איך לא נהיה חרא של אנשים

יה, גיאחה, איזה כיף איתך שאתה נותן מלא לינקים להורדת מוזיקה! ככה אני לא צריך לטרוח לקום מהכיסא הנוח שלי וללכת לחנות, שלא לדבר על להוציא כסף על דיסקים שמוכרים שם בשמונים שקל, ואני יכול להוריד כאן בחינם!
בשמחה. כולנו אוהבים מוזיקה וזה תמיד כיף להוריד אותה תוך שנייה ולטעום מהמון דברים חדשים בחינם, ולמצוא את הדברים שמוצאים חן בעיניך מתוך מגוון רחב ככל האפשר. אבל אם אתה רק מוריד ומוריד, אתה פשוט חרא של בן אדם.
מה? היי, למה אתה כזה בוטה? מה עשיתי לך?
שום דבר, אבל אני לא מפרסם כאן לינקים להורדת מוזיקה רק כדי שתוריד בלי חשבון ותרגיש גבר שאתה דופק את חברות התקליטים.
למה לא? הרי זה ידוע שחברות תקליטים הן חארות בעצמן, שעושקות את האמנים ומפקיעות מחירים.
זה אולי נכון, אבל האמנים עדיין מקבלים חלק מהרווחים על הדיסק שלהם, והאמנות והיצירה שאתה נהנה מהם באה מהם, לא מאף אחד אחר. בחברות גדולות ומפלצתיות האמן מקבל מעט, בלייבלים קטנים הוא מקבל יותר, שלא לדבר על אמנים שמוציאים בעצמם ומרוויחים מאה אחוז ממה שאתה משלם על הדיסק. לא מגיע להם?
אבל למה לי לשלם בכלל? כבר יש לי את המוזיקה על ההארד-דיסק, אני יכול גם להעביר אותה לאייפוד שלי ולקחת אותה לאן שבא לי.
נכון, אבל:
א. גם קובץ mp3 באיכות של 320kbps עדיין רחוק מאיכות צליל של דיסק, שלא לדבר על תקליט מקורי. אם אתה אוהב את המוזיקה, לא תרצה לשמוע אותה כמו שהיא ראויה להישמע, כמו שהיא הוקלטה?
ב. אתה בעצם יורה לעצמך ברגל.
על מה אתה מדבר? איך אני יורה *לעצמי* ברגל? מקסימום מי שאני דופק הם החנויות, חברת התקליטים, ואולי אולי אולי, גם את האמן.
נכון, אבל אם לאמן לא יהיה כסף, הוא לא יוכל לקנות מיתרים לגיטרה, מחשב חדש להקליט בבית, לשלם חשמל ולאכול כדי שיהיה לו חם ונעים והוא יוכל ליצור בתנאים נורמליים. אם לחברות התקליטים לא יהיה כסף, הדיסק לא יצא לאור. לפעמים הוא לא יוקלט, כי חברת התקליטים בה חתום האמן לא תוכל לממן לו את שעות האולפן, או שלא יהיה לה כסף להצמיד לו טכנאי אולפן מוצלח והאלבום יישמע חרא. ככל שחברות התקליטים נכנסות ליותר צרות כלכליות, כך הן מפחדות יותר להמר על אמנים מעניינים, והולכות על בטוח. מירי מסיקה. זו המוזיקה שאתה רוצה לשמוע?
נו אז מה, עכשיו כולם מקליטים בבית.
לא נכון. יש אמנים שמקליטים בבית, אבל אם תיקח שלושים אמנים אקראיים שאתה אוהב או מוריד את המוזיקה שלהם, תגלה שמקסימום חמישה מהם מקליטים בעצמם בבית. עשרה אם אתה חובב לו-פיי רציני. למרות ההוזלה המשמעותית בציוד הקלטה ביתי ולמרות היכולת ההולכת וגדלה של מחשבים ביתיים לשמש כאולפנים קטנים, רוב האמנים עדיין מקליטים באולפן "אמיתי", בעיקר להקות שכוללות יותר מאיש אחד.
נו, מה אתה עושה לי רגשות אשם עכשיו. ראית כמה עולה דיסק בטאוור רקורדס, או בצליל?
כן, ראיתי ונבהלתי. גם אני לא קונה דיסק מיובא בתשעים שקל ודיסק ישראלי בשבעים. אבל אלה לא החנויות היחידות. אם כל כך חשוב לך לשבת בכיסא הנוח שלך, אתה יכול להזמין בכיף ממוזיקהנטו, למשל. הם ישראליים, המחירים טובים, הדיסקים יגיעו אליך עד הבית. לא מצאת שם? חפש בחנות האהובה עליי, CD Connection. הם עושים משלוחים לכל העולם, והמחירים שם נמוכים בצורה מגוחכת. ותמיד יש את אמאזון, Ampcamp ומיליון חנויות-רשת אחרות, שלא לדבר על חנויות מוזיקה עצמאיות כמו האוזן השלישית או התו השמיני, למשל, שם אפשר למצוא מגוון רחב ולפעמים גם מחירים ממש טובים.
יה, טובים הדג'נגוס האלה! ראיתי שיש להם גם דיסקים יד-שנייה במחירים ממש נמוכים!
נכון, המחירים מאוד מפתים במחלקת היד השנייה שלהם, ויש לציין שגם הדיסקים במצב מצוין. אבל חשוב מאוד לזכור שכשאתה קונה דיסק יד שנייה, היחידים שמרוויחים על זה כסף הם בעלי החנות. אף סנט מהכסף שלך על יד שנייה לא חוזר ללייבל או לאמן. [ראו המשך דיון בתגובות]
[יש לציין שמאז נכתב הקטע, החנות דג'נגוס נסגרה]
נוווווווו, יא נודניק, למי יש כסף לכל זה? אני סתם תלמיד תיכון/סטודנט/מובטל/מסכן/עני, אין לי כסף עכשיו להיות מוסרי.
אז בוא נעשה הסכם. תוריד כמה שתרצה, אבל בצד, על דף שתלוי על הקיר או בקובץ מחשב, תערוך רשימה של דיסקים שהורדת ואהבת, כאלה ששווה בעיניך לקנות, לו היה לך עכשיו כסף. קיבלת משכורת גדולה או מעות לחג מסבתא, ויש לך איזה מאתיים שקל בצד? קנה איזה שלושה דיסקים. נכון, הרשימה תלך ותתארך, גם אם תקנה כל חודש חמישה דיסקים, אבל לפחות תדע שאתה נהנה מאיכות סאונד טובה, חוברת יפה עם איורים או תמונות ומילים לשירים, והכי חשוב: אתה עוזר לאמן שאתה אוהב להמשיך ליצור, כדי שתוכל ליהנות מעוד ועוד מוזיקה שלו. כולנו פה מאהבה גדולה למוזיקה. תראו את האהבה הזו לאמנים שיוצרים את המוזיקה הזו: קנו דיסקים שלהם, לכו להופעות, אפילו תיגשו אחרי ההופעה להגיד שהיה אחלה. הם ישמחו לאללה.
טוב, שכנעת אותי. אשתדל לקנות כשיהיה לי קצת כסף, אולי אפילו עכשיו אזמין איזה שני דיסקים ממוזיקהנטו שמצאתי בזול ותמיד רציתי.
כפרה עליך. תמיד ידעתי שעמוק בפנים יש לך לב זהב.