18 ביוני 2012

בואו לאילת. יום שישי הזה

חלק מכם בוודאי שמע על הסדרה התיעודית-סוריאליסטית הנהדרת "הים הדרומי". הנה הטריילר המופלא שלה:

זו סדרה יפהפיה, מעוררת השראה, מרתקת. הבעיה היא שכל מי שחי באילת יותר משבוע מבין שעד כמה שהיא מרתקת למסך, היא מפספסת משהו די חשוב: את המציאות. המציאות היומיומית, כפי שחווים אותי האילתים שחיים בעיר*. עם זאת, הסדרה הזו והיוצר המוכשר שלה כן עושים שימוש חכם באחד האלמנטים הכי חזקים שקובעים את אופיה יוצא הדופן של העיר הזו ושל דייריה: המרחק.

אילת היא העיר הכי רחוקה בארץ. זה ניסוח מוזר, כמובן, הרי "רחוקה מאיפה?", וזה יחסי, וכל זה. ובכל זאת, אילת היא העיר הכי רחוקה כמעט מכל הישובים בארץ. היא לא סתם רחוקה, אפשר לומר שהיא… מנותקת.

וכמו שבשל הניתוק בין יפן לעולם המערבי במשך שנים התפתחה תרבות יפנית שהיא מין טייק משונה ובלתי צפוי על התרבות המערבית (תחשבו על מאנגה, למשל), כך אילת התפתחה למין יחידה תרבותית עצמאית עם קצב משלה, אופי משלה, כמעט מפתה לומר חוקים משלה.

ביום שישי הזה, ב-13:00 בצהריים, ייערך אירוע שאני מפיק ואוצר. הכניסה אליו חינם לגמרי, הוא נקרא 9:9 אילת בתל אביב, והוא מנסה לתת תשובה משלימה ל"ים הדרומי". הוא מנסה להביא 9 דוברים (8 מהם אילתים) שיספרו, כל אחד מהזווית שלו, איך זה לחיות באילת, מה זה אומר.

שחר צוברי יספר איך עיר שלמה יכולה לגדל מדליסט אולימפי. שי איזנשר, להבדיל, יראה לנו איך אדם אחד לבד הופך עיר בלתי צפויה כמו אילת לבירת השחמט של ישראל ושל כל האיזור (אליפות אירופה בשחמט השנה תיערך באילת!). אורית מרום תעשה לנו סדר באחד הדיונים הכי לוהטים באילת (עיר לוהטת בפני עצמה), בנוגע לקהילת הפליטים האפריקאיים הענקית שקמה שם בשנים האחרונות. שחר אלקיים, שכבר 11 שנה מנסה להפוך את אילת לעיר גיי-פרנדלי עם מצעד הגאווה השנתי, יספר מה זה בעצם אומר להיות חלק מקהילת גייז בעיר פריפריה דרומית שהיא ממש לא רק מלונות ומסיבות. סמו סמוראי, ואני נשבע לכם שזה השם האמיתי שלו, עובד כל יום עם ירדן ומצרים הצמודות לאילת ומתאם איתם הכל, החל מהסגרת פושעים וכלה בהדברת מזיקים. עומר ארמוזה יספר איך המקום שבו הוא עובד שינה את כל התפיסה העולמית בנוגע ליחס האנושי לדולפינים (לצערי הוא לא יביא דולפין, אבל הוא יביא תמונות). בני גמליאלי, מורה דרך ותיק, ילמד אותנו מה כל כך מיוחד בצומת הטבעית הזו בין ים ומדבר. ועוד, ועוד.

כל זה קורה בחינם, ביום שישי, ב-13:00, באולם של הבנק הבינלאומי בשדרות רוטשילד 42, בתל אביב. הכניסה חינם, אבל כדאי מאוד לשריין מקום בטלפון: 03.5130001
הנה ההזמנה.
בואו.

*"למה שיעניין אותי איך אילתים חיים את החיים שלהם?" אתם עשויים לשאול. על רגל אחת, התשובה שלי היא כי אירועי הקיץ האחרון הבהירו לנו שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להתעלם מכל מי שחי אחרת מאתנו בארץ, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא יהיה לנו אכפת. על הרגל השנייה, הנה ההשקפה האישית שלי בעניין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *