21 ביוני 2010

כרטיסים במתנה: Woven Hand (+ראיון מיוחד!)

Woven Hand מגיעים לשתי הופעות בארץ, ב-2 ביולי בירושלים (צוללת, עם חימום של יהוא ירון) וב-3 ביולי בתל אביב (בארבי, עם חימום של רועי ריק ועידן רבינוביץ' מהקולקטיב), ולי יש בעיה. מצד אחד, מדובר בהרכב מעולה שקרוב מאוד להרבה נושאים, זרמים והשפעות מוזיקליות שאני אוהב מאוד. מצד שני, אף פעם לא הספקתי להתעמק בהם.

לשמחתי, יש לי את מתן נויפלד. מתן, ממייסדי פסטיבל אינדינגב, הוא האיש הכי מתאים בעיניי לראיין את דיוויד יוג'ין אדוארדס, האיש שהוא-הוא Woven hand (ובעבר גם Sixteen Horsepower). מהרבה סיבות. גם בגלל ההקשר הגיאוגרפי (דרום ישראל בה רבים המרחבים על הישובים, מול מרכז-דרום ארה"ב, האזורים בהם אדוארדס מסתובב פיזית ומוזיקלית), גם בשל תחומי העניין הדומים, וגם כי מתן אוהב מאוד את אדוארדס, ומסתובב כבר כמה שנים עם שאלות בראש שהוא רוצה לשאול אותו. כשצצה ההזדמנות, שמחתי מאוד לפנות את הבמה למתן, הדילר המוזיקלי שלי ואחד האנשים שאני הכי אוהב, לשיחה טלפונית ארוכה ומעניינת עם אדוארדס, שמוגשת לפניכם.

בסופה – יש גם כרטיסים במתנה להופעה. אליך, מתן.

שימו לב, לרגל המאורע טרחתי ופתחתי קטגוריית ראיונות, בה נמצאים גם הראיונות הקודמים שנערכו כאן בעונג.


(תמונה: Kasper, CC)

דיוויד יוג'ין אדוארדס הוא אחד המוזיקאים שאני הכי אוהב. לא רק כי המוזיקה שלו מהפנטת ומכשפת, אלא כי אני מרגיש שהיא כל כך טהורה ופשוטה, ועם זו רוויית מידע ומשמעות כמעט מטאפיזית, עד שאני ממש מרגיש שאני מכיר אותו, את מי שהוא ומה העולם שבו הוא חי. ככזה, דמיינתי אותו די קרוב לשלי, כשאותם הדברים מעסיקים אותו ללא הרף, ורבות ההשפעות המשותפת בחיינו. מאז ששמעתי את המוזיקה שלו לראשונה, אני חולם לראות אותו מופיע. ויותר מזה, לראות אותו כאן, בחיבור הכי קרוב. לא רק כי זו הופעה שאני בטוח במאה אחוז שלרגע לא תאכזב ותהיה פחות ממצוינת כחוויה מוזיקלית, אלא כי יש הופעות שהן אירועים רוחניים. כשהאדם מולך לא יכול לשקר לך, כי הוא לא יכול לשקר גם לעצמו. מאוד מאוד עניין אותי לחלוק ולשאול את אותו נכבד שמעבר לים עניינים לא בהכרח שגרתיים בקשר לאמן זה או אחר שנוחת כאן, ונפלה בחלקי הזכות לדבר עמו. קיוויתי לגלות האם החלקים בפאזל הדמיוני הזה מתחברים לתמונה שהורכבתי בראשי. אני חושב שאפשר לומר שכן. דיוויד יוג'ין אדוארדס הוא קודם כל אדם מאמין ומחפש, שסורק את העולם בעיניים מפוכחות ופקוחות, שבנשמתו מתלכדות להן רוחות אינדיאניות לצד איכרים ונוודי מדבר, ומרקדים יחד במחול שבטי מהורהר ובלתי פוסק. ומעבר לזה, הוא פשוט איש נחמד וצנוע, ומוזיקאי מדהים. המלצתי הכנה אליכם ואליכן, אל תחמיצו חוויה, שהיא הרבה מעבר למוזיקה.

מוזיקה, מיתוסים, תנ"ך, אמונה, חיי יומיום, מה הדבר שהכי משפיע עליך באמנות שלך?

אני חושב שזה שילוב של כולם. כל אלה הם חלק מחיי, דברים טובים, רעים, ולכולם יש חלק בחיי ומה שאני עושה, אז כנראה שזה קצת מהכל.

האם אתה מנהל אורח חיים דתי?

לא. אני לא. אני מדבר עם אלוהים כל יום וכל רגע. ואני מנסה לחיות לפי רוחו וקולו, אבל זה קשר אישי וקרוב.

מהי אמונה ודת בשבילך , מה תפקידה בחייך, והאם אתה רואה אותה כעוגן בחייך.

אני לא ממש מתעניין בדת, אני מתעניין בעיקר באלוהים, ואני חושב שיש שוני בין שני הדברים… היחסים שלי איתו, והידע שלי לגבי איך הוא מרגיש לגבי, והאהבה והחמלה שיש לו כלפיי הם העוגן שלי כמובן, וזה דווקא מה שעוזר לי לא להיות דתי, להבין שכבר נסלח לי, ויש לי אפשרות לסלוח ולחמול כלפי אחרים, ואם זו דת, אז היא דבר טוב, אבל בדרך כלל מה שזה הוא, שבני אדם מנסים להתנהג טוב על ידי ייצור חוקים לעצמם, וכשהם מתנהגים לפיהם, הם גאים בעצמם, כאנשים רוחניים, לעומת אחרים. אני לא ממש מתעניין בארגונים וכו'…

הסרט הדוקומנטרי (המעולה), “Searching for the wrong eyed Jesus”, לוכד רוח אמיתית של איזור גיאוגרפי, פסיכולוגי, סוציולוגי ורוחני, של הדרום האמריקאי, ואולי הדרום בכל העולם, של איזור דמדומים שכזה, בו ייאוש וגאולה רוקדים רקוויאם נצחי. המוזיקה שלך מסתובבת באותם אזורים. האם אתה מרגיש את הדואליות הזו, ואת הקשר הזה לדרום?

החיים הם מאבק מתמשך, בשבילי, להיכנס אל עולם המנוחה והטוב שאלוהים סיפק לי, יותר מאשר להיות עסוק בלעבוד כדי לנסות לרצות אותו. הוא זה שעושה את הדברים הטובים והוא זה שבא אליי, יותר מאשר אני בא אליו, ואני מבין שככל שאני מכיר אותו, אני יודע יותר כמה אני זקוק לו, וכמה אני באמת "רע ואכזר". יש בתוכי רוח חופשית ,שהיא שמחה אך בתוך כלוב, של הגוף שלי, ששטוף בייאוש ואנוכיות, ויש מלחמה שהולכת בין העולמות האלה.

ואם ננסה למקד את זה אל תוך המציאות בסרט, של איזור שרוף וחרב, של נוף קשה ועצוב, איך אתה רואה את החיבור הזה?

צילמנו את הסרט הזה בלואיזיאנה, ליד העיר שממנה גם הגיע ג'רי לי לואיס, ליד המיסיסיפי, אזור מאוד עני, ללא עבודה, ללא חינוך, הדת מאוד גדולה ופופולרית, הרבה סוגים וזרמים של דתות וכנסיות. אנשים יפים וארץ יפה. איזור באמריקה שנדחק למטה על ידי גזענות וניצול, הרבה עצבות אצל האנשים הפשוטים.

מה שמחבר אותי למוזיקה שלך. מוזיקה אפלה מאוד, כשהמילים קוראות לישועה כל הזמן.

כן, אלו החיים עצמם. זו ההשתקפות שלהם. עצבות וסבל, ובאותו זמן שמחה ותקווה, אלו החיים עצמם, וככה אני רואה אותם גם סביבי.

למה אתה חושב שמקומות קשים, עניים, ושנדחקו יותר לשוליים, מתחברים יותר לדת?

אלוהים משתמש במצב שבו אתה נמצא כדי לקרב אותך אליו, גם אם אתה עשיר וגם אם אתה עני, הוא יגרום לך לראות אותו. אדם עני יכול להתקרב לדת גם מהסיבות הלא הנכונות, וכך גם איש עשיר. כי יש לו יותר מדי כסף וכשהוא תורם לכנסייה הוא מרגיש יותר טוב, אנשים עושים דברים שיגרמו להם להרגיש טוב יותר עם עצמם. זה לא משנה לדת אם אתה עשיר או עני. אני באמת לא מאמין בזה. אני מאמין רק באלוהים, שהוא קדוש, ואני מודה לו על כל מה שהוא עושה בשבילי.

מה הוא הדרום בשבילך?

וואו, איך אפשר להתחיל לענות על זה. זה המון דברים שונים. אלו החיים עצמם, וללא ספק זו גישה שלמה. זה גם סוג של גאווה, ובאותו זמן צניעות גדולה.

האם אתה רואה שוני מהותי בין החומרים של 16 Horsepower ו-Woven Hand?

יש שוני בעיקר בזה שזה היה לפני הרבה זמן (16 horsepower). המוזיקה המשיכה והתפתחה מאז ועד היום, השם השתנה. הסיבות שאני עושה את המוזיקה הם בעצם אותה דבר, אני מקווה שאני מתבגר ומשתפר ככל שעובר הזמן, אז זה בעצם דבר אחד שממשיך את השני.

בראיון שלך בעבר, אמרת של-"Story and pictures", השיר שלך, שזכה גם בארץ בשנת 2001 כשיר השנה של תכנית המוזיקה האלטרנטיבית החשובה בישראל ("הקצה"), יש בעיניך איכויות של סרט קטן וזה מה שהוא מרגיש לך. בלי לדעת את זה, ובלי קשר ישיר למילים של השיר עצמו פרט לשמו, כשהייתי סטודנט לקולנוע, עשיתי תרגיל בעריכה שהתבסס על השיר הזה, מתוך התחושה שהוא נתן לי ומהשמיעות הרבות שהקדשתי לו, והתרגיל הזה, שיצר את עצמו תוך כדי עשייה, עסק במלחמה פנימית של אדם שמנסה להגיע לאיזושהי גאולה פנימית דרך יצירה. אתה מרגיש שיש משהו נצחי, או סודי בשיר הזה?

לכל השירים יש משמעות מאוד אבסטרקטית במילים שלהם. קשה לומר שהשיר הוא על דבר אחד ספציפי, המון רעיונות ומחשבות שונות נכנסו לתוך השיר, כמו שאר השירים שלי, וכל אחד יכול לקבל ולפרש אותו בצורה שונה, גם לי השירים נשמעים ומובנים אחרת בתקופות שונות, וכל אחד יכול לפרש אותם איך שהוא יכול. אז קשה מאוד לומר על מה השיר מדבר. אני לא ממש חושב על השירים שלי כל כך הרבה, חוץ מאשר לכתוב אותם ולנגן אותם, אני לא ממש מנסה להבין מה המשמעות שלהם, אני רק נותן למה שיוצא ממני לצאת, ונותן לזה להיות.

האלמנטים הימי ביניימיים, ושל קאנטרי אפל וגותי, מאוד דומיננטיים ומיוחדים במוזיקה שלך. אתה מרגיש שהיה חיבור חזק יותר בזמנים עתיקים בין מוזיקה וגאולה של הנפש, או שזו פשוט השפה המוזיקלית שלך?

אני אישית, פשוט אוהב מאוד מוזיקה שהיא קרובה יותר אל האנשים, שבעיניי היא בבסיס, המוזיקה המסורתית של תרבויות שונות, וזה מה שאני הכי אוהב לשמוע. זה לא בהכרח יותר טוב ממוזיקה חדשה, זה פשוט מה שאני יותר אוהב. אני אוהב דברים ישנים, ואת הצליל של מלודיות פשוטות, את הכלים הישנים שאנשים כבר לא מנגנים עליהם…

אם מדברים על כלים עתיקים, אתה תביא איתך לישראל את ה-Manjo (כלי שמחבר בין מנדולינה ובנג'ו)?

כן.

האם יש לך השפעות אינדיאניות בחיים/ בעבר?

כן , זה משהו שגדלתי איתו, יש לי דם אינדיאני משני הצדדים, המשפחה שלי בעבר הייתה מיסיונרית בשבטי הצ'רוקי והצ'יפואווה, והם התערבו והתמזגו איתם, כך שזה היה חלק מחיי כשגדלתי. לראות אותם, לשמוע את המוזיקה, להכיר את האנשים הללו, זה יוצא במוזיקה שלי, אני מאוד אוהב את התרבות שלהם, את המקצבים השבטיים שלהם.

(למי שרוצה להבין מדוע בכלל שאלתי זאת, ועד כמה השילוב הזה מיוחד, כדאי להאזין לדבר הזה.) אם מדברים קצת על ההשפעות הללו, של אמריקה השונה, האם ראית את הסדרה האמריקאית "קרניבל"? אתה מזהה איזשהו חיבור בינה לבין המוזיקה שלך? זה נראה כאילו שזו הצגה חזותית של המוזיקה שלך.

כן, אנשים שאלו ודיברו איתי על זה בעבר. מין גותיות אמריקאית מוזרה, נוודות ג'יפסי אמריקאית כדרך חיים, ואני לגמרי מבין למה אנשים יחברו אותנו עם זה.

השיר "The Denver Grab", מתוך Low Estate, מזכיר לי מאוד את נירוונה ואת קורט קוביין. אתה מרגיש קשר כלשהו אליו?

אני אוהב את מה שהוא עשה, ואני מרגיש קשור אליו בעיקר כי שנינו בני אדם, ואני יכול להזדהות עם מה שעבר עליו. מעולם לא פגשתי אותו או ניגנתי איתו. למען האמת, אני הולך ממש תיכף לנגן בלואיזיאנה, עם להקה מאותה התקופה, Tool, במסגרת טור של שבוע, שאנחנו החימום שלהם.

ברוב ההופעות החיות שלך, אתה נראה ממש אקסטטי ובעולם אחר, כמעט כמו נביא או שאמאן, שמתקשר עם הקהל שלך, שמנסה להילחם בשדים או משהו כזה, ממש בצורה רוחנית, כאילו אתה מנסה להוציא משהו מתוכך החוצה.

אני לא ממש שאמאן, או מתקשר או מדריך מסוג כזה. אני פשוט מנסה לעשות את הכי טוב שלי במה שאני עושה. אני לא האיש הכי בטוח בעולם, ולא מרגיש כמו המוזיקאי הכי בטוח בעולם, או זמר, או בדרן, ומרגיש קצת לחץ על הבמה כשאני מופיע, אז אני משתמש באי הנוחות הזו לטובתי, ונכנס לתוך העולם של השירים, שלוקחים אותי לאן שהם רוצים ומתמסר להם ככל שהם מתמשכים, וחי בתוכם, ומנסה לחוות אותם כמו מישהו שצופה מהצד.

למה אתה תמיד יושב על הבמה ולא עומד?

בסיקסטין הורספאוואר ניגנתי על הבנדוניון, שהוא כלי כבד (וקשה מאוד לנגינה – מ.נ), וניגנתי בישיבה. מאז גם התרגלתי לנגן ככה עם השנים, גם כנראה כי אני לא מספיק בטוח בעצמי ונוח לי ככה, וגם הרגשתי מטופש לנגן ולעמוד, והעדפתי לשים את הדגש על המוזיקה יותר מאשר שמישהו קופץ על הבמה מפה לשם, ואני מרגיש שזה יותר רציני ונכון בשבילי ובשביל המוזיקה.

אתה משתמש הרבה מאוד בכיוונים שונים ולא סטנדרטיים בנגינה שלך. זה משהו שלמדת בצורה מסודרת, או התפתח לבד?

מעולם לא למדתי לנגן גיטרה, או כל כלי אחר, ומעולם לא למדתי את הדרך שבה צריך לנגן. אז הבנתי שאם אמצא כיוון פתוח יהיה לי קל יותר לשיר ולנגן באתו זמן, אז זה נוצר מכורח הנסיבות כנראה.

זה די מדהים, בהתחשב בכמות הכלים שאתה יודע לנגן עליהם, ומנגן כל כך טוב…

טוב, אני רק עושה את עצמי… (צוחק)

שאלות אחרונות, בקשר לישראל. אתה שמח, מתרגש להגיע לפה?

רצינו להגיע לפה כבר המון פעמים ואני שמח שזה סוף סוף יצא אחרי הרבה שנים. אני מאוד מתרגש לבוא, ההיסטוריה של המקום אומרת המון, לכל מי שמאמין. מתרגש לראות בעיקר את האנשים. הם מה שמעניין אותי. אני לא איש פוליטי ולא מעניינת אותי פוליטיקה. איכפת לי רק מאנשים, והם מה שחשוב, ולכל מקום שאני הולך, אני שמח להגיע, כי יש אנשים חדשים.

זה מאוד משמח לשמוע, כי בטח שמעת על כל השיחות והחרם על ישראל וכו'…

כן, לדעתי, בגדול, בערך כל מדינה בעולם צריכה להיות מוחרמת, וכל ממשלה בעולם מושחתת. כל ממשלה מתייחסת לאנשים שלה בצורה נוראית. ולהשאיר בחוץ את האנשים הפשוטים, של מדינה אחת, שבסך הכל רוצה להגן על עצמה, אני ממש לא בעניין של זה, ואם רוצים אותנו שנבוא לנגן, אנחנו באים.

[ותודה ענקית לאסף רחמני וכרמי וורטמן שדאגו שהדבר הזה יקרה. ולגיאחה הכל יכול על הפלטפורמה.]


(תמונה: Kasper, CC)

מה צריך לעשות כדי לזכות בכרטיסים?
השאירו תגובה. זה כל מה שנדרש מכם. (אם תרצו להיות יצירתיים, ספרו גם איזה אלבום גורם לכם לחשוב "יש אלוהים, והוא נכח באולפן כשהקליטו את זה!"). הקפידו להשאיר את כתובת המייל שלכם בשדה המתאים (אל תדאגו, היא לא חשופה לאיש מלבדי), והזוכים, שייבחרו אקראית, יקבלו במייל הודעה. איזה כיף לקבל מתנות! תודה לאסף!
שימו לב: ההגרלה תהיה פתוחה עד יום שישי!

נ.ב. אל תגלו לאף אחד, אבל אורי זר אביב מחלק גם הוא כרטיסים להופעה! שוב!

132 תגובות על “כרטיסים במתנה: Woven Hand (+ראיון מיוחד!)”

 1. מצטער, אין אלוהים.
  אבל היי, אולי יש כרטיסים

 2. שיר הגיב:

  הו כן, בהחלט: תודה על הבאתו לארץ, ועל הראיון!

  באיזה אלבום אלוהים נכח באולפן? באיזה אלבום לא. אבל לאחר קריאת 33 ושליש על ג'נטלמן של הוויגז האפגניים – שם. רק לחשוב על כך ששישה שירים עשו את דרכם as is לאלבום מלילה אחד, עם כל האמוציות והנרקוטיקה, זה כבר סוג של נס.

 3. AmiRach הגיב:

  הלוואי!

 4. ערן מחלו הגיב:

  אם יש אלוהים, הוא נכח בהמון אלבומים.
  למשל ב Think Tank של בלר

 5. מיכל הגיב:

  איזה איש…
  ואיזה ראיון מעולה ומרגש
  (שלא לדבר על המוזיקה, כן?)

  4 תמונות שצילמתי בהופעה בפראג לפני חודש…
  http://michalshanny.myphotoalbum.com/view_album.php?set_albumName=album135

 6. רן הגיב:

  (כבר יש לי כרטיס)

  תודה על הראיון.
  מישהו צריך לתת לו דיסק של גבריאל בלחסן..

 7. יוליה הגיב:

  Selling England by the Pound. ללא ספק.

 8. גיד הגיב:

  האלוהים שלי עייף…

 9. ג'ונסי הגיב:

  נשמע שצפויה לנו הופעה מרגשת.

 10. רעות הגיב:

  בא לי לזכות…

 11. רכבת הרים הגיב:

  רוצה

 12. shez הגיב:

  no aloha, yes kartis

 13. נטלילה הגיב:

  לא נראה לי שתגובתי התקבלה, אז הנה היא שוב:
  אשמח לכרטיסים להופעה בירושלים!
  והשיר למעלה מדהים!
  והדיסקים האלוהיים הם ללא כל ספק Dark Side of the Moon ו-Wish you were here של פינק פלויד. גם אם זו הפעם ה-52304209188184901 שהאמת הזאת מצויינת. היא נכונה היום כפי שהייתה תמיד.
  🙂

 14. atar הגיב:

  איזה יופי. מתן, תבוא כל יום.

 15. ליאור הגיב:

  אני אתאיסט, גם כשזה נוגע לאלבומים ממש טובים. אבל עדין אשמח לכרטיסים!

 16. נדב הגיב:

  יש אלוהים והוא נכח אצל אמילי היינס!

 17. נו באמת, יש לא מעט כאלו.
  אבל אם אלוהים ירד לבקר בשנים האחרונות באיזה אולפן, זה בטח היה לאלבום הזה של פורטיסהד.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Third_%28Portishead_album%29

 18. ניר מוניטה הגיב:

  בהחלט אלוהים נכח כשנכתב והוקלט
  under the pink by tori amos

 19. במבינה הגיב:

  sigur ros – TAKK

 20. רועי הגיב:

  Neutral Milk Hotel-In the Aeroplane over the Sea

 21. ארז הגיב:

  אפשר לומר שהייתה לי את ההרגשה הזו של "יש אלוהים" (ברמה המטופירת בלבד, כן?) באלבום של גריזלי בר משנה שעברה, אך באופן ספציפי יותר בשיר השביעי באלבום הזה – ready, able שמהווה פיסגה מוזיקלית מפעימה שגם שנה אחרי קשה לי להאמין שהצליחו להקליט קטע כזה.

 22. ע. הגיב:

  אני בעד

 23. מיכאל הגיב:

  אולי הפעם אני אזכה?
  אולי אולי אולי…?

 24. גילי ש הגיב:

  Elbow- The Seldom Seen Kid

  כאילו שהוא היה מוכן להפסיד רגע מגניב אימים כמו הדואט של גאי גארווי עם ריצ'רד הולי או לצחוק משירי זימה דתיים כAudience with the pope המושרים בקול המלאך השיכור של גארווי- Altar boy בעברו שעדיין אוהב לשיר בכנסיות מפעם לפעם http://www.youtube.com/watch?v=kdwt-x2fQ4g

  ואישית, אם הייתי ישות שמימית חסרת מעש הייתי שמחה להתגלם לדמות אלוהים ולו רק כדי להאזין למוזיקה כה מופלאה (;

 25. הילה הגיב:

  תכל'ס עכשיו, אלוהים היה בהופעה של ארית'ה פרנקלין בפילמור

 26. אסף הגיב:

  sigur ros
  כל האלבומים!

 27. נועם הגיב:

  automatic for the people

  אם אלוהים לא הפיק אותו אני לא יודע מי כן

 28. עדי הגיב:

  אין אלוהים.
  אבל בטוח מישהו ישב על קצה מיטתו של ג'וני קאש בכל אחד מהתקליטים מסדרת american.
  או לפחות ב ain't no grave

 29. סער גיספן הגיב:

  ריאיון מקסים,
  לא יודע מה עם אלבום, אבל Dirty Blue בהחלט מקבל אצלי ציון שמיימי!

 30. אורלי נ. הגיב:

  אני לא כותבת כדי לזכות בכרטיס, אני לא אהיה בארץ. כיף לי ,אבל זה גם עצוב מאד. אני ממש מקווה שכל מי שיכול לעשות את זה וללכת להופעה יהיה שם במקומי, זו הולכת להיות אחת ההופעות המרגשות והמהפנטות ביותר. כתבה נהדרת, עמוקה ומרתקת, כל הכבוד מתן שהצלחת להוציא ממנו כל כך הרבה ולייצר שיחה אישית וכנה. אני למדתי כמה וכמה דברים חדשים על הבחור הזה שאני כל כך אוהבת כבר די הרבה זמן. חבל לי מאד שלא אהיה בהופעה. אני מקווה שזו תהיה תחילתה של ידידות מופלאה ושהוא גם ישוב לכאן בעוד שנה שנתיים. בהקדם.

 31. גל הגיב:

  רוצה….רוצה מאד !!

 32. דורצח הגיב:

  אני חושב שמבחינתי זה פחות לגלות אלבום "איכותי" במיוחד, ויותר לגלות אלבום בדיוק כשאתה באמת צריך אותו. את מסמרים ונוצות של מיכה שטרית, למשל, גיליתי בתקופה כזאת. כנ"ל לגבי אלבום המצעדים של בבליקי, ועוד הרבה הרבה.

 33. אורלי נ. הגיב:

  ובלי קשר, כמעט כל אלבום של רדיוהד. ושל מארק לנגן. ושל אליס אין צ'יינס. ושל טול.
  האלוהים קיים ומתקיים במוסיקאים עצמם ולכן זה לא האולפן (שמיקומו בד"כ משתנה מהקלטה להקלטה) ולא האלבום (שונה בכל פעם) , זה תמיד האומן והלהקה שאלוהים מתקיים בתוכם. ועובר אליך שוב ושוב ושוב ושוב בכל פעם שאתה שומע משהו שלהם. אולי אלוהים הוא ההגדרה של איך שמוסיקה גורמת לנו להרגיש?

 34. פלורלונה הגיב:

  אין אלוהים. אבל אם היה אחד הוא בטח היה אחראי לכל דבר של לאנגן.

 35. רונרון עכברון הגיב:

  אני אני אני!

 36. NineLives99 הגיב:

  אילינוי של סופיאן סטיבנס… כי האלבום הזה הוא פשוט כל כך דתי D:
  אבל עכשיו באמת.. הוא אלבום עוצמתי כל כך. יש רגעים שפשוט גורמים להתעלות נפשית.

 37. לי הגיב:

  בתוך כל הבוץ הזה של תקופת הבחינות..

 38. nakamir הגיב:

  באלבום secret south. אין לי ספק שהוא ישב לדיוויד יוג'ין אדוארדס על הווריד וייסר אותו לא מעט.

  הלוואי שהפעם אזכה.

 39. ג'ונסי הגיב:

  מצטרף לנינה בנוגע לאלינוי של סופיאן.
  מאט אליוט תמיד מתחבר אצלי למשהו אלוהי, סוג של קינה דתית של צער ואומללות , במיוחד בדרינקינג סונגס שלו.

 40. שירה הגיב:

  נו בחייך.
  איזה אלוהים ואיזה בטיח.
  הוא לא קיים, ולגבי אלבומים נפלאים צריך להודות שזה מעשי ידיהם של היוצרים בלבד ושידו של אלוהים לא הייתה בדבר.

 41. טאשה הגיב:

  כל הכבוד שהוא בא לארץ 🙂 רק על זה מגיע לו עצמו כרטיס מתנה חח
  הקול שלו גורם לי לפרפרים בבטן

 42. מיה הגיב:

  מאחורי כל אלוהים עומדת אישה האחראית על כל יצירת מופת ביקום

 43. דניאלה הגיב:

  תודה על הראיון!
  ולגבי האלוהים – לא ברור אם יש או אין, אבל מוסיקה אלוהית יש בשפע!

 44. פלונטר הגיב:

  גמנירוצה

 45. יוסי הגיב:

  אחרי שזכיתי ב- 2 ביטולים, אני מפחד שאם ארכוש כרטיס הוא יבטל. בל נשכח שגם דבנדרה הכריז שהוא מגיע…אשמח לזכות בכרטיס.

 46. Moshe הגיב:

  John Coltrane-A love supreme

 47. גיא הגיב:

  אשמח לקבל כרטיס.. אחלה ראיון!

 48. חציל הגיב:

  אני לא בטוח לגבי אלוהים אבל ב"העבד" של שלום גד חסד נסתר היה מגיע כל יום לאולפן. עם ארמת אפקטים ארוכה.

 49. יפעת הגיב:

  יותר מאשמח לקבל כרטיס 🙂

 50. יעל הגיב:

  כל אלבום של מארק לנגן. לגמרי.
  ואין ספק שבמהלך הקלטת השיר revival של הסולסייברס.

 51. עידו הגיב:

  כרטיס?

 52. drorko הגיב:

  רוצה רוצה רוצה

 53. עודד הגיב:

  לא ממש אלבום, אבל כשפורקיופיין טרי הקליטו את colapse the light into earth, מהאלבום in absentia, אלוהים היה שם

 54. נועה הגיב:

  אלוהים הוא לא בתוך אלבום כלשהו, כל האלבומים הם באלוהים…

 55. ג'יימס הגיב:

  אין לי מושג מי זה, אבל אשמח לכרטיס

 56. אביעד הגיב:

  בno more shall we part של ניק קייב יש שיר בשם 'god is in the house'. לא במקרה…

 57. נועה הגיב:

  yoshimi battles the pink robots/ flaming lips
  לא יודעת אם יד אלוהים היתה בעניין, אבל בטוח קרה שם משהו על טבעי..

 58. שמוליק כץ הגיב:

  לא מכיר את התצורה הזו של ההרכב.
  מכיר אותו.
  שמעתי פה למעלה את story וכו' ונזכרתי ב-16 horse power, אני לא איש מאמין, מאמין במוזיקה, והכל פתאום נפתח לי בבת אחת. החזה המתלא.
  נשענתי אחורה.

  אני רוצה להיות שם ב-3 ביולי.

 59. Elad הגיב:

  איזה כיף שהוא מגיע. והאלבום החדש פשוט מעולה.

 60. גל הגיב:

  חושקת נפשי בכרטיס, אבל אני מתקשה להחליט לגבי האלבום.

 61. תומר הגיב:

  מוזיקאי מאוד מעניין ואחד הרדנקים המוזרים.

 62. עידו הגיב:

  בהחלט קשה להחליט על אלבום יחיד..
  אבל כרטיס יכול להיות אחלה.

 63. משביתת השמחות הגיב:

  אם כבר אלוהים – אפשר לדבר על האלבומים המביכים? אלו שבהם אלוהים שבת? אלו שבהם אלוהים שם שלט "פקח אני פורק" ולא חזר עד שסיימו את המיקסים ועיצוב העטיפה? אפשר לדבר על כך שתקופת היובש הזו עלולה לייצר אסונות יצירתיים מסוג שטרם נראה באיזור?? טוב, נו.. מרירות… אולי כרטיס לירושלים ממש יעזור…

 64. sister swamp הגיב:

  אלוהים אוהב סלייד-גיטר

 65. אורי הגיב:

  יאללה שווה לנסות..
  זמר ענק ומרתק.
  Sackcloth 'n' Ashes של "16 כוחותסוס" הוא אלבום מופת אשר ממנו אני מכיר את הבחור.
  אלוהים נכח בחדר בו שמעתי אותו בפעם הראשונה.

  רק שלא יבטל ברגע האחרון..

 66. יותם הגיב:

  תודה.

 67. aws-1 הגיב:

  Sackloth & Ashes, ה-יצירת מופת של די"א.

 68. ניר הגיב:

  חד משמעית אין אלוהים וזה מאוד פשוט להוכיח את זה. מעולם לא זכיתי בכרטיס חינם בעונג.

 69. כל אלבום שאי פעם חדר לי ללב וגרם לי להתעלות רגשית…
  ויש כל כך הרבה כאלה…

 70. בנג'י הגיב:

  אני לא מכיר את הלהקה
  אבל השיר למעלה פשוט מצוין!

  אני מרגיש שדיסקים עם נגיעה אלוהית עבורי הם בד"כ אינסטרומנטאליים, סיגר רוס כאלה

  סוף סוף כרטיסים גם בירושלים!

 71. ברק הגיב:

  דווקא האלבום הראשון של ריטה הפך אותי לאתאיסט…

 72. גיל הגיב:

  אשמח לזכות בכרטיס.
  ולגבי אלוהים, בטוח הציץ לרגע בהקלטות של ניק קייב (ב"בלדות רצח" למשל).

 73. איה הגיב:

  אי אפשר שלא לשמוח על המאורע המרגש הזה
  וגם לא להתרגש מהמופעים המחממים המעולים:
  רועי ריק ועידן רבינוביץ' מהקולקטיב (כמה נפלא שכולם התאחדו בארץ הקודש. סוף סוף!).
  ויהוא ירון המעולה.
  נהדר נהדר!

 74. דימה הגיב:

  Jeff Buckley-Grace…
  אבל מסתבר שגם השטן קיים… והתביעה את ג'ף המסקן אחרי אלבום בכורה מושלם אחד

 75. אייל הגיב:

  ge'me ge'me ge'me

 76. גל בזל הגיב:

  קשה לי להחליט אם הוא נכח או לא נכח ב"עזרה בדרך" של נעם רותם אבל
  אם יש אלוהים בטוח שהיתה לו יד בעניין.

 77. קסטה הגיב:

  אלוהים אמרה לי שהיא אוהבת אתאיסטים

 78. יעל הגיב:

  תגובה.

  כן, אני תמציתית היום.

 79. עודד הגיב:

  משאיר תגובה כי כרטיס יהיה מכניס.
  אלוהים היה עם…

 80. fireshine הגיב:

  יש המון אלבומים מושלמים, נראה לי שאלוהים היתה מעורבת בכולם.
  בואו ניקח את "און דה ביץ'" של ניל יאנג בתור דוגמה (יופי, עכשיו זה נראה כמו "על הכלבה").
  כרטיס!!!!

 81. רועי צור הגיב:

  ישששששששששש!!!
  אלוהים נכח ללא ספק בהקלטת האלבום של gandalf
  כרטיס?

 82. שרון רז הגיב:

  רוברט וואייט – רוק בוטום.

  כי אין אלוהים כשוואייט קפץ שתוי מקומה שנייה ונהייה נכה לכל החיים, ולמרות שאין אז יש, יש אלוהים, כי וואייט עשה תקליט עצום כזה אחר כך, בעקבות התאונה הקשה.

 83. אביב נוימן הגיב:

  מוזיקאי כלבבי. אשמח מאוד להיות שם.

 84. eden הגיב:

  קודם כל, התרגשות אטומית!
  לא האמנתי שהם יגיעו לפה…….
  לא יכולה לחשוב כרגע על אלבום ספציפי…
  חייבת לתת גם כן קרדיט לתוכנית "הקצה" שבזכותה הכרתי אותם 🙂

 85. צחי בי הגיב:

  אלוהים נמצא בפרטים הקטנים. שרק ינגנו את Seen what i saw ואני בהתעלות חילונית…

 86. Z הגיב:

  יש אלוהים? אין אלוהים? יש מוזיקה אלוהית?
  (לא, לא ו – כן).

  Ataxia – Automatic Writing
  בעיקר Dust.

 87. פסחזון הגיב:

  "אין אתאיסטים בשוחות"

  הדבר היחידי שעולה לי שאני חושב על אלוהים. (ותודה למילכוד 22)

 88. ברכה הגיב:

  כרטיסים! כן! כרטיסים!

 89. ziv הגיב:

  אני מאוד רוצה כרטיס, אלוהים? לא תודה

 90. קצוות מפוצלים הגיב:

  האם זו תהיה ההופעה החו"לית הראשונה שלי השנה?

 91. אלוהים הגיב:

  חבר'ה אני לא יודע על מה אתם מדברים. לא נכחתי באף אחד מהאלבומים שהזכרתם.
  מה שכן, לקחתי חלק במיתוג החדש של נינט.

 92. אורית הגיב:

  ראיון מרתק וכייף לשמוע את דעתו על מה שקורה בארץ ובעולם.
  ברוך הבא!!

 93. כרמל הגיב:

  CLOSE TO PARADISE של פטריק ווטסון. ויש גם את הסולסייברס עם האלבום הקודם

 94. Jijimiji הגיב:

  אני חושב שאם יש אלוהים, הוא בטוח הלך לראות את האנפלאגד של אליס אין צ'יינס.
  אני הייתי הולך. מצד שני, אני לא אלוהים.

  אגב, אם הייתי אלוהים (ואני לא, נשבע לכם) הייתי הולך להקלטות של בליינד פיית'. אין יותר טוב מזה. טוב, אולי פרל ג'ם הראשון, אבל לא בטוח.

 95. erez הגיב:

  The White Album כמובן…

  מעונין בכרטיס !!

  תודה

 96. יואב הגיב:

  רוצה רוצה רוצה כרטיס.

 97. גל הגיב:

  מסכימה איתו לגבי החרם. כל העניין הוא צביעות אחת גדולה. כולם צדקנים.

 98. עילית הגיב:

  me too

 99. אספאייל הגיב:

  כל ייחוס אלוהי למוזיקה עושה עוול – או למוזיקה, או לאלוהים. תלוי במה את מאמינים.
  אפשר כרטיסים – בבקצ'ה?

 100. אלון הגיב:

  אלוהים נהג לקפוץ להקלטות של הביטלס כמעט בכל האלבומים, אולי היה שם חומר טוב או משהו. אח"כ החליף אותם בפינק פלויד ויותר מאוחר רדיוהד (כנראה שהוא אנגלופיל), קפץ לביקור בארץ אצל תמוז ב"סוף עונת התפוזים" ורוקפור ב"איש שראה הכל" ולכמה אלבומים של אהוד בנאי למרות שעבר הפסיק לבקר אצלו כי הוא לא ממש אוהב דתיים. מה לעשות.

 101. ינשוף הגיב:

  הדרום בשבילי הוא דויד פרץ.

 102. מאנקי הגיב:

  בכל אלבום של ג'ון פרושיאנטה

 103. מממ הגיב:

  ממש רוצה כרטיסים 🙂
  אלוהים היה לרגעים מסוימים עם ג'ניס ג'ופלין

 104. דקל הגיב:

  אם יש אלוהים, אז אני משוכנע שהוא ביקר בshame של הרכב בשם Brad
  אה…וגם ב bloodsugarsexmagic של הפפרס.

 105. אסף הגיב:

  ommadawn

  למייק אולדפילד

 106. המברכת באקראי הגיב:

  קודם נגיב, אח"כ נקרא, אח"כ נאזין, ואולי בסוף נחשוב על נוכחות אלוהית.

 107. איתמר הגיב:

  כרטיסים מוזלים למי שמעוניין 0546245322 להופעה בירושלים 130 שח!

 108. אלוהים ודאי קפצה לביקור כשרות דולורס וייס הקליטה את האלבום הראשון שלה.

  אלוהים באה לקחת שאכטה גם כשג'ון פרושיאנטה הקליט את "הרצון למות"

  אלוהים צחקה כשישבה במרתף עם בוב דילן ודה בנד, ואז בכתה, ואז שינתה את שמה ל"בסי סמית'".

 109. אריאל הגיב:

  התגשמות של חלום ואם גם ייפלו עלי כרטיסים חינם….

 110. תום הגיב:

  The Magnetic Fields
  69 Love Songs
  הו… שחוק, דמע ושירים נשגבים.

  תודה. 🙂

 111. מייק קאקי הגיב:

  Folklore

  של 16 horsepower.

  תמיד חוזר אליו.

 112. שחר הגיב:

  Please, Please, Please, Let Me Get What I Want this time…

 113. יונתן הגיב:

  ניל קאנון מהדיויין קומדי גורם לי לחשוב שיש אלוהים מדי פעם.
  אבל אם אני אזכה, גיאחה יהיה הנביא שלי!

 114. כן הגיב:

  אפשר עט?

 115. ניר הגיב:

  לא יודע לגבי האלוהים הזה שלכם..
  הכי קרוב שהגעתי אליו היה כשגיליתי את רדיוהד בנעוריי..

 116. שי הגיב:

  Glassworks של פיליפ גלאס.

 117. עמרני הגיב:

  מוזיקה מדהימה, למרות שמעולם לא שמעתי.

  תביא כרטיס.

 118. נון הגיב:

  אלוהי הכרטיסים..

 119. תמר הגיב:

  היי כרטיס בוא

 120. תמר הגיב:

  kartis/ cartis

 121. יובל הגיב:

  אני לא רוצה לתת לאלוהים קרדיט על מעשה אדם.
  היא או הוא או הם טוען בכלל שכל הרע שאני עושים הוא בחירתנו בלבד. כך גם הטוב.
  לכן, כל המוזיקה הזו שאני כל כך אוהב ויש כל כך הרבה, היא אשמתם של הבריות.
  אם כבר בברי עסקינן, אז זה לא היה אלוהים אלא ג'וני שועלי שהיה באולפן יחד עם הקומודור שלו ועשה את סימנים של חולשה מה שהוא.
  אני דיי בטוח שזו היתה הקנאה בין ג'ון לפול שעשתה 90% מהמוזיקה של הביטלס. במיוחד המאוחרת.
  ואם כבר בביטלס עסקינן, אז המוזיקה הכי טובה של הסטונס נעשתה בקרב להקות עם האחרונים (אני חושב שכל מה שעקב את התקופה הזו זה סתם השלמת הכנסה של מיק)
  הסמים והמשטרה דחקו את מוריסון לפריז להקליט את אמריקן פרייר שהדורס הוסיפו לו אח"כ סאונד.
  שבב הסיליקון ואיסנפור סינים חרוצים אחראים לשיטפון המוזיקה הטובה של העשור האחרון (ולשיטפון של הקקה, אבל זה לא הנושא).

  קיצור, תנו לנו, לבני האדם, קצת קרדיט.
  סליחה מתן, אני יודע שאתם אנשי הדרום מחפשים משמעויות. אבל בירושלים אנחנו יודעים שאין כאלו.
  ולסיים בציטוט "המדבר הוא אלוהים ללא אנשים".

 122. תם הגיב:

  כלמיני אנשים אמרו דברים בגנות יצירות בהשפעה אלוקית, ואני בטח שלא רוצה לייחס לכל מיני אבקות לבנות וכדורים מחייכים תכונות אלוהיות, ולכן אאלץ להשאיר סתם תגובה בתקווה שאזכה.

 123. מצטרפת לכמה אחרים פה – אילינוי של סופיאן סטבנז
  ושדה כלשהי בטח נכחה בהקלטת -hissing fauna are you the destroyer של עוף מונטריאול.

 124. עידן הגיב:

  אוקיי. קודם כל אם אזכה- לראשונה- בכרטיס חינם, מקווה שזה יהיה להופעה בת"א.

  מה שחשוב זה לא אם היתה "נוכחות אלוהית" ביצירת יצירות מוסיקליות (או אחרות) מסוימות, אלא החווייה הרגשית והנפשית שאותה יצירה מביאה את המאזין אליה.
  Sackcloth 'N' Ashes של Horsepower 16 היא יצירה שלפחות לפרקים מביאה להתרוממות רוח. גם רוברט וויאט שהוזכר איפשהו כאן עושה לי את זה , ועוד רבים וטובים.

 125. עופר הגיב:

  מעניין, מעניין, מעניין האיש הזה, והמוזיקה שלו היא אחלה אחלה אחלה.
  אין ספק, שרוח אלוהים שרתה על ג'ימי הנדריקס כשהוא כתב את axis bold as love

 126. דפנה הגיב:

  יש אלוהים, והוא נמצא בשישי בבוקר ובעזרת השם חיביא לי כרטיסים להופעה:).

 127. איליה הגיב:

  מתאים לי כרטיס.

 128. רותם הגיב:

  Bavarian fruit cake \ Hope Sandoval

  oh yes!