29 בדצמבר 2014

אלבום השנה של עדי אולמנסקי

כחלק מסיכומי השנה, פניתי לכמה אנשים עם אוזניים מעולות ושאלתי אותם מה אלבום השנה שלהם. זה מה שהיה לעדי אולמנסקי להגיד על אלבום השנה שלה:

adiu
Photo by: Yuli Serfaty

האלבום שלי לשנת 2014 הוא ללא ספק אלבום הבכורה של טוויגס. לא הייתה לי כמעט התלבטות לגבי הבחירה בו ביחס לאלבומים האחרים שיצאו השנה, ולא בגלל שלא הייתה המון מוזיקה טובה של אמנים אחרים, אלא בגלל שפשוט מדובר פה בהרבה יותר ממוזיקה – מדובר פה באמנות, ביצירת שפה, בתעוזה, בשבירת הכללים, בתעתועי המוח של היוצרת המיוחדת והמסקרנת הזו.

טוויגס הוציאה את האלבום הזה אחרי שני איפים מעולים והבהירה לנו שהיא פה על מנת להשאר. לא מדובר בעוד כוכבת אר׳אנ׳בי שבאה לתת לנו להיטי רדיו שנוכל לזמזם בשישי אחה״צ, אלא באמנית שמייצרת את עולם התוכן הייחודי שלה בכל דרך אפשרית – מריקוד, דרך סאונד ומילים ועד ויז׳ואל חזק מאד וקליפים שיגרמו לכם לזוז באי נוחות בכיסא.

לא לכולם קל לעכל את המוזיקה שלה. כבר נתקלתי בלא מעט אנשים שאומרים שזה מורכב וקודר להם מדי ושהם לא מצליחים להנות מההאזנה לזה. ובכן, טוויגס ידידתנו דורשת שתתרכזו בזמן שאתם מקשיבים. היא לא מייצרת מוזיקה שיכולה להתנגן לה בקלילות ברקע בזמן שאתם עסוקים בדברים אחרים – היא דורשת את מלוא תשומת לבכם והיא תדאג לקבל אותה – אם דרך סאונדים מתכתיים חורכי אוזניים ואם דרך קליפים מעט מזעזעים. ידיד שלי תיאר את האלבום הזה כ״טיפול מסאג' באיזור הדמדומים״ – תיאור מדויק למדי! האלבום הזה עושה לנו מסאג׳ לאזורים חדשים במוח, מתחיל לאט ובעדינות ולאט לאט מגביר מהירות ואגרסיביות ולוחץ במקומות שאנחנו פחות רגילים לגעת בהם.

עם כמה שזה אירוני, דווקא השיר שהכי אהוב עליי שלה – "Water me", עם הפקה כזו גאונית וייחודית וטקסט כזה חזק שהוא משאיר אותי בתחושה של ריקנות – לא נמצא באלבום. אבל יש בו כמובן את "Pendulum" ואת "Video girl", "Give up", שעטופים במלודיות חזקות ומרגשות שנותנות פלאשבקים להמנוני ניינטיז אך עטופים בכל כך הרבה חדשנות הפקתית עם סאונדים אפלים, מכונות תופים ותפקידי בס מרושעים.

טוויגס החלה את דרכה כרקדנית מקצועית ורקדה בין השאר בקליפים של הזמרת ג׳סי ג׳יי. מה שבאמת מדהים בה זה שהיא מסמלת בעיניי את התקווה לנשים וליצירה בכלל – היצירה שלה מעבירה תחושה שכל אחד מאיתנו יכול לעשות כל דבר אם רק יבחר בכך. היא רוקדת, מפיקה, שרה, מביימת… עושה הכל ושולטת בכל חלק ביצירה שלה. טוויגס מחזירה את התקווה ליצירה מקורית ומיוחדת עם עומק אמנותי ותוכן, ומנגד יופי ויזואלי. היא משחררת את הכבלים מכל האמנים שמנסים להתאים את עצמם לחוקי המשחק והרדיו ומראה להם איך אפשר לעשות מה שבא לך ולגרום לזה לעבוד ולהצליח.

עדי אולמנסקי הוציאה השנה את ה-EP הנהדר Hurricane girl ולא מפסיקה להוציא מוזיקה חדשה כל הזמן. הנה השיר החדש שלה, "Voices".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *