14 בפברואר 2013

בלנטיינ'ס דיי: הבחירה של יונתן קוטנר (חג שמח!)

יונתן קוטנר. תצלום: בר כהן[פוסט מסחרי]

היום מצוין בעולם יום האהבה, או ולנטיינ'ס בלעז. אבל לנו כבר יש יום אהבה אחד, ויש הטוענים שגם הוא יותר מדי, אז גם ולנטיינ'ס? ויסקי הוא משקה של בודדים, וויסקי בלנטיינ'ס החליטו להעלות על נס את הבוז לוולנטיינ'ס דיי. לכבוד העניין הם מזמינים אתכם להתחבר לשבור הלב או לציניקן הפנימי שבכם, ולקפוץ לבחור בפייסבוק שלהם את שיר האהבה-שנאה הטוב בכל הזמנים.

השבוע הזמנתי כמה מוזיקאים עצמאיים שאני אוהב לבחור את שירי האהבה-שנאה האהובים עליהם, והאיש שיסגור את השבוע ויחגוג את החג עצמו עם שיר אהבה-שנאה כביר במיוחד הוא דווקא לא מוזיקאי אלא DJ, איש היח"צ של קסטה, מכור לא אנונימי למוזיקה והרקדן הכי טוב בעולם, יונתן קוטנר.

יונתן כתב כל כך יפה על "Baby Bitch" של Ween (ואף תירגם אותו לעברית!), שנותר לי רק להפציר בכם לקרוא, ולנגן כמובן את השיר שנמצא פה בתחתית הפוסט.

שיר ישיר, בוטה, מגושם, כמעט ילדותי בכעס שלו – ובו זמנית מלא ניואנסים. אתה מקבל תמונה די טובה של הדמות והקשר בינה לבין הכותב מרמיזות:

הבית הראשון שמעיד על, טוב – ביצ'ינס לא ייאמן (מושא השיר שמגיעה מחייכת רק כדי להגיד לבת הזוג החדשה "אני מופתעת שעוד לא נפרדתם"), השורה "לכי תכבשי מישהו אחר", וכמובן הרגע בו ג'ין ווין מגלה שהוא כבר כתב עליה שיר אחר של ווין ומבהיר לך שמדובר בסיפור אוטוביוגרפי (השיר נכתב על אשתו לשעבר). מדי פעם הוא גם מודה שהיא יפה, אבל זו לא חנופה או נסיון חיזור, אלא יותר דרך לתרץ לעצמו למה הוא בכלל היה איתה.

העיבוד המינימלי יחסית, הקליטוּת של השיר והניואנסים הכתיבתיים הם הדרך שלו להראות לך שהוא כבר מספיק מאושש מהקשר הזה כדי לכתוב עליו שיר טוב, אבל הם שם רק כדי לסוכך על זעם מתפרץ ובלתי נשלט שמבעבע מתחת לפני השטח. זעם שמפתיע אותך ב"ביצ'" הראשון ואז ב"פליז פאק אוף" שמגיע רגע אחריו, והולך ומתגבר עד לקרשצ'נדו פסיכוטי בפזמון האחרון עם שורה ש(ספוילר)מצליחה להיות מפתיעה בבוטות שלה אפילו ביחס לכל מה שקרה בשלוש הדקות שלפניה. אני לא אצטט אותה כי אם לא שמעתם את השיר הזה אף פעם כדאי לכם להיות מופתעים, אבל בעיני מדובר ברגע בו ווין בעצם מוותר על כל יומרה של נימוסין שהיתה לו קודם ופשוט רוצה להכאיב לבחורה משל היה אפרים והיא ירדנה.

זהו שיר האנטי-אהבה המושלם דווקא כי אין ספק שהוא תוצר של אהבה גדולה שסרחה. הוא מצליח לתאר רגע בזמן בו שברון הלב לא נותן להביע אפילו שביב של סלחנות או הבנה כלפי האדם שפגע בך. רגע של פריקת כל עול חסרת בושה, אבל מודעת מספיק כדי לצייר גם את עצמה כפאתטית.

תודה גם לאנשים שבחרו שירי אהבה-שנאה אך לא הספיקו לכתוב עליהם או שאני לא הספקתי לפרסם (סליחה!):
שלום גד בחר את "Je suis venu te dire que je m'en vais (paroles)" של גיבור העונג סרז' גינצבורג ("שיר הנטישה האולטימטיבי (אל תנסו את זה בבית").
קוואמי בחר את "No sympathy" של Super Furry Animals.
ולנטיינ'ס שמח\עצוב (מחקו את המיותר)!

2 תגובות על “בלנטיינ'ס דיי: הבחירה של יונתן קוטנר (חג שמח!)”

  1. איזה שיר נהדר. יונתן, עשית לי את היום עם הטקסט הזה על בייבי ביטצ'. מת עליהם.

  2. אין לי עניין בבקבוק וויסקי, אז אשתף שיר משלי כאן. הוא נוראי. אני אוהב אותו. הוא לא אוהב אותה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *