13 באוגוסט 2006

ספירת העונג: Patrick Wolf

פטריק והזאב [כותבת: undertow]
מה זה ספירת העונג? הסבר בראש הבאר השמאלי.

לא חשבתי שאהיה בחורה כזאת שנופל שדודה לרגליו של גבר בתואנה שמדובר במוסיקאי מוכשר ותו לא, אבל זהו שקר מוחלט. פטריק וולף, שבתקופה מחייו התכחש לגבריותו ואימץ את דרכי ההפקה של ביורק, השירה החייזרית של מרדית' מונק וסגנון כתיבת השירים של קייט בוש, ג'וני מיטשל ופי ג'יי הארווי גם יחד, כבש את ליבי בשנתיים האחרונות. המילה "קסם" חוזרת הרבה בשיריו. אם לא בצורה מפורשת אז באלקטרוניקה המחושבת יחד עם הכינורות והחליליות של אלבום הבכורה שלו, ובצלילים האקוסטים הגסים של היוקליילי והסימפולים של דהירת רכבות באלבומו השני. לפי מה שקראתי עליו ולפי הרבה mp3 של הופעות חיות, אותו קסם מופיע על הבמה.

קראתי ביקורת שמישהו כתב על הופעה של פטריק וולף בפסטיבל Truck באנגליה. זו הייתה הפעם הראשונה שהמבקר נתקל באמן והוא אמר שבשנייה שהוא ראה אותו הוא חשב שמדובר בהופעה של איזה ארטיסט מתפלצן שמתלבש בצורה אקצנטרית במכוון וששכח לספר את שיערו מאחורה. אך ברגע שהסט שלו התחיל, הפשטות של הלחנים המיסה אותו לחלוטין וגם הוא נהפך למעריץ. זהו בדיוק כשרונו הגדול של וולף. לשלב כלים רבים ממחוזות רחוקים וחוויות אישיות שלו לשירים מתקשרים. אפשר לקרוא על אאטרי טינאייג' ריוט ו-ושתי בניאן בהקשרים של המוסיקה שלו, אבל אין צורך לאוהב את האמנים האלה או אפילו להכיר אותם כדי להתאהב בשירים דוגמת "Wolf Song". על הנייר, פטריק נשמע כמו פרויקט שנידון להערכתם של מבקרי פיצ'פורק יומרניים, ולמרות שהם באמת מעריכים אותם, דווקא מי שמחפש את חוסר היומרה ולא מעוניין להיתקל בניימדרופינג מיותר ותחימה לסגנונות ברי חלוף יכול לקבל המון מפטריק וולף.

אלבומו השלישי כבר הפך מגירסאות אקוסטיות עמומות ליצירה שלמה ומופקת וצפויה לצאת בפתחה של שנת 2007. בעמוד המייספייס שלו הוא מבשר שמדובר באלבום של שמחה, מקהלות ילדים וקרני שמש. ואם פטריק הצליח לשחזר את אווירת האינטימיות של האלבום השני בצורה כל כך אותנטית בהופעותיו החיות לאורך הטור האחרון שלו, אפשר רק לדמיין איך ההופעות שילוו את האלבומו השלישי יראו. מי ייתן ואוכל לתפוס אותו מפזר את קרני השמש ואבק הפיות שלו אל מול עיני, ולא רק דרך גלי קול.

להורדה: "Wolf song"

[ביקורות בשרת העיוור | אתר בית]

3 תגובות על “ספירת העונג: Patrick Wolf”

  1. מאריה הגיב:

    וולף הוא מסוג האנשים שמעורר תגובות קיצוניות- או לכאן או לכאן.
    אלה שמפהקים ולא מבינים על מה כל העניין ואלה שמאמצים אל חיקם ומהללים ללא קץ.

    בכל אופן, גם אני מאוהבת לחלוטין במה שהבחור עושה.

  2. מקס צ'פלין הגיב:

    הבחור משתלב היטב בנישת הפולקוטרוניקה האיסלבריטית ביחד עם חברה כמו ביורק, מאמ ופור טט, ומפגין כשרון נכבד. רק אנא, שלא יתלבש יותר כמו ילד האהבה של פיטר פן ולגולס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *