23 בדצמבר 2009

ספירת העונג: סיגור רוס, מתחת למים

[מאת: Phydros]

sfiratbar

מי שהיה באירופה ב-2006, והמתמזל מזלו להיות נוכח בפסטיבל סאמרקייס בברצלונה, רק הוא יוכל אולי להבין על מה אני מדבר פה. סיגור רוס נתנו הופעה לא מהחיים האלה, כשהמוסיקאים נחבאים מאחורי מסך והצלליות שלהם משתקפות יחד עם סרטוני וידיאו ואפקטים של גשם. מי שהיה שם יעיד שבאותו הערב נפתחו השמיים מעליו.

מה הייתם אומרים לו הייתי מספר לכם שהקסם קרה שוב, אך הפעם לא היו אלה שערי שמיים שנפתחו אלא שערי מים! כמשה שחצה את הים לשניים בעזרת נס וחסד אלוהי, כך סיגור רוס, בהופעה נצחית וחד פעמית, בעזרת חסד של מוסיקה שמיימית ביקעו את הים מעליהם כשהופיעו מתחת למים!

אני יודע שקצת קשה להאמין לזה, זה נשמע מופרך ולא מציאותי. אך כל מי שראה את Heima (הביתה) יודע שסיגור רוס כבר הופיעו במקומות ביזאריים ומופרכים – אם זה בקרחת יער באמצע שום מקום, אם בחדר קטן ומלא בנרות, ואם בצינור גדול של בטון מתחת לפני האדמה. כל זה קרה בביתם שבאיסלנד, וסיגר רוס החליטו שכמו שיש את חוקי הטבע, להם יש חוקים משלהם ואם הם רוצים להופיע מתחת למים – הם יעשו זאת.

ואם כבר Iceland (ארץ הקרח) אז למה לא להופיע סמוך לאי שלהם, בצפון האוקיינוס האטלנטי, רק מתחתיו! קובייה ענקית אשר אליה נכנסים דרך גשר שבנוי ממש על פני הים. כבר אז מתחילה מין הרגשה מיסטית של ללכת על המים (כמו ישו), מתוך הגשר נכנסים אל תוך הקוביה המחוברת למנוף ענקי שנמצא על פני האי, וברגע שאחרון האנשים נכנס הקובייה שוקעת מטה כמו מין אקווריום ענקי ששוקע לתוך הים – והופ, הקסם מתחיל…


הצבע הירוק הוא בגלל האצות (תצלום: CC)

לפני שאני מספיק להבין מה קורה לי, ההרכב המופלא מתחיל לנגן ולפתע אני קולט שאני בעולם אחר. לא אוכל לתאר פה את כל ההופעה כי מה שחוויתי שם קצרה היריעה וקצרה השפה והשכל הישר מלהכיל. למרות שהיינו בלב האוקיינוס מתחת מים כמעט קפואים, הרגשה של חמימות חילחלה לאט לאט בגופנו והתפשטה בכל הקובייה. סיום ההופעה יהיה הרגע שיחרט לעולם בלבי, סיגר רוס מתחילים לנגן את "Hoppipola", השיר הזה, מקסים ויפה כשלעצמו, הופך לקסם כשברגע השיא של השיר, כשהוא מתעצם ומתעצם, מתחילים דולפנים לחוג סביב הקובייה ומהווים צוות ליווי לשיר בשריקותיהם ובצליליהם הנעימים. המיזוג הקוסמי בין המעמקים, הדולפינים והקול המלאכי של בירגיסון יוצר אקסטזה מוסיקלית ושכרון מעמקים.

ברגע שהשיר מסתיים, והדולפינים מתרחקים לאט לאט, כולנו יודעים ומרגישים שזה גם סופה של ההופעה, אך מרגישים גם עוד דברים.אתה מרגיש כאילו הנפש שלך רוצה לצאת מתוך גופך ולזרוח לשמיים, אתה מרגיש כאילו היית בעולם אחר. אתה מרגיש כאילו בא לך לבכות מרוב אושר, שאתה יכול באמת ובתמים למות עכשיו, כי גילית שיש סיבה לחיים. יש טוב ויש יופי ויש כל מה שסיגר רוס מייצגים ומבטאים ופשוט בא לך לחבק כל אחד מהם ולהגיד לו בשפת האם שלו – Takk (תודה).

לכל הקטעים שפורסמו ב"ספירת העונג: הופעת החלומות"

phshl9600מהי הופעת החלומות שלכם? קפצו להזמנה לספירת העונג ושלחו את הפנטזיה שלכם. ספירת העונג תרוץ כאן מדי יום חול עד אמצע ינואר, ושלושה מהכותבים יזכו באוזניות פיליפס שכאן בתמונה מימין. יש גם תקנון, כמו אצל הגדולים. רוצים עוד? באתגר האוזנית של פילפיס במאקו יש גם כרטיס זוגי להופעה באירופה. עקבו אחרי הטוויטר של פיליפס ישראל כדי לא להחמיץ עוד הפתעות, ואחרי הטוויטר שלי כדי לא להחמיץ את השטויות שאני כותב שם.

4 תגובות על “ספירת העונג: סיגור רוס, מתחת למים”

 1. מיס בוז'רסקי הגיב:

  מאד יצירתי 🙂

  מצחיק, מאט בלמי של מיוז אמר פעם בראיון, שהוא רוצה להתחתן עם החברה האיטקליה שלו מתחת למים. אני מאמינה שהוא מסוגל לזה.

 2. אורי דרור הגיב:

  יום יבוא, אולי בעוד 15 או 50 שנה, שבו האנושות תבין שסיגור רוס זה הדבר הכי טוב שהיא הוציאה מתוכה (וחברי הלהקה הם דווקא אנושיים, בדקתי אישית). זה הרבה מעבר לשיאים האפשריים של מוסיקה. זו פשוט חוויה רב חושית שיוצרת התפוצצות על-חושית. אין דברים כאלה ואני בספק אם יהיו. לא נותר לנו אלא להמשיך להתענג על כל רגע שארבעת מלאכי תבל איסלנדים אלו מהלכים ויוצרים ביננו, והבה נקווה שהקסם לעולם אינו יפוג.

  ושמע פידרוס, בא לי להתחפר באדמה מרוב קנאה.

 3. Phydros הגיב:

  תודה רבה =]
  ממש כיף לקרוא תגובות כאלה..

  ואורי,
  אני מסכים איתך בהחלט, סיגר רוס זה בהחלט הדבר הכי טוב שיצא מהאנושות =]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *