8 בפברואר 2007

פרידה ממאותגרי הסולסיק

היי, חבר'ה, כאן גיאחה.

[קודם כל: אני מחלק עותקים מהאלבום החדש של פונץ', פינוקיו! הקליקו כאן אם עדיין לא נכנסתם להגרלה]

אני מניח שכולכם מכירים את פינת "מאותגרי הסולסיק" שמופיעה בקביעות בכל "עונג שבת" כמעט, ונותנת אלבומים שלמים להורדה (דרך בלוגים אחרים, כמובן). ובכן, אחרי מחשבה רבה החלטתי להפסיק אותה.

כמו שכתבתי ב"הבהרה קטנה" שנוספה בראש הבאר השמאלי, אני עדיין מאמין בלב שלם ששיתוף מוזיקה והפצתה החינמית ברשת לא בהכרח פוגעים בתעשיית המוזיקה ובאמן, אלא יכולים להביא לתוצאה הפוכה לחלוטין. אני לא בא לחנך אף אחד, ומן הסתם כל אחד מכם יעשה מה שהוא רוצה, אבל אני אישית משתדל לקנות את הדיסקים שהורדתי ואהבתי, ואם אני לא קונה עותק מקורי אני לפחות משתדל להחזיר לאמן בצורה אחרת, בין אם בהופעה שלו, או ברכישת מפ3 חוקי, או מה שלא יהיה. אני באמת מאמין שלאמן מגיע להרוויח כסף מהיצירה שלו (אלא אם כן, כמובן, הוא מחליט על דעת עצמו לתת אותה בחינם לגמרי, וזו כבר בחירה שלו), ואם אני נהנה ממנה – מגיע לו.

לצד האמונה הזו, אני מוריד את הפינה מכל מיני סיבות, בעיקר כדי להרגיש שאני כותב ועורך את ה"עונג שבת" בלב שלם. יש בכל זאת הבדל בין לתת שיר או שניים לטעימה ובין לתת אלבומים שלמים מדי שבוע. לכן קיומה של הפינה הזו תמיד הציק לי טיפה, גם כשאהבתי אותה מאוד. יש ברשת הרבה מאוד בלוגים של אלבומים מלאים להורדה (עוד בעניין הזה בהמשך), ואני פשוט לא מרגיש נוח עם העובדה שעד רמה מסוימת, גם העונג הפך להיות כזה. העונג יכול עדיין לקדם מוזיקה ולהיות מוסף סופשבוע מוזיקלי מוצלח גם בלי "מאותגרי הסולסיק". ככה אני חושב, בכל אופן.

מי שרוצה להוריד אלבומים שלמים מוזמן לעשות זאת, כמובן, אין סיבה שתפסיקו רק בגלל שהפינה לא תהיה פה. אני מפנה אתכם בשמחה למדריך השימושי שכתב פרנק להורדת אלבומים שלמים ברשת, הוא נותן שם הסבר על השימוש באתרים כמו Rapidshare לשיתוף קבצים, וגם מפנה לכמה אתרים בהם אפשר למצוא בקלות בלוגים ואלבומים כרצונכם.

זהו, בעצם. :-) אני הולך לעבוד על העונג שבת של מחר.
גיא.

נ.ב.
תוספת מאוחרת: קודם כל שכחתי להגיד הרבה תודה לפרנק, שהיה חלק גדול וחיוני ברוב פינות "מאותגרי הסולסיק". אותו פרנק ממשיך את "מאותגרי", בגירסה קצת שונה, בבלוג שלו, הקונכייה.

30 תגובות על “פרידה ממאותגרי הסולסיק”

 1. מאת סטיבי:

  הכי חשוב בלב שלם.

 2. מאת שלוליה:

  כל הכבוד. |טאמבס אפ|

 3. מאת שזום:

  גיא, תודה.
  קמפיין ה"איך לא להיות חרא של אנשים" השפיע עלי מאוד כמוריד כפייתי.
  כנראה שהגיע הזמן. באמת היה מוזר שהפינה נשארת, והכי חשוב בלב שלם. אני הפסקתי כבר מזמן להוריד את האלבומים והעונג נשאר בכל זאת הרבה יותר ממוסף סופשבוע מוזיקלי מוצלח.

 4. מאת barhash:

  היי גיא.
  כמי שתמיד הזדהה עם קמפיין "חרא של אנשים" (מלבד המילה הראשונה)
  אני בטוח שאתה עושה צעד מבורך. כשלעצמי אני קונה מוזיקה ממקומות שאני
  יודע שרוב הכסף הולך לאמן או ישירות מן האמן.
  אז אתה עושה כאן צעד נועז לכיוון של ללכת עם מי ומה שאתה.
  ובנוסף (גם אם קצת קשה להודות) מתבגר…לאט לאט, אבל זה קורה גם לך!
  ילא, לך תמיד בדרך שלך!

  הברחש.

 5. כל הכבוד!
  גם אני מסכימה לחלוטין עם הקמפיין. מעבר לכל מה שכתוב שם, אין כמו ההרגשה הזאת של להחזיק דיסק חדש, לפתוח את אריזת הניילון הצמודה, לשלוף את החוברת המצורפת, להנות מתרפיית קניות מוצלחת וגם לדעת שעשית את המעשה הנכון!

 6. מאת צפריר:

  אבל, תשאיר איזשהו משהו בגדר המלצה?

  כלומר, לך עם הלב בנושא הלינקים להורדות, אבל איך אדע איזה אלבומים חדשים ומגניבים כדאי לי לשמוע?

 7. מאת גיאחה:

  אין מה לחשוש, צפריר, עדיין אכתוב על מוזיקה חדשה ועל אלבומים חדשים (וישנים) שאני נהנה מהם במיוחד, פשוט לא אתן אותם להורדה מלאה. אני בטוח שהעונג של מחר יפיג את חששותיך.

 8. מאת צפריר:

  סומך עליך, כרגיל :)

  אולי תקרא לפינה המוכשרת "המאותגרים

 9. מאת diamond bollocks:

  כבוד על הצעד!
  הגיע הזמן לשינוי בתפיסה… גם מבחינת המורידים, וגם מבחינת חברות התקליטים

 10. מאת יאיר י.:

  כל הכבוד. זה צעד חשוב.
  צריך להעזר בטכנולוגיה, לא לנצל אותה.

 11. מאת מרקוביץ':

  צודק.

 12. מאת ניימן:

  ת'אמבס אפ, ניגר.

 13. מאת עדי סברן:

  לי כמובן חבל, כאכן מאותגרת סולסיק. המלצות זה סבבה, יהיה נחמד אם לכל המלצה תצטרף דגימה, ואם בלי דגימה אז לפחות עם תיאור.

 14. מאת Tyler Durden:

  גם אני מאותגר סולסיק ולכן אני נגד הצעד הזה.

 15. מאת דיימונד:

  גם אני מאותגרת סולסיק ברוב ימי השבוע
  ובכל זאת,
  ת'אמבס אפ.

 16. מאת George W. Bush:

  אני דווקא מעריץ גדול של סולסיק (מדרג אותה שניה בחשיבותה אחרי ויקיפדה), ועדיין מאוד חבל לי על לכתה של פינת מאותגרי הסולסיק, פשוט כי פעמים מספר הייתי עצלן מדי בשביל לחפש ולהוריד אלבום מסוים, וגיאחה היה עושה לי חצי מהעבודה. ניחא, אני אשרוד. מה שכן, אני דווקא לא ממש שותף לעמדה המוסרית שצריך תמיד לקנות אוריגינלים. איך שלא תסתכלו על זה ואיך שלא תהפכו את זה – 80-90 ש"ח לדיסק זה המון כסף, בייחוד ובייחוד אם רוב הכסף הולך לחברת התקליטים. כשאני מוריד אלבום שעולה מחיר כזה, אין לי יסורי מצפון, סורי. כשהמחירים יורדים לבערך חצי מהמחיר המלא אני מוכן לקנות אותם, ואני מוכן לקנות מקוריים כשאני יודע שרוב הכסף הולך ללהקה ולאנשים שבאמת מגיע להם. דיסקים של להקות אינדי ישראליות, למשל, אני בחיים לא אוריד. את הדיסקים של מי שחתום בווירג'ין, או בגפן, או אפילו בסאב-פופ, אני לא אתאמץ במיוחד להזמין מחו"ל בשביל לשלם מחיר מלא.

 17. מאת אורי:

  כל חובב מוזיקה אמיתי מודע לכך שהורדת מוזיקה באינטרנט הוא מעשה שיש בו פגיעה בפרנסת האמן. חובב מוזיקה אמיתי יודע שיש צורך להביע סולידריות עם האמן שהוא אוהב ומודע לכך שקניית האלבום או כרטיס להופעה היא הדרך להחזיר הכרה והערכה באמן. העונג הוא בלוג לחובבי מוזיקה אמיתיים, כאלה שלא מסוגלים לדמיין את חייהם בלי פסקול מוזיקלי טוב ברקע, הם לא טיפשים הם יודעים את הקשר בין הורדת מוזיקה לגניבה אמיתית. לכן קהל העונג הוא קהל המודע לכך שהורדת אלבום שיר או הופעה היא לא הדרך להאזנה אלא הדרך להיחשף למוזיקה. אני מעריך שכל קורא עונג מחזיק באמתחתו ספרייה ענפה של אלבומים שהוא מתגאה בא ומחזיק אותה במדף בולט בביתו. אני לא מאמין שמאז שהתחילו להוריד מוזיקה המדף נשאר בתכולתו.

  אני מבין למה הורדת את הפינה, אבל את תרגיש לא בנוח שאי פעם עשית כזו פינה.

 18. מאת Tyler Durden:

  אני מסכים עם אורי, לפי דעתי הפינה הזאת לא פוגעת בהרגלי קניית המוזיקה של האנשים.
  מי שקנה עד היום ימשיך לקנות ומי שלא אז לא, זה ממש לא תלוי בהורדות או בכמות ההורדות.
  ואגב, הורדת מוזיקה לא בהכרח פוגעת במכירות, קחו את האלבום האחרון של השינס למשל (האלבום הכי מצליח שלהם מסחרית עד היום למרות שדלף כבר לפני כמה חודשים).
  אז בקיצור – להשאיר להשאיר להשאיר.

 19. מאת דייב דנ:

  למה אני לא מקבל הודעות במייל,
  אף על פי שנרשמתי.

  אתה מסוכסך עם גימייל?

  לגבי המאותגרים, כבר לא נשאר לי מקום בפייבוריט בשביל בלוגים שמאפשרים הורדה ומקום בהארד דיסק בשביל מוסיקה.
  אז זה בטח לברכה.

 20. מאת גיאחה:

  נדב – בדוק בתיקיית הספאם שלך. ג'ימייל אוהב לזרוק את העדכונים של העונג לפח, משום מה.

 21. מאת AP:

  הנשיא W – יכול להיות שהעמדה הזו נכונה מבחינה טכנית ושבאמת רוב הכסף מקניית אוריגינלים הולך לחברת התקליטים. נשאלת השאלה- מה זה ענייני? התפקיד שלי הוא לחנך את האמן? כלומר, אם החוזה בין החברה לאמן כזה גרוע, למה הוא חתם עליו? אם האמן מודיע בצורה מפורשת שהחוזה דפק אותו ושמבחינתו נוריד חופשי אז סבבה, אבל אם הוא לא עושה את זה כנראה שהעסקה לא כל כך גרועה. זה כאילו שאני אומר לאמן "שמע, דפקו אותך בחברת תקליטים. אני עושה לך טובה שאני מוריד".
  כל עוד האמן בוחר שלא לשתף אותנו בכלכלה שלו ובעסקאות שלו ובשיקולים שלו אני מתייחס לכך בדיוק ככה- זה עניין שלו, לא שלי. אם הוא מודיע באופן מפורש שהוא נדפק- זה כבר סיפור אחר.

 22. מאת איתי:

  אני מסכים עם המהלך עקרונית, הבעיה שלי היא שבעקרון להוריד דיסקים זאת לא בעיה,
  הבעיה היא שהיופי של פינת מאותגרי היה שיש שם דיסקים שאני לא מכיר או דיסקים של אומנים שאני פחות אוהב ולכן אני לא קונה אבל הפינה חשפה אותי ליותר ויותר מוזיקה ועזרה לי לפתח את מודעות המוסיקה שלי,
  אני פשוט חושב שעכשיו אני פחות אשמע דברים שאני לא מכיר (אני נשאר רק עם מוכר דיסקים אחד שאני סומך עליו) וזה מה ש"מפחיד" אותי..

 23. מאת דייב דנ:

  לגבי קניות, פעם שהייתי ילד חסר כסף הייתי מבלה את ימי בתל אביב בחיפוש דיסקים מוזלים יקרים לא משנה מה העיקר שאני אחזור עם מוסיקה למקום הרחוק שאני גר בו. ואילו היום שאני גר כאן ליד העיר הגדולה אני עובר בבוז מול החנויות.
  האמת אני לא יודע בכלל מה לקנות, באינטרנט, אני ממצמץ ויש לי משהו חדש, אני עובר בלאסט FM ומעדכן את מאגר הידע שלי. מרפרש כמה בלוגים ואני מתמלא לחודש הקרוב, אז למה להיכנס, מחר אני אמחוק את אותו הדיסק.
  אבל ברגע שיוצא הדיסק החדש של הג'ירפות, אני נכנס לחנות וקונה את הדיסק, אפילו לא מקשיב, למה צריך, כאן זה הרבה מעבר לזמניות של האינטרנט, זה משהו שצריך לחיות איתו לטוב ולרע, כמו בימים שהייתי ילד ולמדתי לאהוב את פאבליק אנמי.
  אני שמח, היה טוב.

 24. מאת אביב:

  אני כבר הרבה זמן לא מוריד (כמעט) כלום מהפינה הזאת- ולא כי היא לא טובה…

  אקיצר – רק רציתי לומר שהעונג שבת מענג מאוד גם בלי הפינה הזאת, ושאין לך ממה לחשוש
  אבל מה שקצת מפריע זה שהשעה כבר אחת עשרה בלילה ואין עדיין עונג שבת..:)

 25. מאת עידו שחם:

  הפינה לא עשתה לי טוב כל כך בתור אנטי-"חרא של בן אדם" (לפחות בכל מה שקשור להורדות לעומת קניה חוקית, לא מתחייב לגבי שאר תחומי החיים) ובכלל לדעתי הורידה את הרמה של שאר התוכן הסליזי של העונג, הגיע הזמן להיפטר ממנה. יש מיליון דרכים אחרות למי שרוצה להשיג מוזיקה לא חוקית עם או בלי סולסיק, ויא עצלנים, קחו את האתגר ותלמדו להשתמש בציפור הכחולה, זה לא פיזיקה גרעינית. אולי הגיע הזמן שיהיה מדריך פשוט בעברית להפעלה יעילה של סולסיק? גיאחה, זה יכול להיות צ'ופר נחמד למאותגרים שאכזבת פה עם ירידת הפינה.

 26. מאת אסף:

  מוזר,
  הורדתי עכשיו אלבום, דרך רפידשייר, והקוד אימות היה- ani0 , האם המחשב העביר לי מסר?
  (סיפור אמיתי)

 27. מאת אחשלו II:

  כן, מה שהבוס אמר – אם כבר מישהו שורץ פה בעונג, אין שום סיבה שלא יהיה לו סולסיק. או הדבר האופנתי החדש, אוינק, שאין לי מושג מה זה אבל אולי כדאי לברר. די לעצלנות.
  חוצמזה, יש מספיק אפיקים להשגת מידע על אלבומים חדשים ו/או מאגניבים.

 28. מאת גיאחה:

  וואלה, אחשלו, בדיוק היום חשבתי על OiNK. זה לא חדש כלל, זה אתר טורנטים (בדיוק כמו Pirate Bay, TorrentSpy ואחרים), רק שהוא מתרכז במוזיקה, והוא קהילה סגורה – אתה צריך לקבל הזמנה כדי להצטרף אליו (מה שמזכיר לי – איבדתי את הסיסמה שלי לשם, למישהו יש הזמנה?), ואתה צריך לעמוד ביחס העלאה-הורדה מסוים כדי להישאר שם. אבל יש שם כל דבר שבעולם, במהירות מטורפת.

  ואל תדאגו, אמשיך להמליץ פה על אלבומים משובחים, חדשים כישנים, פשוט לא אתן לינק להורדה שלהם.

 29. מאת איתי:

  מהאתר אוינק
  If you have lost your password, you should fill out this form. If you have lost access to the email account associated with your account, the staff may be able to assist you.

  והם ממש קהילה סגורה, זה כמו כל השכונות האלה ששומעים עליהן בארצות הברית שמקבלים רק מיליונרים ויש שם חומות ומשטרה ודברים מטורפים.. (ואז 2 ילדים רוצחים ילדה קטנה עם מחפב גולף ולא עושים כלום יאפי סיקסטיז בפרברים! :-) )

 30. מאת אוהד:

  מממ… איך משיגים הזמנה לאוינק? מישהו יכול לעזור?

כתיבת תגובה