13 במרץ 2008

ספירת העונג: Suds & soda

יש הרבה סוגי שירים שיכולים להלהיב אותי. זה יכול להיות שיר שקט ומרגש, שיר קצבי ומרקיד, רוקנרול פשוט ובועט ועוד כהנה וכהנה (את כל הנ"ל, אגב, ניתן למצוא בתדירות כזו או אחרת ברפרטואר של דאוס). אבל השירים שתמיד תופסים אותי יותר מכולם הם אלה שמאמצים את האזניים. אלה שמפילים עליך כזה מגוון של צלילים, שבהאזנה ראשונה, שנייה או שלישית אתה לא באמת מצליח להבין מה הולך בהם, חוץ מזה שיש כאן משהו טוב.

"Suds and soda" הוא השיר שפותח את האלבום הראשון (והמוצלח מכולם, אם שואלים אותי) של דאוס, Worst case scenario, ואיזו פתיחה זו. דאוס חוסכים מאיתנו הקדמות מיותרות ופותחים במתקפה בלתי-מתפשרת החל מהצליל הראשון. קשה לתפוס במילים את כל ההתרחשויות בשיר הזה, החל מצלילי הכינור השבורים, דרך פסנתר הרודס, התופים וכלי ההקשה וכמובן הגיטרות, הו הגיטרות… חתיכת חבורה מוכשרת התקבצה לה כאן יחדיו.

בגזרת המילים, אגב, העסק לא הרבה יותר פשוט. אם לא די בכך שהמילים מושרות זו על גבי זו וקשה להפריד ולהבין מה לעזאזל טום ברמן שר, הרי שגם קריאה של המילים לא ממש שופכת אור על העניין, כאשר הקשר ביניהן נראה אסוציאטיבי למדי.

אבל למה להכביר במילים, בשורה התחתונה מה שקובע הוא שאחרי עשרות האזנות לשיר הזה (ולאלבום בכלל) תמיד אפשר למצוא בו משהו חדש, ותמיד נשאר לי חיוך על הפרצוף כשהוא מסתיים. אם זה לא מדד מוצלח לשיר פתיחה, אני לא יודע מה כן. ולסיום, לא נשכח את ההופעה שלהם בארץ לפני שנתיים, שהיתה המוצלחת ביותר שהייתי בה בחיי. אפילו אם הם מעבר לשיא היום, נקווה שיכבדו אותנו בנוכחותם שוב.

dEUS – Suds & soda
מתוך האלבום Worst case scenario משנת 1994

[מאת פלונטר]

ספירת העונג: כל הקטעים

8 תגובות על “ספירת העונג: Suds & soda”

 1. אופקיטו הגיב:

  FRIDAY, FRIDAY!
  אך, ההופעה ההיא! באמת אחל'ה שיר סיום כמו שזה אחל'ה שיר פתיחה
  אבל למה כל ביקורת או כתבה על דאוס תמיד צריכה להכיל איפשהו אמרה בנוסח "הם כבר לא בשיאם"? הם עדיין להקה מעולה, סטף או לא סטף.

 2. בחירה מעולה! גם אני רציתי לכתוב על השיר הזה!
  אוי, איזו פתיחה לאלבום כ"כ טוב. (לא בטוח שהוא ההכי טוב שלהם, אבל הוא ההכי Raw שלהם. וזה דאוס במיטבם)

  הכינור בפתיחה, ואז הגיטרות נכנסות, ובבום אחד גדול כל הלהקה מתפוצצת. והבאסיסט שצועק ברקע Friday (מישהו פעם ספר ואמר לי שהוא עושה זאת127 פעמים במשך השיר) (כן…)
  אוי, איזה שיר. זה, ללא ספק, השיר שאיתו צריך להתחיל לשמוע את דאוס.

  אגב, אם אתה זוכר מההופעה שהם הכניסו באמצע השיר שני שירים אחרים:
  Heya (Shake it like a polaroid picture!) וגם את Sabotage של הביסטי בויז (Listen all y'all it's sabotage…) זה היה פשוט סיום מטורף להופעה גדולה.
  איזה יופי שמישהו כתב על השיר הזה.

 3. rose הגיב:

  משעשע, גם אני רציתי לכתוב על זה. הייתה לי איזו מחשבה על זה שהשיר הזה מרגיש כאילו מישהו חופר לך עם כפית במח ואתה נהנה מזה…

  ואגב שיאם או לא, השיר החדש מצויין, ויש לו גם קליפ נהדר…

 4. שירה הגיב:

  הענין עם החיוך שעולה בזמן ששומעים את השיר הזה.

  לא משנה כמה אני אהיה בבאסה, לשמוע את השיר הזה יעשה לי טוב.

 5. נימי הגיב:

  מה שמעלה את השאלה הידועה: האם השיר הקצרצר שמקדים את suds&soda הוא לא שיר הפתיחה האמיתי? הרי אלה הצלילים שתוקפים אותך כשאתה מכניס את הדיסק למערכת (או את הסרט לטייפ הסלילים).

 6. נימי הגיב:

  מה שמעלה את השאלה הידועה: האם השיר הקצרצר שמקדים את suds&soda הוא לא שיר הפתיחה האמיתי? הרי אלה הצלילים שתוקפים אותך כשאתה מכניס את הדיסק למערכת (או את הסרט לטייפ הסלילים).

 7. […] של דאוס. זהו גם השיר שפותח את האלבום (אחרי אינטרו קצר). הנה פוסט של פלונטר מתוך ספירת העונג שהוקדשה לשירים פותחים שפורסם ב-2008. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *