמצחיק בקאוורים לפעמים הוא שאנשים פוסלים אותם קונספטואלית כשהם מכירים את המקור אבל חוגגים אותם כשהם לא יודעים שהם קאוור. אז למי שלא יודע/ת – את השיר הזה כתב במקור אדי גראנט אלקטריק אווניו אנד דן וויי טייק איט האייר ללהקתו The Equals. טיי סגל, מלך הגראז'-רוקנ'רול מסן פרנסיסקו, החזיר אותו בבום ל־2016.

16. Prophets Of Rage – Prophets Of Rage

ה-סופרגרופ של השנה. צ'אק די מפאבליק אנמי, בי ריל מסייפרס היל ורייג' אגיינסט דה מאשין מינוס זאק דה לה רוחה. ידעתי אושר לכמה דקות כששמעתי את הדבר הזה בפעם הראשונה, וכמעט בכל פעם מאז.

15. Blood Orange – Better Than Me

אתעסק בו יותר כשאכתוב על אלבומי השנה שלי, אבל רק אומר בינתיים, שבנוגע למוזיקאים שפחות מתעסקים באיך להגדיר את עצמם, בלאד אורנג' הוא מוביל דרך. כמה יופי.

14. The Stone Roses – All For One

שיר חדש של הסטון רוזס שנשמע שהושמט בטעות מהאלבום הראשון. מה אני צריך יותר מזה אני לא יודע.

13, Animal Collective – FloriDada

האנימל קולקטיב היא אחת הלהקות האהובות עלי ב־15 השנים האחרונות. האלבום שהם הוציאו השנה הוא הכי פחות מוצלח שלהם לטעמי. אבל השיר הזה – מתחרה על תואר המנון הפילגוד הכי גדול שלהם אי פעם.

12. A Tribe Called Quest – We The People

גם במקרה של הטרייב קשה רצח לבחור שיר אחד מועדף מהאלבום. אבל אני מוצא את עצמי מזמזם את השיר הזה הרבה לאחרונה, וגם הוא משירי הראפ החברתיים הבולטים של השנה.

11. Pussy Riot – Straight Outta Vagina (feat. Desi Mo & Leikeli47)

מוזיקלית – פוסי ריוט היא כבר לא להקת הPאנק שהן היו עד יחסית לא מזמן. מהותית – הן הכי Pאנק שיש. וסטרייט אאוטה וג'יינה צריך להיות המנון הפופ של העולם, שכולם יכירו, ירקדו וישירו.

10.Field music – Trouble At The Lights

לעזאזל עם פילד מיוזיק מסאנדרלנד בריטניה. גם איתם קשה להחליט מה לבחור מהאלבום שלהם – Commontime. השיר הזה מפרק אותי.

9.Fog – For Good
פאר היצירה. אין ביוטיוב/סאונדקלאוד/בנדקמפ. חפשו אותו באלבום של Fog שזה שיר הנושא שלו.
עדכון: מצאנו אותו בבנדקאמפ:

8.Maxwell – Gods

זה באמת אלוהי, בקטע צנוע אבל. מקסוול הקסום והאולטרה-סקסי.

7.Iggy Pop & Josh Homme – Gardenia

בקלות אחד השירים היפים ביותר של כל אחד משני האנשים האלה שמאחוריו.

6.Tim Burgess & Peter Gordon – Ocean Terminus

היה בשנה הזו המון עצב. ומוזיקאים רבים הוציאו קטעים שהיה בהם ריחוף, או הליכה למקום שנדמה שנמצא בחלל החיצון או מתחת למים או בעיקר רחוק מהמציאות המקרקעת שמכה ללא רחם. טים ברג'ס , סולן השרלטנז, והסקסופוניסט פיטר גורדון שילבו את כל אלה בשיר הזה מאלבומם המשותף.

5.Carl Gari & Abdullah Miniawy – Darraje

עבדאללה מיניאווי – זמר ומולטי אינסטורמנטליסט מצרי. קארל גרי – הרכב ממינכן. מה שהם עשו יחד חורך את הלב.

4.Manic Street Preachers – Together Stronger (C'mon Wales)

לא מבין בשיט בכדורגל, אבל השיר הזה מרגש אותי בטירוף. המאניקס כתבו שיר בשביל הנבחרת של וויילס ביורו. וזה המנון הפילגוד של השנה שלי.

3.Mass Gothic – Mind Is Probably

מוחץ ומרומם אותי בו זמנית. ובאהבה כמו באהבה – זה לא משהו שבאמת אפשר להסביר, בטח לא למה זה קורה. מאלבום הבכורה הפנטסטי של מאס גות'יק, ההרכב החדש של סולן Hooray For Earth לשעבר, מאלבומי השנה שלי.

2. Autre Ne Veut – Little Red Corvette

אם לא היינו נאלצים להפרד מפרינס השנה, משהו שאישית עדיין לא התאוששתי ממנו, הקאוור הזה לא היה מתרחש. אבל אוטרה נה ווה, שאחראי לאלבום השנה שלי ב־2015, הקליט אותו זמן קצר אחרי שזה קרה. כל הלב השבור שלו פה. ועבורי הביצוע הזה שלו לשיר של הנסיך מ־"1999" היה ונותר חבר טוב, שנמצא שם ותומך ואפשר לבכות איתו ולידו. תודה ארתור.

1. Living Colour – Who Shot Ya

אחת הלהקות האהובות עלי בכל הזמנים הקליטה קאוור לשיר של אחד הראפרים האהובים עלי בכל הזמנים – הנוטוריוס ב.י.ג, והמציאה אותו מחדש כפצצת הארד-רוק-סולפולית, כשנדמה שבכלל כבר אין קשר בין ימי האלימות של ביגי לבין עידן האלימות המשטרתית הנוכחי, שליבינג קאלר הפכו את השיר לרלוונטי אליו. זה אחד ההמנונים החברתיים הכי גדולים בשנת ההתעוררות החברתית המוזיקלית הכי גדולה מזה זמן רב מאוד, אבל גם אם נשים רגע את המשמעויות האלה בצד – איזה פאקינג זמר הוא קורי גלובר, איזה גיטריסט משוגע הוא ורנון ריד, איזו חטיבת קצב היו ונותרו וויל קאלהון ודאג ווימביש. אם הם יוציאו את האלבום החדש שלהם ב־2017 אז באמת עשויה להיות שנה טובה. שתהיה שנה טובה כבר.

פלייליסט יוטיוב של רוב הרשימה:

5 תגובות על “60 שירי השנה של קוואמי ל־2016”

 1. גל הגיב:

  בחירות מעולות קוואמי, תודה.

 2. נתנאלה הגיב:

  כמו תמיד, קוואמי עושה עבודת קודש, לפחות עבור אנשים כמוני שנשארו מאחור כשזה מגיע לצריכת מוזיקה השנה…הכל מדהים וקסום ומבוקש.
  תודה רבה קוואמי!

 3. אילן הגיב:

  איזה כיף של פלייליסט (ואם מישהו מצליח לשים את ידו על MP3 של פורטיסהד / SOS – שישתף…)
  וזו גם הזדמנות טובה לומר תודה לשניכם, גיאחה וקוואמי, על "הקצה" ו"עונג שבת" – תענוג…..

 4. […] פינקו || תומר קריב || איתמר ברנשטיין  || גיאחה || קוואמי] (עודכן – […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *