18 באוגוסט 2008

a Breeders mixtape

Kim Deal makes me wet. יש לי חולצה שזה כתוב עליה. למעשה, יש סיכוי די רציני שאם תיכנסו לזאפה ביום חמישי תראו אותי לובש אותה, אם לא אהיה נבוך מדי לבוא איתה. אבל קים דיל, מה לעשות, עושה לי את זה בצורות מטורפות. אני לא מוצא אותה סקסית במיוחד כבן אדם, אבל אלף אלפי עזאזלים ברגע שהיא לוקחת ביד את הבאס או הגיטרה ומתחילה להלביש את שירי הפופ המושלמים שלה בבגדים הקרועים שלהם אני מוכן ללקק לה טיפות בירה לא אלכוהולית מהמגפיים ולשבור את הגב בסחיבת המגברים שלה כל חיי.
כל זה קורה בדרך כלל תוך שתיים וחצי דקות, שזה בערך הזמן הממוצע לשיר של הברידרז.

אתם מבינים, הפיקסיז הם אלופי העולם. אין בכלל ספק בזה, בלי הפיקסיז העולם המוזיקלי שלי, ובטח גם של רבים מכם, היה טיפה פחות צבעוני ומעניין ושרוט. אבל זה מובן מאליו שהפיקסיז הם אלופי עולם, הם כמו מכבי תל אביב, והברידרז היא הקבוצה הטובה-לא-פחות שתמיד תעמוד בצילה ותמיד, אבל תמיד יהיה כיף יותר לעודד אותה ולדחוף אותה קדימה. במילים אחרות ומכיוון אחר (זהירות, רפרנס גיקי!) דיל היא הרוזלינד פרנקלין לג'יימס ווטסון של פרנק בלאק. היא תמיד עמדה בצל. רק שפרנקלין מתה בגיל 37 ודיל מראה למר פרנסיס כבר עשור וחצי בדיוק מאיפה משתין רוקר מזדקן. בעוד הוא מדשדש כבר שנים עם קריירת הסולו שלו, הברידרז רק הולכות ונוסקות. (אני מרשה לעצמי להתייחס לברידרז בלשון נקבה, כי הציר המרכזי של הברידרז תמיד היה קים דיל ובנות נוספות: ג'וזפין וויגז וטניה דונלי בהתחלה, ותאומתה קלי דיל עד ימינו. הבחורים תמיד די שוליים בעניין הזה).

ביום חמישי יתגשם חלום רטוב שלי, והוא לראות בהופעה חיה את דיל ולהקתה (בהחלט אחת מחמש הלהקות האהובות עליי בניינטיז, ואחת שתדורג די גבוה גם במצעד כל הזמנים שלי). לקראת ההופעה, וכחלק ממיני-מסורת שתמשיך עם ההופעות של לואו ואולי גם גאטר טווינז, הנה אוסף מקדים לכל מי שמגיע, מתלבט או בכלל לא מתעניין. הבחירות הן אישיות, ואוספות בעיקר את השירים החביבים עליי. הסדר שלהם הוא מעין סט-ליסט חלומות בעיניי להופעה של הברידרז. למרבה השמחה, בגלל שהשירים של הברידרז כה קצרים, אפשר בקלות לכלול 19 כאלה בפחות משעה. אנג'וי.


הורידו בקובץ Zip אחד ומיוחד – הקליקו על התמונה

[עדכון: ספיישל הברידרז בקול הקמפוס עלה להאזנה ולהורדה, בסוף הפוסט הזה]

Motherhood means mental freeze – a Breeders mixtape

01. Huffer
השיר שסוגר את Title TK, אלבום הקאמבק הנהדר ב-2002, הוא גם שיר פתיחה מעולה, במיוחד להופעות. אני אוהב שדיל מגלגלת הברות סתם ככה, אני אוהב את הקול השני של קלי.
Title TK, 2002

02. No aloha
אחד השירים שנכנסו לי מתחת לעור כשהכרתי את Last splash, האלבום השני והמצליח ביותר של הברידרז, שהביא להם פלטינה והמוני מעריצים (ובצדק, זה אלבום מעולה). רק המשפט הזה, "No bye, no aloha" הוא כל כך דילי: בודד אבל משעשע. כותרת האוסף מגיעה גם היא מהשיר הזה. הטאצ' הספרדי ב-"Regalame esta noche" בדיסק החדש הזכיר לי מאוד את הפתיחה לשיר הזה.
Last splash, 1993

03. Little fury
שני הקטעים הראשונים כל כך קצרים, שכשמגיעים פתאום לשיר בן שלוש דקות שלמות (ושבע שניות!) הוא נראה כמו אפוס בקטלוג של הברידרז. שיר הפתיחה (והנושא, במובן מסוים) של Title TK הוא גם שיר סיום מצוין, בדיוק כמו "Huffer". מעגלי משהו.
Title TK, 2002

04. Do you love me now?
התחממנו? יופי, עכשיו אפשר לדבר לעניין. קלאסיקה, ואחד מעמודי התווך של הברידרז בכלל ושל Last splash בפרט. הצעדים הכבדים והאיטיים, השאלה המהוססת, אחד הטקסטים הקוהרנטיים-לחלוטין היחידים של דיל, הגיטרה שעולה בעדינות בשורת הפזמון, צביטת-הפעמון בין השורות "Does love ever end when two hearts torn away?", המילים הפשוטות, כמו שאלות של ילד. כל אלה הופכים את השיר הזה לשובר לב בעיניי, וזה עניין שמפתיע הרבה אנשים שבשבילם הברידרז הם לא יותר מ-"Cannonball". שהן יודעות לרגש באמת. לשיר הזה, אגב, יש עוד ביצוע מה-Safari EP שיצא שנה קודם לכן, ופעמים רבות קשה לי להחליט איזה ביצוע אני אוהב יותר.
Last splash, 1993

05 Happiness is a warm gun
כל מי שפשפש קצת ברשת או סתם הצטייד בהיגיון בריא יודע ש-"Gigantic", השיר הדילי ביותר של הפיקסיז ואחד המשובחים שבהם, הוא שיר על פול, בחור שמצויד בנתונים אנטומיים גיגנטיים וה-"big, big love" שהוא נותן. האגדה הרווחת היא שגם השיר הזה נכתב על ידי ג'ון לנון על הנושא החביב על שניהם: זין. "פין הוא אקדח חם", מתחכם לנון חובב משחקי המילים, ודיל לוקחת את הגיטרה ליד ומזכירה לו שהיא זאת שמזיינת כאן.
Pod, 1990 [שימו לב שהשירים מ-Pod חלשים יותר בווליום. כך זה במקור]

06. Oh!
או! מה יש עוד לומר על שם כה מבריק לשיר? אולי זה הרגע להזכיר כמה מכריעה בעיניי תרומתו של סטיב אלביני לאלבום הזה עם הסאונד הרזה שלו והקלטת התופים החיה והחדה. אני אוהב איך הקול של דיל נשבר ב-1:53, אני אוהב את הכינור הזה שבא במפתיע.
Pod, 1990

07. Fortunately gone
מה לעשות? לפעמים לא צריך דיסטורשן בשיר פופ נפלא ושטוף שמש.
Pod, 1990

08. Walk it off
האלבום החדש, Mountain battles, סוטה די רחוק ממה שציפינו לשמוע מהברידרז. לא לרעה בהכרח, אבל הוא שונה – רווי השפעות לטיניות וטורקיות וגרמניות ומפוזר או מבולגן, בעיקר "ניסיוני" ונטול הבסיס הפופי המוצק של רוב התוצרת ממפעלות האחיות דיל. מצד שני, השיר הזה נשמע בהחלט כאילו הוקלט ב-1994.
Mountain battles, 2008

09. So sad about us
ב-1992, בין האלבום הראשון לשני, הוציאו הברידרז EP קטן עם ארבעה שירים בלבד וזה הטוב מביניהם. תקשיבו איך הפתיחה מזכירה את הפיקסיז, בעצם תקשיבו איך כל השיר הזה מזכיר את הפיקסיז. [והנה הגיעה מיכל ישראלי כפרה עליה, וסיפרה לי שזה בכלל קאבר ל-The Who. קטע!]
Safari, 1992

10 The Amps – I am decided
ב-1995, אחרי הצלחת לאסט ספלאש ואחרי פירוק הפיקסיז, אושפזה קלי דיל בגמילה מהירואין. קים הקימה פרויקט צד לברידרז, שהיו פרויקט צד בפני עצמו במובן מסוים, והוציאה אלבום אחד אדיר בשם Pacer. חפשו אותו, הוא שווה את המאמץ.
Pacer, 1995

11 Driving on 9
שוב הכינור הזה? שוב שיר נסיעה שטוף שמש? מה פה קורה פה, חשבנו שהברידרז נותנות בראש! נכון, אבל בין המכות צריך גם ליטופים נעימים וחיוכים כובשים.
Last splash, 1993

12 Divine hammer
קודם Gigantic ועכשיו "I'm just looking for one divine hammer, I'd bang it all day". מה אפשר לומר? הבחורה אוהבת להזדיין. אפשר רק להעריך את זה.
Last splash, 1993

13 SOS
כל כך קשה לבחור איזה שירים לא להכניס מ-Last splash, שם כל שיר הוא פנינה (איך, איך ויתרתי על "Roi", על "I just wanna get along", על "Flipside"?). לשיר הזה שמור בלבי פינה חמה כי הוא נשמע כמו הגירסה של הברידרז לשיר פתיחה חלופי לבאפי קוטלת הערפדים (מיינד יו: הברידרז ביצעו את שיר הפתיחה המקורי בהופעות ובפסקול הסדרה, ואף הופיעו בה), וגם כי הוא סומפל לאחד מאהובי נעוריי, השיר "Firestarter" של פרודיג'י.
Last splash, 1993

14 Iris
עוד אחת מפסגות Pod הענקיות, אלביני לא מרחם על עור התוף, ופתאום אנחנו קולטים שדיל דווקא צועקת די מעט בקטלוג של הברידרז.
Pod, 1990

15 Invisible man
הקאבר של Adem לשיר הזה באלבום הקאברים החדש שלו, Takes, הזכיר לי כמה הוא נפלא. עידית מספרת שהשיר נכתב בעקבות סרט אימה גרוע באותו השם מ-1933, שסיסמת הפרסומת שלו הייתה "Catch him if you can".
Last splash, 1993

הברידרז יורדות. הקהל מריע, מריע, מריע. והנה מגיע ההדרן:

16 The Amps – Dedicated
שיר מושלם, פסגת האלבום היחיד של פרויקט הצד The Amps. ואיזו פתיחת-שיר טוב יותר לחזרה להדרן מאשר זו? האנרגיות כבר שם, צריך רק להצית אותן.
Pacer, 1995

17 Night of joy
הכל הופך פתאום לסלואו-מושן. עור מתחכך בעור. השוטים קצרים ומעורפלים. שבר אור חומק בגנבה על קצה חמוק שלא הספקת לזהות. הפעם קים דיל לא מזדיינת, היא מתענגת.
Mountain battles, 2008

18 Cannonball
כי אי אפשר בלי. כי צריך להיזכר בדיוק מתי ולמה התאהבנו בלהקה הזו, וצריך לזכור תמיד שלפעמים להיטים נטחנים מהסיבות המוצדקות והטובות ביותר.
Last splash, 1993

19 Off you
כי אמרתי שהברידרז יודעות לרגש, אבל עכשיו אני גם מדגים בצורה הטובה ביותר. ניפגש בזאפה!
Title TK, 2002

The Breeders יופיעו במועדון הזאפה ב-21 וב-22 בחודש. תודה לעידית נרקיס שאירחה אותי באולפן קול הקמפוס לגירסה מורחבת של המיקסטייפ הזה. נא להתפקד בתגובות אם אתם מגיעים, ובאיזה יום!

11 תגובות על “a Breeders mixtape”

 1. נתלי הגיב:

  אני אהיה שם דווקא ביום שישי, אז לא לעייף את קים יותר מדי!
  המממ… בעצם לא נראה לי שאפשר לעשות את זה, אז לך על זה 🙂

 2. Mer הגיב:

  מגיע ביום חמישי.
  מישהו צריך טרמפ לצפון (צ.המוביל) בחזור?

 3. אופיר הגיב:

  מגיע ביום חמישי. איזה כיף. איזה עונג.

 4. שיר הגיב:

  Coolness, dude.

  תודה.

 5. Mr.Brownstone הגיב:

  מגיע ביום חמישי, כנראה.
  Gigantic!

 6. moneypenny הגיב:

  מתפקדת.יום שישי.

  המיקסטייפ עשה לי את היום.

  תודה!

 7. נמרוד הגיב:

  תכלס, אני לא מת על הברידרז (למרות שבמיקסטייפ שלך מצאתי כמה פנינים שגם אם שמעתי בעבר כנראה שלא נתתי להם את תשומת הלב הראויה) – אבל אני נענה לקריאה של שחר איש מונוקרייב ומתייצב (כמעט) לכל הופעה בעלת ערך שמגיעה לארץ.

 8. ברווז גומי הגיב:

  תוסיף אותי ליום שישי.

 9. שגיאB הגיב:

  יום חמישי – פעמיים כי טוב (גם קים ד. גם גיא ח.).

  יאירווה נותן את הפירוט של הסט שכנראה ינוגן מחר:
  http://cinemascope.co.il/?p=1354

 10. danja הגיב:

  שישי.
  עם כל העוגיות.

 11. אד הגיב:

  לא רוצה לבאס, אבל הייתי בהופעה של פה בניו יורק לפני כמה שבועות – היה אכלה הופעה, אך תשכח מרוב השירים שפה. היו הרבה שירים מהחדש וכמה להיטים קודמים. לא ממש חפירות בארכיון. אבל לך תדע, קורים דברים לאמנים בישראל לעיתים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *