26 במרץ 2008

ספירת העונג: Leslie Anne Levine

הדצמבריסטים הם קודם כל מספרי סיפורים. כל שיר שלהם הוא עולם שלם משל עצמו שאפשר לכתוב עליו לפחות שלושה ספרים שאחר כך יעובדו לטרילוגיית סרטים הוליוודית מפוצצת ב-CGI.
מה שאני אוהב בהם, מעבר לסיפורים הנפלאים שהם ממציאים ומעבירים לנו באמצעות אלגוריות ודימויים, זו האווירה שיש לכל שיר שלהם. זו להקה שבזמן שאני שומע אותם אני יכול לדמיין את הסולן שלהם, קולין מלוי, כזמר מדורות שנכח באירועים היסטוריים אגדיים וכעת מספר לנו את כל שראה, באמצעות מלודיה מגוונת ונפלאה בין אם זה שיר אהבה, מלחמה או שיר על אם שמפרנסת את בנה ע"י זנות.

השיר "לזלי אן לאבין" הפותח את אלבומם "Castaways & Cutouts" הוא דוגמא מצוינת ל-feel של הלהקה. זהו סיפור על תינוקת שמתה שעות ספורות לאחר הלידה ועדיין רודפת את גגות העיירה. זוהי דוגמא מעולה למה שאני מרגיש כלפי הלהקה הזו – היא מסוגלת לספר סיפור שניתן לפרש באינסוף צורות שונות וכל אחת מהן מצמררת יותר מהשניה. מעבר למילות השיר, גם הלחן שלו משרה אווירה של עיירה נידחת בתקופת עבר (הבזקים של הפרק "בבילון" של "קרניבל" עולים לי לראש בעת שמיעת השיר). בעיקר, השיר הזה מכניס את המאזינים לראש של הלהקה. הוא מוכיח למאזינים כי האלבום שהם עומדים להאזין לו הוא לא סתם אלבום אלא עולם ומלואו שבו הדימיון עולה על המציאות וכל דבר יכול לקרות.

הדצמבריסטים, לטעמי, לא מצטיינים בשירי פתיחה. לרוב, השירים הראשונים של אלבומיהם הם החלשים ביותר, אולי כדי לסנן את המאזינים שלא מוכנים לשירים שצריך ממש להקשיב להם ולהפעיל את הדימיון כדי ליהנות מהם באמת. ואולי סתם יש סיפורים שפשוט קשה להתחבר אליהם.

The Decemberists – Leslie Anne Levine
מתוך האלבום Castaways & Cutouts, משנת 2003

[מאת איילון צפון]

ספירת העונג: כל הקטעים

4 תגובות על “ספירת העונג: Leslie Anne Levine”

 1. תמיר הגיב:

  תודה רבה! יופי של של בחירה.

  האמת היא שאף פעם לא ניסיתי להתעמק ולשמוע את הדצמבריסטים, לא יודע למה.
  כנראה שאני צריך להתעורר השיר באמת יפה.

 2. FoxyMoz הגיב:

  להקה מצויינת… הגעתי אליהם פעם בטעות ופשוט התמכרתי…

 3. הילה הגיב:

  שיר מקסים. תודה!

 4. עומר הגיב:

  איזה יופי. עשיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *