7 באפריל 2010

מיקסטייפ אורח: Big Star (מאת נועה בביוף)

כמה ימים אחרי שאלכס צ'ילטון מת, קיבלתי מייל מידידתי, הזמרת נועה בביוף. "קראתי ונהנתי מהטור בוואינט", היא כתבה, "אבל הייתי חייבת לכתוב לך מכל תא בגופי ונפשי שכואב את מותו של צ'ילטון". ואז התגלגלה המלצה אחר המלצה לעוד שיר ועוד שיר של ביג סטאר, שיר אחד בגלל שורה כזו ושיר אחר בגלל הכינורות בפתיחה ועוד שיר ועוד שיר.

אז כתבתי לה היי, רוצה לקבץ את זה למיקסטייפ מיוחד, לזכרו של צ'ילטון?
והיא הסכימה.

התוצאה, שאותי מאוד מאוד מרגשת, לפניכם. מכאן ואילך – המילים של נועה.

1.In The Street
2.I'm In love With A Girl
3.Thirteen
4.Don't Lie To Me
5.September Gurls
6.Femme Fatale
7. Kangaroo
8.Dream Lover
9.Try Again
10.Nighttime
11.Holocaust
12.Big Black Car
13.Blue Moon
14.Morpha Too
15.Chris Bell – You And Your Sister
16.Thank You Friends
17.Lady Sweet
18.The Ballad Of El Goodo
19.All I See Is You
20.Take Care


לא מצליחים לפתוח? הורידו את 7zip, תכנה חינמית ופשוטה (אופן סורס!) לפתיחת כל סוגי הארכיבים

1. In The Street – #1 Record

"Not a thing to do, but talk to you…"
כנראה אחד משני השירים המוכרים ביותר של הלהקה מממפיס, טנסי, שבזמן פעילותה הקצרה וגם שנים לאחר מכן, הכירו אותה מעט מדי אנשים, אבל כמו הוולווט אנדרגראונד, גם במקרה שלהם, כנראה שהמעט שהקשיבו להם הפכו להיות מוזיקאים בעצמם (ראו ערך: R.E.M, Jeff Buckley, Elliott Smith, Wilco…) בסוף שנות ה 60 אלכס צי'לטון היה עדין טינאייג'ר, אבל כזה שיש לו להיט מס' 1 בשם "The Letter" יחד עם ההרכב "The Box Tops". דווקא אהבתי את השיר הזה במשך שנים, ובכל זאת, עד מותו של צ'ילטון לפני כעשרה ימים, לא ידעתי שיש כל קשר בין מי שהוציא תחתיו את האלבום הכי מפורק ושלם בתולדות ההיסטוריה (פירוט יבוא בהמשך), עם הקול הכי פגיע וחשוף, לאותו זמר ששר, יותר נכון, דורש בקול מחוספס ונטול עכבות , שתתנו לו כרטיס למטוס, כי הוא חייב להגיע לאהובה שלו.
אבל מה שבאמת חשוב הוא שבשנת 1970 הוא דיבר עם כריס בל, מוזיקאי שהכיר שפעל באותו אזור, והציע לו להקים דואו סטייל סיימון וגורפינקל. למזלנו כריס אמר לא אבל הזמין אותו לחזרה של הלהקה שלו, "Ice Water". אלכס ניגן להם שיר שכתב, והציע את עצמו לשאר חברי הלהקה. השאר כבר כתוב בתולדות שלטי רשת סופרמרקטים ברחבי טנסי.

*תמונה של השלט ביג סטאר*
שלט שראו מחוץ לסטודיו בו עבדו, וממנו נולד שמם החדש

אם צריך להתחיל משיר אחד שיזרוק אותכם ישר למונח "פאוור פופ" (המוזכר פעמים רבות בהקשר של ביג סטאר), גם אם עד עכשיו לא הבנתם בכלל מה זה אומר, תקשיבו לשיר הזה וכל השאר כבר יבוא. שנות השבעים האמריקאיות שמעולם לא הייתם בהן, המכונית שמעולם לא נהגתם בה, החברים שמעולם לא היו לכם (הלו, ויסקונסון!) ובאופן כללי, התקופה הזאת, שנקראת נעורים.

פאוור פופ: מלודיות מנצחות, ריפים בלתי נשכחים, הרמוניות שמיימיות, שירים שמתעסקים בבחור פוגש בחורה. ביג סטאר ידעו איך לעשות את זה באופן מושלם.

2. I'm In love With A Girl – Radio City

"I didn't know about love"
אומנם השיר הזה סוגר את האלבום השני, אבל בשבילי, שניה לפני שעוברים לשיר הבא שמנציח את גיל שלוש עשרה בצורה שמקשה עליך לזכור כל תסריט אחר לגיל הזה, יושב אלכס צי'לטון עם גיטרה אקוסטית אחת ובנאיביות שאין לה סוף, מגלה רק לעצמו מה שהוא מרגיש. אחרי השיר הזה, מגלים את יחידת הבסיס: צ'ילטון+גיטרה = כל מה שאני צריך.

3. Thirteen – #1 Record

"Would you be an outlaw for my love?"
אני מכירה את השיר הזה כבר כמה שנים טובות, ובכל זאת, כשנסעתי באוטובוס ביום שישי האחרון, ושמתי אותו על ריפיט, הלב שלי איים למלא כל חלל בקופסת הגלגלים הזאת, שלא לדבר על החלונות שהיו כבר ממש בסכנת התנפצות מוחשית. וזה מה ששיר טוב יכול לעשות לך. אבל "Thirteen" הוא לא רק שיר טוב. הוא טיימלס. הכוח והיכולת הבלתי מעורערים של אלכס צ'ילטון וכריס בל לכתוב ולהלחין מלודיות נצחיות, שווה ערך למוסכמות בטבע.
המילים כל כך פשוטות, השירה כל כך ישירה , ההרמוניות הקוליות הופכות לך את הבטן, הפרטים הקטנים, גם הם שם, אפילו האויר של הקיץ כלול בחבילה. יש מחיר לשיר שנותן לך להרגיש בן 13 שוב?

4. Don't Lie To Me – #1 Record

"I know where you been, and I know what you been doing, don't lie to me! "

כל אחד יודע למי הוא היה רוצה להכניס מיקרופון זעיר עמוק לתוך האוזן, ואז להפציץ בווליום עד לכדי דיסטורשן את השיר הזה. הד בנגינג מומלץ.

5. September Gurls – Radio City

"I loved you, well never mind"

הפופ המושלם הזה יגרום לכם לשכוח הכל. אפשר לעשות כל פעולה לא רציונלית כמו להתאהב, להרגיש את התמהיל הזה הזה שגורם לך לבכות בלילה, אבל לקום בבוקר מחדש. לא הגיוני, אבל בשביל נערות ספטמבר, נערי דצמבר יעשו הכל.

6. Femme Fatale – Third/Sister Lovers

"She'll build you up to just put you down"
השיר הידוע של הוולווט אנרגראונד, ששרה אותו ניקו – פאם פאטאלית אמיתית – מקבל כאן את הכל מה שהיה חסר במקור המדהים בפני עצמו. לב שבור.
מופשט מכל המבנה הקודם שלו, צ'ילטון שר פה את מה שהוא הרגיש על בשרו, הוא נבנה עד לכדי קריסה, ועדיין מתנדנד בחוסר יציבות כהלך רוח הרסני. ובכל זאת, מדובר כבר בכניסה ראשונה במיקסטייפ לאלבום שבגללו עושים מוזיקה. זאת כבר כניסה ראשונה לצ'ילטון אחר, מינוס חצי מהרכב המקורי של ביג סטאר, מינוס הנאיביות, ופחות חצי טון אופטימיות לפחות. And everybody knows…

7. Kangaroo – Third/Sister Lovers

"I next saw you, you was at the party, thought you was a queen, oh so flirty…"

כששמעתי את השיר הזה בפעם הראשונה, הרגשתי ששמו אותי במכתש מבודד באמצע הלילה, לראות איך כוכבים מתים. זה מתחיל בניסור, ומאותו הרגע הגבולות רק מיטשטשים. מישהו שיחק עם כל הכלים, ושום דבר לא מרגיש מחובר, חבלה מכוונת, כאוס מתוזמר. השיר הזה יצר מתווה מדויק לפנטזיה האולטימטיבית שלי על הדרך בה הייתי רוצה להקליט מוזיקה. בחדר אחד, עם מעט אור מסוף היום שנכנס פנימה וקבוצה של נגנים מפוזרת באופן אקראי בחלל, מנגנת על כלים משוחררים מדי, גיטרות צוללות, הכל מתמוטט, ובתוך כל זה לדמיין איך הוא ראה אותה עומדת שם, בטוח לחלוטין שהיא מלכה.

8. Dream Lover – Third/Sister Lovers

"On Beale street green, my wishes visualized, you're real, so real"
השיר הזה יכול להתנגן לנצח, אני אף פעם לא אעצור אותו. ישבתי פעם ליד הים ביפו, בהיתי באזור בין כמה סלעים, נדמה שכל הים היה נשאב לתוכו ויוצא בחזרה. כל הזמן מתרוקן.כל הזמן מתמלא.

"Won't those daydreams come true…"

9. Try Again – (early version) – Keep an Eye on the Sky (2009) – box set

"Lord I've been trying to do what I could
But each time it gets a little harder
I feel the pain
But I'll try again"

גיחה לאלבום הראשון שוב. השיר הזה לא נשמע כמו האלבום השלישי, אבל ההרגשה המורכבת שהוא מביא איתו גרמה לי למקום אותו כאן. באלבום הראשון, קושי ויאוש עדיו מסתיימים בצ'אנס נוסף לשינוי. עוד שניה גם זה לא יהיה שם.

10. Nighttime – Third/Sister Lovers

" Get me out of here, I hate it here, get me out of here"
מפה מתחיל כבר רצף שמביא אותך לידי התרסקות. כל מה שלא רצית להרגיש, מתחיל עכשיו. צ'ילטון היה איתי בחדר בתקופה שהייתי צריכה שמישהו יתן להרגשה הזו מילים. אולי יותר מהכל, בשביל לא להרגיש כ"כ לבד עם זה. כל התזמור פה עבר יחד עם הגיטרות מכדור הארץ לנקודה רחוקה בחלל.

11. Holocaust – Third/Sister Lovers

"Your eyes are almost dead
Can't get out of bed
And you can't sleep"

השיר הכי עצוב בעולם.
עד היום אני פוחדת פחד מוות להיות איתו לבד, מהחשש שלא אחזור. זה מתחיל מהשם שלו. בשביל לתת כותרת כזו לשיר, אתה צריך לעמוד בנטל האימה והכובד הבלתי אפשרי שהוא נושא איתו. כמה עצוב לדעת שצ'ילטון עבר את הבחינה הזו בהצטיינות יתרה. זה מתחיל ממתיחת הגיטרה הראשונה שתמיד חתכה את הגוף שלי לשניים, אף סכין חדה לא תעשה עבודה כה יעילה. זה השלב, אגב, שאם יש לך עדין קצת כוח רצון , תנטוש בבהלה את השיר ותרוץ הכי רחוק ממנו שאפשר. כי אח"כ אתה כבר תהיה חצי צעד מעל תהום, כשברקע מחול שדים שלם מסתובב.

"Your mother's dead
You're on your own
She's in her bed

Everybody goes
Leaving those who fall behind"

הקול של צ'ילטון רודף אותך , נוכח ונפקד בו זמנית. ברקע מתאחדים כל כלי המיתר, הגיטרות והפסנתר לקונן עליך
כשנחשפת חרדה אחת אדירה:
"You're a wasted face
You're a sad-eyed lie
You're a holocaust"
אל תלך לשם.

12. Big Black Car – Third/Sister Lovers

"Sunny day, highway
If it rains it's all the same.
I can't feel a thing
I can't feel a thing"
במכונית הזו נסעתי יותר מדי פעמים. עד היום השיר הזה מסמן את חציית הגבול בשבילי מלהרגיש עצבות ללהרגיש, פשוט לא כאן יותר.

"Nothing can hurt me
Nothing can touch me
Why should I care?
Driving's a gas
It ain't gonna last"

13. Blue Moon – Third/Sister Lovers

"While you sleep you'll see me there
Clouds race across the sky
Close your eyes and don't ask why
And I'll be a blue moon in your eyes"
ואז, שניה לפני שאתה טובע, צ'ילטון מציל אותך עם ירח כחול ואתה חושב שאפשר להמתין עם זה , מה שזה לא היה שגרם לך לחשוב שלא תוכל להזכר באיך נושמים שוב. וזה רק שתי דקות, והשיר הזה דוהר אליך כמו יצור מיתלוגי מהאגדות. אבל אתם עוצם את העיניים, ולא שואל למה. .לפחות במשך שתי דקות ושבע שניות, שום דבר לא יכול לפגוע בך.

"If demons come while you're under
I'll be a blue moon in the sky"

14. Morpha Too – Radio City

השיר הזו הוא הפנינה הפרטית שלי מהאלבום השני. אני אוהבת אותו כמו שאוהבים ילדים. אין לך מילים לתאר את האהבה הזו ובכל זאת היא מכווצת לך את הלב במתיקות שלא נגמרת. למה אני מרגישה שהוא כמו טרק שכמעט והלך לאיבוד. שהוא כמו אוצר שפול מקרטני שכח בגינה. שיש לי מזל שאלכס צ'ילטון בלי תכנון מוקדם התיישב על הפסנתר ויצאה לו דקה וחצי של קסם שהוא החליט להקליט ולשמור. איזה מזל. השיר הזה כל כך קטן, שמישהו יכל לשכוח אותו בחוץ, ולמנוע ממני את העונג של לשיר בפעם האלף את השורה האחרונה:
"going to play with your heart, I knew not to start, but there you are…"

15. You And Your Sister (from Chris Bell solo album) – I Am the Cosmos

"All I want to do, is to spend some time with you, so I can hold you, hold you"

השיר הכי יפה באלבום סולו של כריס בל "I am the cosmos", שיצא לראשונה בתור סינגל ב-1978. רק שנים אח"כ יצא האלבום המלא (92'). כריס בל מושך פה לאותה נאיביות מופלאה שכבר הונצחה ב-"Thirteen", זאת שגורמת לך להתגעגע למשהו שלא ידעת שאיבדת. הסאונד החם של האקוסטיות, הקול של צ'ילטון מלווה אותו בהרמוניות שאתה רק יכול להתפלל שימשיכו לנצח, והמילים הפשוטות של "בחור רוצה בחורה", הכל פה וזה עובד כל כך טוב. כל כך טוב, שאתה לא מאמין ששניה אח"כ זה נקטע.

16. Thank You Friends-Third/Sister Lovers

כריס בל מת ב-27 לדצמבר 1978. הוא נסע במכונית באחת בלילה, ומסיבה לא ברורה איבד שליטה, המכונית סטתה מהכביש ונכנסה בעמוד עץ שגרם למותו המיידי. הלוויה התקיימה למחרת, ב 28 לדצמבר, יום ההולדת של צ'ילטון.
"Thank you, friends
wouldn't be here if it wasn't for you"

17. Lady Sweet – In Space

"Lady Sweet, I declare that you're the troubled girl for me"
בשנת 2005, יצא האלבום הרביעי של ביג סטאר, "In Space", ולמרות שהביקורות לא ממש היללו אותו, לי לא ממש היה איכפת. 'היה שם לפחות שיר אחד שנשמע כאילו ביג סטאר מעולם לא נפרדו, והשנה בעצם היא עדין 71'. מבחינתי זה היה נס, לא פחות. ההרמוניות מעיפות אותי הכי רחוק שאפשר, הקול של צ'ילטון נשאר בדיוק אותו הדבר, הלחן פשוט ונפלא, והכוח של הכל ביחד, טובע את המושג ההוא מתחילת המיקסטייפ כאילו רק עכשיו הוא הומצא.

18. The Ballad Of El Goodo – #1 Record

"Years ago my heart was set to live, oh
But I've been trying hard against unbelievable odds"
17 למרץ 2010, הלב של אלכס צ'ילטון וויתר, אחרי שהחזיק כל כך הרבה זמן, כנגד כל הסיכויים. יש אנשים מסביבך שיגידו לך שהם יודעים הכל, המקומות שהם ישלחו אותך, קל ללכת אליהם. הם ירכסו אותך בתלבושת ויעמידו אותך בשורה, אבל אתה יודע שאתה לא חייב להיום שם, אתה פשוט יכול להגיד להם, לא.

"And there ain't no one gonna turn me ’round
Hold on
Hold on
Hold on
Hold on"

19. All I See Is You – Keep an Eye on the Sky (2009) – box set

"You were my friend, and in the end,
You'll see a time that's better than today,
And still it seems, I've lost my dreams, the whole world knows it won't work out that way.."

דווקא שיר של "Ice Water", ההרכב שקדם להצטרפותו של צ'ילטון ויצירת "ביג סטאר", ממשיך לי את הדרך שנקטעה עת שמעתי על מותו של אלכס. כריס בל, כמו חברו, ידע לכתוב המנונים. ועכשיו צריך לראות תמונות מתחלפות בראש כשהשיר הזה רץ ברקע, וחיים שלמים חולפים, והיה טוב אם יכולת להחזיק משהו מזה בידיים.
"Someone, somewhere says it's time to go….All I see is you"

20. Take Care – Third/Sister Lovers

השיר האהוב עלי ביותר של ביג סטאר, הוא גם השיר שאלכס צ'ילטון וג'ים דיקנסון תמיד חשבו שצריך לחתום את האלבום השלישי(ג'ים הפיק אותו). גרסאות שונות שלו יצאו כל כמה זמן מחדש בצורות שונות, עד שנת 92', השנה בה יצא האלבום באופן רשמי. מביך עד כמה ששיר יכול לתאר את כל הוויתך, עד כי תרגיש שאתה לא לובש דבר. הכינורות המצמררים בפתיחת השיר תמיד גרמו לי לדמיין בו זמנית לוויה וחתונה. בכל אופן, השיר הזה יהיה איתי בשניהם.

"…הזהרי לא לפגוע בעצמך,
השמרי מהצורך בעזרה,
אולי תצטרכי יותר מדי, ואנשים הרי הם כאלה".

הדרך בה צ'ילטון שר כל מילה, הרגע בה הוא חותך אותה ועובר לשניה, הופכת את השיר הזה לחד פעמי, בלתי ניתן לשיחזור. כנראה שהשיר הזה הוא אחד מהשירים הכי יפים שאי פעם נכתבו,

כנראה שהוא מחזיר אותי אל עצמי, כנראה שלאלכס צ'ילטון יש קשר לא קטן לזה, כנראה שהוא היה שם שהכי הייתי צריכה אותו, כנראה שב-17 למרץ 2010, איבדתי חבר ממש טוב, שבלעדיו לא הייתי פה.

"This sounds a bit like goodbye, in a way it is I guess
As I leave your side, I've taking the air,
Take care, please, take care…"

[היה שלום, אלכס צ'ילטון. ותודה לך, נועה]

16 תגובות על “מיקסטייפ אורח: Big Star (מאת נועה בביוף)”

 1. יגאל הגיב:

  איזה יופי, יאללה שירד כבר

 2. גל הגיב:

  יפה, אבל מי שלא מקשיב לכל שלושת האלבומים של ביג סטאר פשוט מפסיד!!

 3. יו טיון הגיב:

  לצערי WTF .

  מזכיר לי שאהוד ברק מינה את עצמו להתנצל בפני המרוקאים

 4. crynolitra הגיב:

  נדמה לי שYou and your sister גם נכתב ע"י כריס בל. כך או כך אני מהנהנת באהבה לכל הבחירות!

  The Ballad Of El Goodo מרגש עד דמעות.

  לפני 4 שנים אלכס עמד על במה מולי ואמר בקסם הלוזרי האופייני שלו: עוד 20 שנה ממילא תאהבו את השירים החדשים שלי, אז תקנו אותם עכשיו.

 5. רועי הגיב:

  מדהים
  מזכיר לי באיכויות שלו את אליוט סמית המנוח
  ח"ח על המיקסטייפ
  והערת המערכת: שכחתם לציין ששיר 1 נבחר להיות שיר הפתיחה של מופע שנות ה-70 ולכן סביר להניח שהוא "הלהיט" הכי מפורסם שלו

 6. רועי הגיב:

  אה, ועוד משהו-
  יש את האלבום הקלאסי של דיס מורטל קויל-it will end in tears
  והוא כולל בתוכו קאבר מדהים לשיר הולוקוסט
  טוב לדעת שהמקור שייך לביג סטאר

 7. רועי הגיב:

  אחרון ודי 🙂 (אני כותב בזמן שאני מקשיב למיקסטייפ):
  וגם השיר קנגורו כמובן שפותח את האלבום של דיס מורטל קויל (כתבתי כבר שזה אלבום החורף המושלם?)

 8. יניב דיין הגיב:

  יפה,
  עכשיו נותר לי לשמוע את המוזיקה של נועה בביוף (שחבל שלא שינתה לנועה פיאף…, אבל עדיין לא מאוחר)

  (כשלוחצים עלי אני חווה אורגזמה או רגז, מה?)

 9. אור_בי הגיב:

  מיקסטייפ כייפי!!!
  תודה נועה! (וגיאחה!)

 10. רון הגיב:

  הריפיט כבר לחוץ…

  נפלא.

  תודה נועה וגיאחה.

  רון.

 11. ערן הגיב:

  מצויין, תודה. מחווה יפה לאחת הלהקות הטובות של המאה, ולאחד המוזיקאים המוכשרים.

  הערה קטנה – למיטב ידיעתי Lady Sweet לא מושר ע"י אלכס צ'ילטון אלא ע"י אחד החברים ה"חדשים" בלהקה, ג'ון אור (לא יודע מי כתב). בעיני דווקא השיר dony מאותו אלבום היה בחירה טובה יותר – שיר של אלכס צ'ילטון (שהוא גם שר), שהיה יכול להיות מוקלט בתקופת הזוהר של ביג סטאר, או אולי קצת אחרי.
  אגב, גם אלבומי הסולו של אלכס צ'ילטון (שאינם תמיד קלים לעיכול) מומלצים מאוד.

 12. y הגיב:

  תודה ! לא היכרתי כלל את האיש ובשמיעה ראשונה התחברתי לחלק מהקטעים, ששניים מהם אני חושב כוסו ע"י this mortal coil . אבל כאן זה הרבה יותר . .
  בכל מקרה הכתיבה שלך והקשר למוזיקה שלו יפים יפים יפים.

 13. candy הגיב:

  נועה את נהדרת.

 14. נועה הגיב:

  רועי-אומנם לא ציינתי מפורשות שהשיר "In the street" היה שיר הפתיחה של "מופע שנות ה 70" ,אבל רמזתי לזה בעקיפין כשכתבתי " החברים שמעולם לא היו לכם (הלו, ויסקונסון!) " 🙂

  You an your sister"-crynolitra" אכן נכתב על ידי כריס בל.שיר נפלא ביותר.
  והשורה שציטטת את אלכס ,נשמעת כל כך אופיינית וצובטת לב..
  כולי קנאה שזכית לראות אותו לייב!!

  ערן- צודק! אני מודה ומתוודה שלא חשבתי אפילו פעם אחת לבדוק האם זה באמת צ'ילטון ששר שם,כי זה היה לי ברור מאליו שזה הוא.השיר הזה כל כך ביג סטאר קלאסיק בעיניי,לא חשבתי שיש מקום בכלל להתבלבל..והנה,התבלבלתי.
  לא נורא,גם אחרי הגילוי,אני עומדת בלב שלם מאחורי הבחירה בשיר המצוין הזה.
  למרות ש"דוני" גם יכל להשתלב מאוד יפה פה,אין ספק..

  *תודה רבה רבה לכולכם על התגובות החמות !
  תודה אישית ממני לגיאחה 🙂
  מאוד נהנתי להכין את המיקסטייפ הזה 3>
  המשך שבת נעימה !

 15. חובבן הגיב:

  נועה, תעשי לי כוכב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *