24 במאי 2011

עונג שבת מציג: 9:9

סקרנים וסקרניות,

עוד לפני שמתחילים, כולם שואלים אותי: למה האירוע הזה לא מתקיים בעכו?

התשובה השטחית היא שהבנק הבינלאומי, שהזמין את הפקת האירוע הזה, מקיים את כל אירועיו בבית הבנק בשדרות רוטשילד בתל אביב.
התשובה הפחות שטחית היא שאחת ממטרות סדרת האירועים הזו היא להביא תכנים מהפריפריה לתל אביב, לפתוח את ראשם של התלאביבים, שרובם לא יודעים על עכו, למשל, כלום מלבד חומוס, ערבים ותיאטרון.

גדלתי באצבע הגליל, ואני חי כיום ברמת גן. המתח הזה שבין הפריפריה למרכז תמיד הניע והשפיע עליי. כשהייתי נער שנאתי את תל אביב, היא סימנה עבורי את כל מה שלא תקין, לא רצוי ולא מגניב – והיא עדיין מסמנת את זה להרבה מאוד נערים ובוגרים שחיים רחוק ממנה ומרוצים איפה שהם חיים למרות שמה שרוב התקשורת (ובעיקר תקשורת התרבות) משדרת הוא שחייבים לגור בתל אביב כי "שם הכל קורה", מכל בחינה (היום אני נע בין סלידה למשיכה, בכל פעם מתקרב ומתרחק מהמרכז התרבותי והקהילתי הזה, מנסה, בודק, אף פעם לא לגמרי צולל פנימה).

סדרת האירועים החדשה שאני אוצר ועורך, 9:9 (מעין אחות קטנה ל-11:11), נועדה לחקור את זה, להראות לקהל הסקרן שלא חי היום בפריפריה איך נראים חיים בערי פריפריה בקרב אנשים שלא מודדים את חייהם לפי המרחק מהמרכז, אנשים שמשקיעים ומתאמצים לקיים חיי תרבות וקהילה *דווקא* במקומות שהתפיסה המקובלת בישראל גורסת שאין בהם חיי תרבות וקהילה ראויים. אני לא צריך לספר לכם על הדעות הקדומות והתפיסות השגויות ברובן על ערי ואנשי הפריפריה. כל מי שחי בישראל מכיר אותן, בין אם הוא חי בפריפריה או בעיר מרכזית.

הבנק הבינלאומי עורך סדרה של אירועים בנושא הפריפריה בשנה הקרובה. יהיו מופעי רוק והיפ-הופ, סדנאות ועוד פעילויות ואירועים – ויהיו את ערבי 9:9 בעריכתי, שישלחו אותי בכל פעם לחקור לעומק עיר אחרת, פעמים רבות עיר שלא הייתי בה מעולם (בתור צפוני אני בקושי מכיר את ערי הדרום, למשל), כדי להביא מתוכה 9 אנשים מעניינים שעושים 9 דברים מעניינים ששווה לכם לשמוע עליהם.

האירוע הזה מיועד לכם: אנשים סקרנים, שלא מקבלים דברים כמובנים מאליהם, שמוכנים לאתגר ולבדוק את התפיסות המקובלות שלהם על אנשים, על מקומות ועל חברוֹת. אני יודע שעבורי, כנער פריפריה שתפיסת העולם שלו התעצבה שם ועכשיו עומדת למבחן ולאתגר במרכז הארץ, המפגשים האלה בין מרכז ופריפריה מגרים ומסקרנים. לדעתי, העתיד החברתי והתרבותי של ישראל נמצא בפריפריה: בפיתוח שלה, במשאבים האנושיים שלה, בפיזור מוקדי הכוח.

9:9 עכו, הערב הראשון בסדרה, ייערך בעוד שבוע בדיוק, ביום שלישי, 31 במאי, 20:00 בערב – יהיו בו ספינות טרופות, ארמונות נסתרים, יוזמות חינוך יוצאות דופן, מוזיקה עכואית וגם את זוהיר בהלול – והכניסה לגמרי בחינם.
כל הפרטים ורשימת המשתתפים נמצאים כאן, ואם אתם חושבים להגיע, שימו לב! הכניסה חופשית לגמרי אבל צריך לשריין מקום מראש, כדי שלא ייווצר מצב שתגיעו ולא יהיה לכם איפה לשבת. עושים את זה בטלפון קצר לכאן: 03-5130001

9 תגובות על “עונג שבת מציג: 9:9”

 1. גלית הגיב:

  כתבת מקסים. הרעיון נשמע מעניין ומסקרן מאוד! בהחלט נגיע!!! ובכלל פרויקט מבורך של הבינלאומי. הייתי בהקרנה של הסרטים של במאים מהפריפריה – נהניתי מאוד!!!
  מומלץ להגיע…

 2. עידו הגיב:

  נשמע נחמד.

 3. Pecha Kucha הגיב:

  basically all short version of the 20-20
  so called PechaKucha

 4. סיגי הגיב:

  התמסחרות.

 5. מי שיקרא את התשובה הפחות שטחית יחשוב לרגע שהפריפריה היא אחת, והתל אביב היא אחת, אלא אם במקרה יעצור לחשוב שאולי גם בירושלים ובבאר שבע לא ממש יודעים על עכו כלום מעבר לחומוס, ערבים ותיאטרון.

 6. ניימן הגיב:

  העלמה עפרונית: וגם בבית שמש, דימונה או אשדוד. אבל התוכנית הזאת מתקיימת בת"א, ולכן הגיוני שהכותב הביא את דעת התל אביביים כדוגמא.

 7. ניימן, הביקורת שלי היא על זה ש(גם) התוכנית הזו (רק) בתל אביב.

 8. תרבות וקהילה בבינלאומי הגיב:

  העלמה עפרונית ומר ניימן יקרים.
  אירוע 9:9 שערך ואצר הכותב המוכשר גיא חג'ג' עבור הפרויקט 'תרבות וקהילה בבינלאומי' אכן התקיים בת"א ולא בכדי. מטרת הפרויקט הינה לעודד ולקדם אמנות איכותית מהפריפריה, שלא זוכה לחשיפה מספקת, ולתת לה במה וחשיפה בלב הסיטי של ת"א.
  מדובר בפרויקט תרומה לקהילה של הבנק הבינלאומי, שכל האירועים המתקיימים במסגרתו מתקיימים בבית הבנק הבינלאומי ברח' רוטשילד 42 ת"א והכניסה אליהם ללא תשלום ומיועדים לקהל הרחב!
  אנו מזמינים אתכם לחפש אותנו בפייסבוק ולהתרשם מעוד אירועי תרבות ואמנות שהתקיימו במסגרת הפרויקט ועוד צפויים להתקיים.
  בברכת שבת שלום וחג שבועות שמח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *